Krádež nového auta môže trvať len 10 sekúnd!
O (ne)bezpečnosti bezkľúčového vstupu a štartu sa toho popísalo mnoho. Daňou za náš komfort je bezpečnostná diera a náchylnosť na krádež. Najnovší test ukázal, že krádež nového auta s keyless systémom môže zlodejom trvať menej ako 10 sekúnd!
Ako je možné, že do auta, ktoré je vybavené bezkľúčovým vstupom a štartom (keyless systém) sa zlodeji dostanú tak ľahko? Využívajú na to okrem iného aj elektronické zariadenie (skener), ktoré imituje a predlžuje signál vysielaný kľúčom. Elektronika zodpovedná za zamykanie a štart si potom myslí, že majiteľ auta s kľúčom (v tomto prípade ide skôr o akýsi prívesok) sa stále nachádza v blízkosti auta a zlodeji tak majú voľnú cestu. Stačí, že kľúč necháte v dome pri vchodových dverách, a auto pred nimi v zodpovedajúcej blízkosti.
Bezkľúčový vstup a štart uľahčuje zlodejom cestu ku krádeži vášho auta.
Magazín What Car? otestoval bezpečnosť siedmich nových áut s keyless systémom a privolal aj bezpečnostných expertov, ktorí sa pokúsili autá "ukradnúť" so špecializovaným vybavením, ktoré používajú aj praví zlodeji. Vzorka áut nie je veľká, no pre demonštráciu postačí. Jedného zástupcu "dostali" za 5 sekúnd!
Krádež auta za 10 sekúnd
K zlodejom najmierumilovnejším autom bol Citroen DS3 Crossback Ultra Prestige. "Zlodeji" sa dostali do auta za 5 sekúnd a rovnaký čas trvalo aj naštartovanie auta a rýchly útek. Ľahkým terčom sa stal aj Land Rover Discovery Sport z roku 2018. Do auta sa dostali za 10 sekúnd a za ďalších 20 sekúnd odfrčali preč... Existujú však autá, ktoré lepkavým rukám s elektronickými pomôckami a zosilňovačmi signálu odolajú?
Niektorí výrobcovia áut si uvedomujú bezpečnostné riziká a snažia sa keyless systémy vylepšovať a chrániť. Jednou z technológii je detekcia pohybu. "Kľúč" prestane vydávať signál, ak je v statickej polohe a nepohybuje sa. Bezpečnostné opatrenie nájdete pri keyless systémoch Audi, BMW, Ford a Mercedes-Benz. V teste What Car? sa do Audi TT Roadster, BMW X3, Ford Fiesta alebo Mercedes-Benz A fingovaní zlodeji nevedeli pomocou elektronickej pomôcky dostať. No len vtedy, ak bol kľúč keyless systému v statickej polohe.
Bezpečnostné vylepšenie nie je všeliekom
Iná situácia nastáva, ak sa majiteľ auta s kľúčom stále pohybuje v blízkosti auta a zlodeji signál zachytia. Ani systémy s detekciou pohybu tak nie sú univerzálnym riešením. V tomto prípade sa do TT Roadster dostali za 5 sekúnd a rovnaký čas trval aj odjazd. V BMW X3 a Ford Fiesta boli za 40 sekúnd a za ďalších 20 sekúnd odišli s autom preč... Mercedes-Benz A odolával spolu 50 sekúnd. Jediným autom, do ktorého sa nevedeli dostať, bol nový Land Rover Discovery. Podľa bezpečnostných expertov "používa Jaguar Land Rover v niektorých najnovších modeloch ultra-širokopásmovú rádiovú technológiu, ktorá vysiela široký rozsah signálov. Zlodeji sa tak nevedia zamerať na signál z keyless systému a oblafnúť vozidlo".
Je však zaujímavé, že pri masovom prechode na bezkľúčový prístup sa automobilky nezamerali na bezpečnostné riziká s ním spojené. Za komfort tak mnohí majitelia áut "platia" vyššou možnosťou krádeže, keďže bezkľúčový vstup neochráni vaše auto tak, ako konvenčné riešenie s klasickým kľúčom a diaľkovým centrálnym zamykaním. Bezpečnostný experti tvrdia, že "len málo značiek berie riziká spojené s keyless systémami vážne a je potrebné v tomto obore robiť oveľa viac". Zlodeji áut sa totiž snažia byť stále o krok vpred...
Zdroj a video: What Car?