Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb lexus es Thumb porsche boxster 718t Thumb porsche cayenne e hybrid Thumb porsche 911 turbo s coupe profile Thumb lexus gx 1 Thumb lexus rx 2 Thumb content porsche macan gts front threequarter

Lexus predal viac než Porsche

V prvom mesiaci Nového roka opustilo showroomy Lexus asi 3.800 áut, čo je takmer o 600 ks viacej než vozidiel Porsche. Stalo sa to po prvý raz, že japonská značka predala viacej áut než jej konkurentka zo Stuttgartu.

Lexus predal v januári na tunajšom trhu presne 3.804 áut. To je o 576 ks lepší výsledok, než dosiahol Porsche. Lexus bol navyše jediným výrobcom luxusných automobilov, ktorý zaznamenal v januári nárast odbytu v Európe.

Predaj športových áut stuttgartskej značky naproti tomu klesol o 49,7 %. Vo veľkej miere to treba pripísať nečakanému rozhodnutiu automobilky Porsche ukončiť produkciu vozidiel s naftovými motormi. Pritom ešte pred rokom sa jej šéfovia dušovali, že k tomuto kroku nepristúpia. Znížený odbyt áut nemeckej značky môže tiež súvisieť s generačnými výmenami viacerých modelov. Pritom legendárne Porsche 911 príde do predaja onedlho a prvý rýdzo elektrický model bude nasledovať až neskôr.

Pozorovatelia predpovedajú, že odbyt vozidiel Lexus bude ďalej rásť. Japonská značka v týchto dňoch uvádza do predaja celkom nový crossover UX. Okrem toho v Európe debutuje jej sedan ES, ktorý doteraz na tomto trhu nebol dostupný a koncom uplynulého roka dostalo novú fazónu kupé RC. Už onedlho sa v showroomoch objaví aj osviežené RC F a celkom nová, ešte športovejšia verzia tohto auta – RC F Track Edition.