Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 1c Thumb 4c Thumb 3c Thumb 2c Thumb 5c Thumb 6c Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 7c Thumb 8c Thumb 9c Thumb 10c Thumb 11c Thumb 12c Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 13c Thumb 14c Thumb 15c Thumb 16c Thumb 17c Thumb 18c Thumb 19c

Legendárny Citroën Typ H sa vracia ako retro karavan

Dizajnéri ešte vlani pretvorili novodobú dodávku Citroën Jumper na historický Typ H, ktorý vtedy oslavoval 70. narodeniny. Teraz ponuku rozšírila obytná verzia.

V minulosti nevzniklo veľa úžitkových vozidiel, ktoré by zberatelia veteránov a automobilových kuriozít dodnes s láskou udržiavali. Citroën presne pred sedemdesiatimi rokmi jedno také vyrobil.

Konštruktéri po druhej svetovej vojne dostali za úlohu navrhnúť jednoduché úžitkové vozidlo. Z ôsmich návrhov, ktoré vtedy položili na stôl, sa do výroby dostal až posledný. Automobil získal označenie Typ H, pretože "H" je ôsme písmeno abecedy. 

V závislosti od typu karosérie sa jednotlivé verzie volali HP (valník), HX (verzia s nižšou nosnosťou), HW (verzia s vyššou nosnosťou), avšak najčastejšie sa dnes môžeme stretnúť s univerzálnym názvom Citroën HY.

Motor uložený vpredu a pohon predných kolies nebol v tých časoch pre značku Citroën ničím výnimočným. Typ H zdedil niektoré prvky po osobných Citroënoch. Nápadné okrúhle svetlá pochádzali z kačice, liatinový benzínový štvorvalec s objemom 1,9 litra a trojstupňová manuálna prevodovka mali pôvod v elegantnom Citroëne Traction Avant. Neskôr ponuku rozšírili ďalšie motory, vrátane naftových.

Špecialitou dodávky je karoséria, vyrobená prevažne z vlnitého plechu. To, čo vyzerá ako dizajnový prvok, je skôr z núdze cnosť. Francúzi vďaka vlnitému plechu dosiahli vyššiu tuhosť karosérie bez toho, aby výraznejšie stúpla hmotnosť auta alebo výrobné náklady.

Šoféri si pochvaľovali jazdné vlastnosti dodávky a veľký vnútorný priestor. Technika úložnú plochu prakticky neobmedzovala, keďže motor aj prevodovka boli vpredu a poháňali predné kolesá. Zadná náprava s torznou priečkou bola tiež priestorovo úsporná.

Perličkou je odlišný rázvor na pravej a ľavej strane auta. Ľavé zadné koleso bolo posunuté o 36 milimetrov dopredu, takže keď dodávka prechádzala cez priečnu nerovnosť, zadné kolesá ju prekonali v rôznom čase. Zmiernili sa tým otrasy a zvýšila ochrana prevážaného tovaru.

Toľko krátka história modelu, ktorý vo výrobe zotrval neuveriteľných 34 rokov (1947 - 1981) a vzniklo z neho vyše 473 000 kusov.

Dizajnér David Obendorfer sa pri príležitosti 70. narodenín Citroënu HY rozhodol oživiť jeho kultový dizajn. Spojil sa s konštruktérom Fabriziom Caselanim a spoločne vytvorili sadu karosárskych dielov, vďaka ktorým sa novodobý Citroën Jumper premení na retro dodávku.

David Obendorfer hovorí, že nechcel do detailu okopírovať historickú predlohu, skôr zachytiť jej atmosféru a štýl. Výsledkom je asi 20-dielna sada laminátových častí, ktoré nahrádzajú niektoré plechové diely Citroënu Jumper, prípadne sa lepia na karosériu. Špecifické sú aj predné a zadné svetlá.

V ponuke je nielen retro dodávka, ale najnovšie aj obytný automobil. Opäť ide o kreáciu postavenú na báze Citroënu Jumper. Karavan nesie názov Type H WildCamp a dodávajú ho v štyroch dĺžkových verziách: 4,96 metra, 5,41 m, 5,99 m, a 6,31 m. Celková výška sa pohybuje od 2,52 do 2,76 m.

Od veľkosti auta závisí usporiadanie kabíny, v ktorej nechýba ani sprchovací kút. Type H WildCamp má byť karavanom určeným aj do nehostinných podmienok. Pohon všetkých štyroch kolies mu síce chýba, ale dostanete vyššiu svetlú výšku, terénne pneumatiky BF Goodrich i samosvorný diferenciál, ktorý zlepší trakciu predných kolies. Okrem toho, na streche sa nachádzajú dve rezervné kolesá.

Ceny podľa očakávania nie sú ľudové. Karavan v závislosti od veľkosti a výbavy ponúkajú od 41 597 do 86 135 eur bez dane. Cena prestavbovej sady na klasickú dodávku štartuje od 20 800 eur bez dane. V ponuke sú aj ďalšie variácie, ako pojazdný bufet alebo odťahová služba.