Continental couple 05 2020 1140x190

Letné horúčavy: Rozdiel teplôt v čiernom a striebornom aute vplýva aj na spotrebu

Najteplejšie obdobie roka prichádza a s ním aj letné horúčavy. Pri určitých aktivitách milované, pri iných zase nenávidené... Jednou z nich je šoférovanie. Rozpálený interiér auta vám po niekoľkohodinovom státi na slnku dokáže dať pri nastúpení facku. Viete však, že tepelnú pohodu na palube môžete ovplyvniť už pri výbere laku auta? Rozdiel teplôt v čiernom a striebornom aute vplýva aj na ekonomiku prevádzky.

Je logické, že povrch, v tomto prípade lak auta bude mať pri čiernom aute výrazne vyššiu teplotu ako pri aute bielom alebo striebornom. O čo teplejšie bude v interiéri? Na to sa zamerali výskumníci z Berkeley Lab Environmental Energy Technologies Division (EETD) v jednej staršej štúdii. Svetlé lakovanie odráža slnečné žiarenie viac ako lakovanie čierne. Teplo z plechov karosérie sa prenáša aj do tepelnej pohody na palube. No a čím vyššia teplota v interiéri, tým väčšia práca klimatizácie a vyššia spotreba paliva. 

Letné horúčavy čiernym autám nesvedčia

Pokus spravili na dvoch totožných Hondách Civic. Jedna bola čierna, druhá strieborná. Po hodine státia na priamom slnku v Californii namerali rozdiel teplôt interiéru v čiernom a striebornom aute na úrovni 5-6° C. A to je vcelku dosť. Aký vplyv to má na spotrebu? Podľa spomenutého inštitútu je kvôli práci klimatizácie biele / strieborné auto v priemere o 2% úspornejšie ako čierne a má o 1,9 % nižšie emisie CO2. To sa na prvý pohľad môže zdať ako zanedbateľné, avšak skúste si spočítať, koľko by majiteľ auta ušetril za pár rokov. O to väčšmi je úspora zaujímavejšia pre veľké firmy a fleetových zákazníkov, ktorí prevádzkujú desiatky áut. Firemná Octavia so základnou bielou farbou (ktorú na cestách vídať veľmi často) je tak nielen lacnejšia, ale bude kvôli menšej potrebe plného výkonu klímy aj úspornejšia. 

Zdroj: Phys.org