Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb 51l Thumb 53l Thumb 52l Thumb 54l

Lada modernizuje Vestu: japonský motor, prevodovka a lepšia výbava

Modelový rok 2020 Veste priniesol najmä výkonnejšiu benzínovú jedna-šestku spriahnutú s variátorom.

AvtoVaz v závere novembra na domácom trhu spustí predaj modernizovanej Lady Vesta. Navonok ju môžete spoznať iba podľa dvoch nových odtieňov karosérie, bezramienkových stieračov čelného skla alebo žraločej plutvy na streche, ktorá nahradila klasickú anténu. 

Najzásadnejšia novinka je ukrytá pod kapotou. Ponuku verzií rozšírila kombinácia atmosférického benzínového štvorvalca s objemom 1,6 litra a bezstupňovej prevodovky CVT.

Motor nesie kódové označenie H4Mk, nejde teda o pôvodnú ruskú konštrukciu, ktorú sme mali v teste Vesty SW Cross. Benzínová jedna-šestka pochádza z dielne aliančného partnera Nissan. Neskôr si ju osvojil Renault i Dacia. Naposledy sme sa s ňou mohli stretnúť v Daciach Duster, Lodgy a Dokker.

Verzia určená pre Vestu dosahuje výkon 83 kW (113 k) a sekunduje jej bezstupňová prevodovka JF015E od japonského dodávateľa Jatco. Ide o variátor, ktorý využívali alebo stále využívajú rôzne automobilky. Napríklad Nissan, pre kompaktné modely predávané v Severnej Amerike.

Vesta sedan s novým motorom a prevodovkou akceleruje z pokoja na 100 km/h za 11,3 sekundy. Maximálna rýchlosť predstavuje 175 km/h a kombinovaná spotreba 92-oktánového ruského benzínu 7,1 l/100 km. Jedna-šestka s variátorom je dostupná aj pre kombi Vesta SW a crossovery Vesta Cross a Vesta SW Cross.

Ďalšie novinky sa týkajú výbavy. Ponuku rozšíril napríklad vyhrievaný volant, elektrické sklápanie vonkajších spätných zrkadiel alebo nové čalúnenie kombináciou látky a koženky. Doterajšie jednostupňové vyhrievanie predných sedadiel, nahradilo trojstupňové. AvtoVaz sa pýši aj funkciou prisvecovania zákrut pomocou hmloviek. Niektorí majitelia Vesty tento doplnok majú už dnes - stačilo si ho totiž aktivovať pomocou diagnostiky.

Príplatok za nový motor a prevodovku v Rusku dosahuje 50 000 rubľov, teda v prepočte asi 710 eur. Či sa vylepšená Vesta objaví aj na Slovensku, zatiaľ nevedno.