Thumb 105 lexus ls500h manganese dynamic Thumb 313b lexus ls500h manganese detail Thumb 306 lexus ls500h manganese detail Thumb 112 lexus ls500h manganese dynamic Thumb 314 lexus ls500h manganese detail Thumb 328 lexus ls500h manganese detail Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 336 lexus ls500h manganese detail

Lexus LS: Japonské umenie precíznosti v detaile

Nový Lexus LS sa púšťa do asi najvyrovnanejšieho súboja s tradičnou nemeckou konkurenciou než kedykoľvek predtým. Na technologickú vyspelosť svojich rivalov odpovedá skvelým dizajnom, do dokonalosti vypracovanými detailmi interiéru, atmosférou japonskej pohostinnosti a samozrejme špičkovou technikou pod povrchom.

Zoznamovanie sa s Lexusom LS som začal ako sa na limuzínu patrí - na zadných sedadlách, kde sa majitelia týchto áut vozia najčastejšie. K dispozícii sme mali síce len kratšiu verziu, ale aj tá bola vybavená komfortným sedadlom otomann na pravej strane. V novej generácii je nastaviteľné až v 22 smeroch, pričom operadlo sa pri relaxovaní dá spustiť vraj najnižšie v segmente. Na výber máte niekoľko druhov tlakovej masáže, ktorá môže byť doplnená vyhrievaním chrbta, aby ste sa cítili ako na masážnom pulte profesionálneho maséra.

Z dotykového displeja v lakťovej opierke môžu zadní pasažieri ovládať aj multimediálny systém, či predné sedadlo spolujazdca, ktoré sa efektívnym spôsobom odklopí úplne dopredu. Aj keď je natlačené na palubnú dosku, ani na okamih neprekáža vodičovi vo výhľade na vonkajšie spätné zrkadlo. Mimochodom nový model LS má o 35 mm dlhší rázvor náprav než dlhšia verzia predchodcu, vďaka čomu pasažier sediaci vzadu vpravo si teraz užíva o neuveriteľných 86 mm viac miesta pre nohy než doposiaľ. Vzadu som mal čas sa aj viac kochať v dizajnovom prevedení lakťových opierok a čalúnenia dverí. Dovolím si tvrdiť, že po vyskúšaní si celej nemeckej prémiovej trojky je Lexus dnes absolútny TOP pokiaľ ide o výber materiálov a hlavne atmosféru pohodlia a útulnosti. Japonci tomu hovoria Omotenaši, čo je tradičná japonská pohostinnosť a starostlivosť.

Byť iný sa dnes cení. Lexus LS boduje dizajnovo aj materiálovo najkrajším interiérom v triede. Nové sedadlo ottoman umožňuje ešte relaxačnejšiu polohu než doposiaľ.

Pričom starajú sa naozaj príkladne. Na výber je niekoľko farebných prevedení aj úrovní materiálového vybavenia interiéru. Najvyšší stupeň remeselného majstrovstva, kedy jednotlivé diely interiéru skladajú majstri Takumi reprezentujú napríklad exkluzívne výplne dverí z ručne prekladanej látky Origami doplnené tradičným japonským brúseným sklom Kiriko. Inou alternatívou sú drevené obklady z ručne prekladanej dýhy s nanášaným prirodzeným leskom. Výrobca tvrdí, že nenájdete dve autá s identickým vzorom drevených obkladov, pretože každý si zachováva prírodnú štruktúru. Ešte efektnejšia je predná časť kabíny s „plynúcou“, kožou obšitou palubnou doskou a ovládacím panelom ventilácie a audia ako zo špičkovej domácej high-endovej audiosústavy. Totálnou frajerinou remeselného majstrovstva je obšitie tubusov prístrojového panelu kožou.

Videl som už všeličo, ale toto ešte nie. Lexus rozmaznáva aj ďalšími prvkami. Napríklad dvihnutím auta o 40 mm pre pohodlnejšie nastupovanie, pokiaľ je auto vybavené vzduchovým pružením, ale aj vysúvaním kotiev bezpečnostných pásov na predných sedadlách pre pohodlnejšie zapínanie. Veľkým zážitkom je aj špičková audiosústava Mark Levinson s 23 reproduktormi. Neviem či som niekedy počul v aute kvalitnejšiu reprodukciu hudby. A takto by som mohol pokračovať.

Nedostal by som sa ale k šoférskym veciam, ako najväčší head-up displej na trhu, či citeľne vylepšený druhý stupeň autonómnej jazdy s vedením v jazdnom pruhu a adaptívnym tempomatom. Nový Lexus LS má už aj LED predné reflektory s tieňovaním áut v protismeru aj vpredu, či systémom rozpoznávania chodcov, ktorý varuje pred prípadnou kolíziou, ale vie sa jej aj vyhnúť.

Má najväčší head-up displej, ale chýba mu lepšie rozlíšenie. Veľkou frajerinou je obšitie prístrojového panelu kožou.

Z pohonných jednotiek je na výber buď hybridná verzia 500h (264 kW/ 354 k) alebo preplňovaný šesťvalec LS500 (305 kW/415 k), čo je zmena oproti kupé LC. Nerozumiem síce prečo do väčšej a ťažšej limuzíny dali menší V8 agregát, hoci majú 5-litrový V8 motor, ale na našom trhu je to asi aj tak jedno, pretože najväčší záujem bude o viacstupňový hybrid. Ten podobne ako v kupé LC dopĺňa klasickú e-CVT prevodovku ešte ďalším 4-stupňovým automatom, čím vytvára virtuálnych 10 prevodových stupňov. Jazda aj pocitovo pripomína 10-stupňový hydrodynamický automat, keďže pri spomaľovaní cítiť podraďovanie. Výsledkom je lepšia dynamika, plynulejší rozjazd a samozrejme aj lepšia spotreba než s predchodcom. Nehovoriac o bonuse akým je zvýraznenie prirodzeného zvuku šesťvalca, ktorý si tu budete užívať. Technici nenechali nič na náhodu ani po šoférskej stránke. Výborne vyladený podvozok, ktorému je oporou nová platforma s nízkym ťažiskom a ideálnym rozložením hmotnosti vás bude baviť aj na zatočených cestách. Najmä ak auto bude vybavené pohonom všetkých štyroch kolies aj dynamickým natáčaním zadných kolies.

Technické parametre
motor 500h
zdvihový objem [cm3] 3456
výkon [kW/k] 220/299
pri otáčkach [1/min] 6600
krútiaci moment [Nm] 350
pri otáčkach [1/min] 5100
celk. výkon systému [kW/k] 264/359
prevodovka viacstupňová hybridná
palivová spotreba [l/100 km] 7,0
pohotovostná hmotnosť [kg] 2250
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 5,4
maximálna rýchlosť [km/h] 250

Rozmery: dĺžka 5235 mm, šírka 1900 mm, výška 1460 mm, rázvor náprav 3125 mm, objem palivovej nádrže 82 l, objem batožinového priestoru 430 l.