Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb 51l Thumb 53l Thumb 52l Thumb 54l Thumb 55l Thumb 56l Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 57l Thumb 58l Thumb 59l Thumb 60l

Lada vylepšila svoj najdostupnejší model

Kalina zanikla a Granta má teraz až štyri karosárske verzie.

Myšlienku jednoduchého malého hatchbacku alebo kombi v Rusku stelesňuje Lada Kalina. Okrem nej však najväčší domáci výrobca automobilov AvtoVAZ ponúka aj malý sedan a liftback. Sú postavené na rovnakom technickom základe, ale vystupujú ako samostatný modelový rad Granta.

Rusi svoje najmenšie a najdostupnejšie modely aktuálne podrobili omladzovacej kúre a urobili s nimi poriadok. Názov Kalina zanikol a hatchback, kombi, sedan i liftback po novom nesú názov Granta.

Pri pohľade zvonku ich spoznáte podľa zjednotených predných partií s dominantným motívom písmena X. Svetelná technika využíva jednoduchú parabolu a žiarovky typu H7. Trochu luxusnejší nádych autu dodávajú bočné smerovky integrované do vonkajších spätných zrkadiel.

Zadné časti jednotlivých karosárskych verzií sa v rámci faceliftu prakticky nezmenili. Pribudol akurát štylizovaný chrómovaný nápis "Lada". Výnimkou je sedan s novým vekom batožinového priestoru a prepracovaným nárazníkom. Dizajnéri okrem iného presunuli registračnú značku o čosi vyššie.

Oficiálne obrázky kabíny zatiaľ chýbajú. Podľa domácich médií budú mať všetky štyri autá zjednotenú palubnú dosku a prepracovaný prístrojový panel.

Pod kapotou nič nové, dalo by sa napísať. Kým v našich končinách stále "zúri" downsizing, Lada je verná atmosférickej klasike, štyrom valcom a pomerne veľkému objemu.

Benzínová jedna-šestka vybavená viacbodovým vstrekovaním paliva sa dodáva s dvoj- alebo štvorventilovou technikou. Motor dosahuje výkon 64 kW (87 k) alebo 78 kW (106 k). Spriahnutý je s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Za príplatok dostanete päťstupňovú robotizovanú prevodovku.

Vynovený modelový rad Lada Granta sa verejnosti oficiálne predstaví v závere augusta na autosalóne v Moskve.