Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 2l Thumb 1l Thumb 3l Thumb 4l Thumb 5l

Lada Granta Cross mieri do výroby

Zatiaľ nie je jasné, či nástupca Kaliny Cross bude dostupný aj v Európe.

Myšlienku jednoduchého malého hatchbacku alebo kombi v Rusku stelesňuje Lada Kalina. Okrem nej však najväčší domáci výrobca automobilov AvtoVAZ ponúka aj malý sedan a liftback. Sú postavené na rovnakom technickom základe, ale vystupujú ako samostatný modelový rad Granta.

Rusi svoje najmenšie a najdostupnejšie modely nedávno podrobili omladzovacej kúre a urobili s nimi poriadok. Názov Kalina zanikol a hatchback, kombi, sedan i liftback po novom nesú názov Granta.

Pri pohľade zvonku ich spoznáte podľa zjednotených predných partií s dominantným motívom písmena X. Svetelná technika využíva jednoduchú parabolu a žiarovky typu H7. Trochu luxusnejší nádych autu dodávajú bočné smerovky integrované do vonkajších spätných zrkadiel. Vzadu pribudol akurát štylizovaný chrómovaný nápis "Lada".

V závese za klasickými karosárskymi verziami, prichádza crossover Lada Granta Cross. Technicky vychádza z kombi, má však oplastovanú karosériu a upravený podvozok. Svetlá výška stúpla z pôvodných 160 na 183 milimetrov.

Pod kapotou nájdeme atmosférickú benzínovú jedna-šestku, vybavenú viacbodovým vstrekovaním paliva. Slabšia verzia s dvojventilovou technikou dosahuje výkon 64 kW (87 k), silnejšia má štyri ventily na valec a výkon 78 kW (106 k). Motor je spriahnutý s päťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo s päťstupňovým robotizovaným ústrojenstvom a roztáča výhradne predné kolesá.

Lada spustí výrobu Granty Cross v lete. Či sa modelový rad Granta dostane do Európy, je zatiaľ neisté. Materský Renault totiž nechce, aby Lada na západe konkurovala Dacii.