Koncernový večer sa zaobišiel bez prekvapení
Predvečer otvorenia ženevského autosalónu tradične spestrila takzvaná „koncernová večera“, teda program pre pozvaných hostí, v rámci ktorého boli odhalené novinky z dielne VW Group.
Nemci venovali najviac pozornosti Volkswagenu XL1 – autu s litrovou papierovou spotrebou. Dieťa Ferdinanda Piecha má zložitú techniku, malú praktickosť a podľa všetkého mastnú cenu, napriek tomu priťahuje veľkú pozornosť. O jeho predstavenie sa postaral autor legendárneho skoku zo stratosféry Felix Baumgartner. Dvojmiestne kupé s mierami 3.800 x 1.660 x 1.150 mm má plug-in hybridný pohon. Ten kombinuje dvojvalcový turbodiesel 0.8 TDI (polovica motora 1.6 TDI CR) s elektromotorom. Spaľovací agregát produkuje výkon 35 kW (48 k) a elektrický pridáva ďalších 20 kW (27 k). Oba roztáčajú zadné kolesá cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku DSG.
Súčasťou poháňacieho systému je sada lítiovo-iónových článkov s celkovou kapacitou 5,5 kWh. Energiu získavajú klasickým pripojením auta k externému zdroju elektrickej energie (dobitie údajne trvá 90 minút) a prostredníctvom funkcie rekuperácie kinetickej energie. Vozidlo je schopné jazdiť v čisto elektrickom režime. Práve s touto vlastnosťou úzko súvisí aj výrobcom udávaná priemerná spotreba nafty 0,9 l/100 km. XL1 totiž asi polovicu z tých sto kilometrov prejde s vypnutým spaľovacím motorom. Keď však batérie na začiatku jazdy budú vybité, auto má reálne vedieť jazdiť v priemere za 2,2 l/100 km.
Kokpit je dvojmiestny a pri nastupovaní do vnútra treba najprv odklopiť ťažké dvere a následne sa poriadne prikrčiť. Posed za volantom pripomína superšportové autá. Kabína je mimoriadne úzka, preto spolujazdec sedí mierne vzadu, aby ramenami nenarážal do šoféra. Žiadne mäkčené plasty na palubnej doske nečakajte. Tá pochádza akoby z pretekárskeho špeciálu a obsahuje niektoré prvky z miniauta up!.
Volkswagen rozbieha malosériovú výrobu a podľa ohlasov zákazníkov rozhodne o ďalšom osude tohto auta.
Výrazne väčšie šance na úspech medzi zákazníkmi má Volkswagen Golf Variant. Nový kombík v porovnaní s predchodcom narástol. S rozmermi 4.562 x 1.779 x 1.461 mm je dlhší, o málo užší a nižší. Rázvor osí kolies medzigeneračne narástol o 57 mm na úroveň 2.635 mm.
Novinka strčí predošlý Golf Variant do vrecka aj pokiaľ ide o porovnanie batožinových priestorov. Jej kufor v základnom usporiadaní pojme 605 litrov, čo je o 100 l viac než predtým. Zadné operadlá je možné sklopiť potiahnutím páčky priamo v priestore pre náklad. Jeho kapacita potom dosiahne 1.665 litrov. Golf sa tak dostal na dostrel k Škode Octavia III Combi, ktorá tiež absolvuje premiéru v Ženeve a jej kufor charakterizuje objem 610 až 1.740 litrov.
Paleta motorizácií určených pre Golf kombi zahŕňa prepĺňané zážihové a vznetové štvorvalce, známe z hatchbacku – 1.2 TSI, 1.4 TSI, 1.6 TDI a 2.0 TDI. V ponuke budú aj verzie vybavené pohonom všetkých štyroch kolies.
Iba niekoľko minút pred Golfom Variant debutovala Škoda Octavia III Combi. Keďže si česká značka buduje imidž hlavne na praktickosti, neprekvapí, že Octavia má väčší kufor a viac zaujímavých vychytávok. Napríklad kryciu roletku batožinového priestoru môžete odložiť pod podlahu. Kombík si zachoval celkovú dĺžku na úrovni liftbacku – 4.569 mm. Nezmenil sa ani rázvor s hodnotou 2.635 mm. Kufor pojme v základnom usporiadaní 610 litrov. Aj v Octavii sa dajú zadné operadlá sklopiť priamo z kufra. Kombi potom odvezie 1.740 l.
Ponuka motorov kopíruje liftback, pričom viacprvkovú nápravu dostanú iba verzie s najsilnejším zážihovým agregátom 1.8 TSI, resp. varianty s pohonom všetkých kolies, ktorý bude tiež k dispozícii.
SEAT nám kombi neukázal – premiéra Leonu ST je naplánovaná až na jeseň. Španieli sa pochválili trojdverovou verziou Leon SC. Dobrou správou je, že Sports Coupé nie je klasický Leon zbavený jedného páru dverí. Novinka má so základnou päťdverovou verziou zhodné len predné partie a koncové svetlá. Zvyšok je nový a pomerne efektný. Dizajnéri ostali verní hranám a na „zadku“ ich aplikovali hneď niekoľkokrát. Zadný stĺpik má o 19 stupňov väčší sklon ako stĺpik päťdverovej verzie.
Iná nie je iba karoséria, ale aj podvozok. SEAT využil možnosti modulárnej platformy MQB a rázvor klasického Leonu skrátil o 35 mm. Trojdverové Sports Coupé má rázvor na úrovni 2.599 mm, čo síce ubralo z miesta pre pasažierov na zadných sedadlách, ale auto vďaka tomu pôsobí kompaktnejším a dynamickejším dojmom. Spolu s rázvorom sa totiž zmenšila aj celková dĺžka vozidla – na 4.230 mm.
Interiér oboch karosárskych verzií Leonu je zhodný. Aj Sports Coupé je homologované ako päťmiestne a základný objem jeho batožinového priestoru predstavuje 380 litrov. Rozdiely nenájdete ani v palete motorizácií, ktorá začína pri maloobjemovom benzínovom turbomotore 1.2 TSI (63 kW/86 k) a vrcholí prepĺňovaným naftovým agregátom 2.0 TDI (135 kW/184 k). Nanešťastie, aj v prípade trojdverového Leonu Sports Coupé platí, že viacprvkovú zadnú nápravu majú iba motory 1.8 TSI (132 kW/180 k) a 2.0 TDI (135 kW/184 k).
Perličkou na záver je beštiálne Lamboghini Veneno s cenovkou tri milióny eur. Karbónový superšport vážiaci 1.450 kilogramov vznikol pri príležitosti päťdesiateho výročia vzniku talianskej automobilky.Veneno má bližšie k pretekárskemu špeciálu než k civilnému autu. Ohromný benzínový dvanásťvalec s objemom 6.5 litra (750 k), roztáča všetky štyri kolesá. Toto Lambo akceleruje z pokoja na 100 km/h za 2,46 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 355 km/h.
Z Venena vzniknú štyri exempláre. Ten s poradovým číslom nula je v Ženeve a následne asi skončí vo fabrickom múzeu. Ďalšie tri exemláre už majú svojich majiteľov.