Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Koncert strojov a rúk
Videli sme, kde vzniká najväčšia Päťstovka v histórii. Fabrika neďaleko Melfi nespí ani v noci.
Juh Talianska je plný protikladov a možno preto tak priťahuje. Fascinujúce historické pamiatky kontrastujú s neporiadkom, ktorý obklopuje najmä väčšie mestá a okolie hlavných cestných ťahov. Stačí však zísť z diaľnice a narazíte na nádhernú prírodu i zaujímavé cesty.
Asfalt na nich je zväčša starý a popraskaný od tepla. Predstavte si zabudnutý kraj a uprostred neho supermodernú fabriku koncernu FCA Automobiles. Názov nesie po meste Melfi, ktoré stojí neďaleko, približne 18 kilometrov severovýchodne. Výrobný závod sa rozprestiera na ploche asi dva kilometre štvorcové, stavali ho 36 mesiacov a hotový bol v roku 1993. Na miestnych linkách vznikalo prvé Punto, obrovský besteller deväťdesiatych rokov minulého storočia. Vzápätí nastúpil ďalší – Grande Punto. Ako to už býva, neskôr prišiel mierny útlm, aby továreň prešla veľkou rekonštrukciou a bola pripravená na ďalšie úspešné obdobie.
FIAT naštartoval program World Class Manufacturing, ktorý sa týka nielen kvality, ale tiež organizácie práce, údržby, logistiky a v neposlednom rade znižovania dopadov na životné prostredie. Závod v Melfi je aktuálne držiteľom druhého najvyššieho – strieborného – stupňa World Class Manufacturing.
Z výrobných pásov aktuálne zchádzajú dva najnovšie koncernové prírastky, FIAT 500X, Jeep Renegade a FIAT Punto. Záujem o ne donútil naštartovať nepretržitú, trojsmennú prevádzku. Pár hydraulických nožníc strihá plech, dodávaný v tradičných zvitkoch. Formu mu dáva päť lisov a jednotlivé kusy spája 860 zváracích automatov. Nasleduje práca 54 robotov v lakýrnickej dielni a 278 skrutkovacích staníc v sekcii finálnej montáže.
Taliani sú špeciálne hrdí na skener, ktorým prejde každá karoséria. Kamery a senzory kontrolujú 44 kritických miest a s presnosťou na desatinu milimetra kontrolujú vzájomnú polohu jednotlivých dielov.
Nie všetko zvládnu stroje. Napríklad po nanesení základnej farby, človek obyčajným štetcom ošetruje komplikované zákutia karosérie. Rovnako dutiny striekajú ručne. Nehovoriac o finálnej montáži. Obsluhuje ju 4000 zamestnancov, teda asi polovica z celkového počtu ľudí, zamestnaných v závode FCA Automobiles Melfi. Pri krátkej osobnej návšteve bolo cítiť, že zamestnávateľ sa snaží vzbudiť v ľuďoch pocit hrdosti. Možno šlo o zinscenované divadlo. Zamestnanci sú vraj radi, že vyrábajú práve FIATy, autá talianskej značky. Čistý základný plat vo fabrike predstavuje 1400 eur.
Napokon, továreň môže navštíviť každý, stačí počítač pripojený na sieť. FIAT totiž pustil do vnútra záznamové zariadenia Google. Tie vytvorili 3924 fotografií a vznikla virtuálna prehliadka závodu, dostupná v rámci Google Street View na internete.