Vw 10 2020 1140x190
Thumb skoda karoq production Thumb bernhard maier

Kompaktné SUV Škoda Karoq budeme vyrábať aj na Slovensku!

Škoda nestíha pokryť dopyt po obľúbených modeloch. Nielen v našich končinách ide o veľmi obľúbenú značku. Ruka v ruke so skvelými číslami však prichádzajú produkčné problémy. Jedným z riešení má byť rozšírenie výroby kompaktného SUV Škoda Karoq. Časť celkovej produkcie Karoqu budeme tvoriť na Slovensku, v Devínskej Novej Vsi.

Prečítajte si tiež: 
Takto vyzerá nová Octavia v "ľudovej" výbave

CEO Škody Bernhard Maier pre Automotive News Europe prezradil, že ak Škoda nerozšíri výrobné kapacity, budúci rok môže stratiť na predajoch viac ako 100 tisíc áut. Jednoducho, značka nestíha vyrábať a pokryť dopyt po obľúbených modeloch. Situácia sa ešte väčšmi komplikuje s príchodom novej Škody Octavia do výroby, ktorá zamieša produkčné karty.

CEO Škody, Bernhard Maier (@europe.autonews.com)

Škoda Karoq "Made in Slovakia"

Volkswagen nedávno pozastavil výrobu veľkej továrne v Turecku, ktorá mala slúžiť na výrazné rozšírenie výrobných kapacít koncernu VW. Kvôli tureckej ofenzíve v Sýrii sa projekt ocitol na mŕtvom bode, VW hľadá alternatívne riešenia. Jedným z nich má byť  rozšírenie výrobných kapacít obľúbenej Škody Karoq, časť celkovej produkcie kompaktného SUV bude tvoriť bratislavská továreň v Devínskej Novej Vsi. Podľa generálneho riaditeľa Škody Bernharda Maiera ide o hotovú vec, prvé Karoqy by mali začať schádzať zo slovenských liniek budúci rok. Zároveň však tvrdí, že značka potrebuje systémové riešenie výroby, nie len dočasné, ktoré bude náplasťou na najbližšie roky (Maier hovorí o jednom až dvoch rokoch).

Stratégia a umiestnenie Škody v rámci koncernu

Bernhard Maier sa tiež vyjadril k nedávnym informáciám z kuchyne koncernu VW, ktoré naznačili, že Škoda bude "lacnejšou značkou" s podobnou ideou ako značka Dacia, patriaca pod materský Renault. Maier tvrdí, že súčasná stratégia Škody, ktorú vybrúsili pred 2,5 rokmi funguje a nie je potrebná žiadna zmena smerovania automobilky. Potvrdil to aj samotný CEO VW Herbert Diess pri predstavení novej generácie kompaktného Golfu. 

Maier ďalej vysvetľuje, že Škoda má v koncerne pozíciu značky, ktorá ponúka skvelý pomer cena/hodnota. Nejde vyslovene o lacnú značku, no zákazníci za vynaložené peniaze dostávajú veľa muziky. Výhodou je podľa Maiera aj umiestnenie výrobných závodov v Českej republike, kde sú nižšie mzdy ako v Nemecku. Keďže výroba je tým pádom lacnejšia, ťažiť z toho majú vo výsledku zákazníci dostupnejšou cenou produktov v porovnaní s materským Volkswagenom.    

Zdroj: europe.autonews.com