Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb lexus lf 1 2 Thumb image001 Thumb 2020 toyota highlander platinum hybrid awd ruby flare pearl 001

Lexus chystá nové luxusné 8-miestne SUV

Chýry sa potvrdili a Lexus sa pripravuje na výrobu veľkého SUV-čka s tromi radmi sedadiel. Automobil má vyhovovať potrebám aktívnych mileniálov s veľkými rodinami. Môžeme sa tešiť aj na mnoho nových technológií v jeho výbave.

Hoci Lexus ešte oficiálne neohlásil začiatok výroby nového automobilu, informácie o tom, že Japonci niečo chystajú, sú isté. V tlačovej správe americkej pobočky Toyoty sa uvádza, že majú v úmysle investovať 803 miliónov dolárov do továrne v Princetone v Indiane, ktorá v súčasnosti vyrába SUV-čka Toyota Highlander, Sequoia a tiež van Sienna. Kapitál prinesie 1 400 nových pracovných miest a cieľom je uviesť do produkcie dve nové SUV-čka určené až pre osem osôb. Toyota USA prezradila, že jedno bude značky Toyota a druhé Lexus.

Informácia o investícii do továrne potvrdzuje fámy, ktoré sa šíria už mesiace. Lexus má v úmysle predstaviť nového konkurenta najväčších SUV-čiek na trhu. Dopyt po podobnom aute si všimli nielen americkí predajcovia japonskej značky, ale aj samotní zástupcovia automobilky. Pandémia koronavírusu viedla mnohých ľudí k väčšej aktivite mimo preplnených miest. To malo v USA za následok zvýšený záujem o veľké  autá.

Nový model Lexusu ponesie s najväčšou pravdepodobnosťou názov TX. Minulý rok si Japonci zaregistrovali na Úrade pre patenty a ochranné známky v USA označenia TX 350 a TX 500h. Písmeno X dáva Lexus do názvov všetkých svojich automobilov so zvýšenou svetlou výškou. Nové SUV-čko Toyoty bude s veľkou pravdepodobnosťou zväčšenou verziou modelu Highlander, ktorá sa bude predávať pod názvom Grand Highlander. Označenie si Toyota nechala patentovať v decembri 2020.

Okrem nového SUV značky Lexus chystá Toyota aj zväčšenú podobu súčasného Highlanderu.

Toyota USA oznámila, že obidva automobily budú elektrifikované. Prítomnosť plne hybridných motorov je takmer istá. V prípade modelu Lexusu na to poukazuje aj označenie TX 500h. Očakávať môžeme tiež plug-in hybrid. Obidva modely budú mať rozsiahlu výbavu. Reč je o automatizovaných jazdných systémoch, ktoré umožňujú napríklad diaľkové parkovanie, opustenie parkovacieho miesta pomocou smartfónu alebo otvorenie auta bez klasického kľúča iba za pomoci mobilného zariadenia.

Zatiaľ Lexus ani Toyota neprezradili, kedy sa ich nové 8-miestne SUV-čka dostanú do predaja.

PS: na úvodnej fotke je koncept Lexus LF-1. Nejde o sériovú podobu nového 8-miestneho SUV.