Ceed 09 2021 1140x190
Thumb tben6811 Thumb tben6845 Thumb tben6866 Thumb img 8026 Thumb tben6914

Land Rover Discovery 3.0 Td6: Vysoká liga komfortu a ovládateľnosti

Prvé dva najsilnejšie zážitky z domáceho testu Discovery sa mi budú spájať s jeho výškou.

Ešte pri žiadnom aute tejto kategórie som si nepripadal taký malý. Pri mojej výške 172 cm som sa na jeho vrchol pozeral ako na jednoposchodový barák. Pri štandardnej výške mu výrobca píše 1888 mm, a to som ešte nezačal dvíhať pneumatický podvozok, ktorý môže byť v tejto generácii ešte vyššie než u predchodcu. Nové Disco môžete vypumpovať až na 283 mm, čím sa strecha dostane už cez úroveň niektorých osobných dodávok. Druhý zážitok z výšky sa spája s posedom a výhľadom spoza volantu. V tomto aute ste naozaj nad úrovňou všetkého čo sa dá nazvať osobné auto, aj vrátane SUV-čiek. Takmer v jednej línii s vodičmi autobusu alebo kamióna.

Vozidlo nám zapožičala spoločnosť TOP Auto Bratislava s.r.o.

Netreba sa však báť, že nový Discovery je len pre vysokých ľudí. Pre pohodlnejšie nastupovanie klesá o 40 mm. Pri vykladaní a nakladaní batožiny si môžete nakladaciu hranu ešte dodatočne znížiť. A aby vám potom ale v tejto polohe z naklonenej plošiny nevypadli veci na zem, Discovery 5 pridáva ďalšiu perličku - vyklápateľnú lavičku, ktorá v zloženej polohe unesie až 300 kg a poslúži na prezúvanie športovej obuvi alebo posedenie len tak v prírode. Vo vyklopenej polohe zase ako zábezpeka proti vypadnutiu vecí. Za príplatok môže byť dokonca elektricky ovládateľná.

A keďže Discovery 5 toho naozaj odvezie dosť (1231 l za druhým radom sedadiel po 2500 l so sklopenými sedadlami), takáto deliaca stena nie je na škodu. Pri pohľade na veľkoryso riešené auto po mnohých stránkach ma zamrzela len jedna vec - sedenie v druhom rade. Nepohodlne nízke a na tak krátkej a úspornej lavici, až sa človek zamyslí, či ju niekto pri schvaľovaní auta do výroby vôbec skúšal. Veľká škoda. Pochvalu naopak musím vysloviť na adresu spracovania a technologického vybavenia. Či už ide o 12V zásuvky alebo USB vstupy, ktorých môžete byť v plnej paľbe na palube 6 resp. 9. Takže každé z detí môžeme mať napojený svoj tablet alebo telefón.

Manipuláciu so zadnými sedadlami rodičom aj deťom uľahčí elektrické ovládanie a v zime zase poteší možnosť vyhrievania všetkých piatich zadných sedačiek. Po zážitku z výšky nového Discovery ma už zaujímalo len jediné, ako sa takýto barák na kolesách vôbec ovláda v zákrutách a či sa nebudem báť prevrátenia. Priznávam, že do prvých zákrut som vchádzal s veľkým rešpektom, ale s každou ďalšou sa rešpekt strácal a tempo prejazdu rástlo. Pretože na svoju výšku a rozmery sa ovláda a nechá viesť cez zákruty doslova bravúrne. S predchodcom som jazdil tak dávno, že už si ani poriadne nepamätám ako si vedel poradiť so zákrutami on. Vybavuje sa mi len hojdavé správanie a potreba veľa pracovať s volantom.

Interiér sa nesie v duchu posledných modelov tejto značky. Škoda skromného sedenia v druhom rade.

Nový Discovery má v prvom rade podstatne strmšie elektromechanické riadenie, pri ktorom mi neprekáža, že v rukách držím volant veľký ako kormidlo jachty. A úplne najkrajšie je ako rýchlo ten veľký barák na kolesách reaguje na každý aj menší pohyb tým kormidlom. Už po niekoľkých kilometroch po okreskách Oravy som si uvedomil, že zákruty prechádzam bez rešpektu ako s ktorýmkoľvek kompaktom, alebo iným, menším autom. Samozrejme vplyvom mäkkého a príjemne poddajného vzduchového pruženia sa aj nový Discovery pri prejazde nerovností a v zákrutách pohojdáva, ale výrazne menej, a keď si na rozsah pohybu karosérie zvyknete a začnete mu veriť, pochopíte, že dovolí vám veľmi veľa. Aj s plne naloženým autom. Vďačí za to najmä odľahčenej hliníkovej karosérii v kombinácii s dôsledne navrhnutými nápravami, vzadu s viacprvkovým zavesením. V prospech agility samozrejme veľa robí aj pohon všetkých štyroch kolies a vyspelá elektronika.

Batožinový priestor svojou veľkosťou zastúpi aj dodávku. Na auto kategórie SUV je mega.

Ešte je toľko vecí, ktoré by som chcel spomenúť, ale neostáva mi miesto. Preto v ďalšom test nadviažem. Iba v skratke ešte musím pochváliť celkovo veľmi nízku úroveň vnútorného hluku a samozrejme 3-litrový naftový šesťvalec, kombinovaný s úžasnou 8-stupňovou automatickou prevodovkou od firmy ZF. Prevodovka vie veľmi kultivovane spracovať výkon 190 kW/ 258 k a najmä krútiaci moment 600 Nm a pomáha dávkovať dynamiku ako sa na prémiu patrí. Spotreba s ešte nezabehnutým autom sa pohybovala na úrovni 10 l /100 km.

Technické parametre
motor 3.0 Td6
zdvihový objem [cm3] 2993
výkon [kW/k] 190/258
pri otáčkach [1/min] 3750
krútiaci moment [Nm] 600
pri otáčkach [1/min] 1750-2250
maximálna rýchlosť [km/h] 209
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,1
nameraná spotreba [l/100 km] 10,0
objem batož. priestoru [l] 1231-2500
cena modelu od [€] 60.081
registračný poplatok [€] 260
pohotovostná hmotnosť [kg] 2298

Kúpiť, či nekúpiť?

Ešte si ho chcem vyskúšať s naftovým dvojlitrom, ale bral by som ho hneď.