Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb preview Thumb volvo v60 crossc int2 Thumb volvo v60 crossc int Thumb volvo v60 crossc int1 Thumb volvo v60 crossc p1 Thumb volvo v60 crossc z Thumb volvo v60 crossc p

Kombi Volvo V60 môže aj do terénu

Švédska automobilka podľa zaužívanej obyčaje rozširuje paletu rodinných kombíkov schopných jazdiť aj mimo spevnených ciest.

Kombíky so zväčšenou svetlou výškou predstavujú atraktívny kompromis medzi klasickými modelmi tohto typu a športovo-úžitkovými vozidlami. Poznáte ich podľa karosérií zušľachtených ochrannými plastovými doplnkami. Ich priekopníkom je práve Volvo, ktoré rok po premiére kombíka strednej triedy predstavuje z neho odvodenú verziu so špeciálne  vyvinutým podvozkom, zavesením kolies a predovšetkým svetlou výškou zväčšenou o 75 mm, ktorá ho predurčuje aj na jazdu po ľahkom teréne. Prvé takéto vozidlo priniesla značka na trh už pred vyše 20 rokmi. Bol to veľký V70 XC, dávnejší predchodca dnešného modelu V90 Cross Country.

V60 Cross Country budú spočiatku poháňať 2 motory. Dvojlitrový benzínový štvorvalec T5 (184 kW/250 k, 350 Nm) a rovnako veľký turbodiesel D4 (140 kW/190 k, 400 Nm). Oba sú štandardne spriahnuté s pohonom všetkých kolies obsahujúcim aj špeciálny elektronický stabilizátor zlepšujúci jazdné vlastnosti vozidla v zákrutách, špeciálny režim jazdy v teréne a asistenta na zjazd z prudkého svahu. Neskôr do palety pribudne mildhybridná a plug-in-hybridná poháňacia sústava.

Volvo tvrdí, že jeho sériovo montovaný brzdový asistent City Safety je jediný na svete, ktorý spoľahlivo rozpozná na ceste chodcov, bicyklistov aj veľké zvieratá. Keď vodič na ne po optickej ani akustickej výstrahe nezareaguje, systém spomalí vozidlo sám. Zabráni tak vzniku kolízie alebo aspoň zníži jej následky.

Pilot Assist podporuje vodiča pri riadení, brzdení a zastavovaní z rýchlosti do 130 km/h. Pritom Pilot Assist dohliada na dodržiavanie jazdných pruhov nielen svojho ale aj protiidúceho vozidla a v prípade hroziacej kolízie zasiahne do riadenia a koriguje smer jazdy. V štandardnej výbave sú aj systémy na ochranu pred zídením vozidla z cesty a na zmierňovanie následkov po nárazoch s protiidúcimi vozidlami. Objednať sa dá aj asistent sledujúci dopravu za vozidlom, ktorý môže plniť nenahraditeľnú funkciu pri zaparkovaní vozidla cúvaním, systém upozorňujúci na križujúce vozidlá s funkciou automatického brzdenia a i.

Vozidlo má aj informačno-zábavný systém Sensus Connect plne kompatibilný so systémami Apple CarPlay, Android Auto a 4G sieť zabezpečuje vodičom konektivitu bez ohľadu na to, či jazdia po meste alebo periférii. Intuitívne rozhranie s ovládaním cez dotykovú obrazovku podobnú tabletu obsahuje kombináciu funkcií vozidla, navigácie, klimatizácie, komunikačných služieb, vyhrievanie sedadiel aj aplikácií pre zábavu vo vozidle.

Odborníci odhadujú, že odbyt modelu V60 budúci rok vzrastie v porovnaní s doterajším o 43% na 42.711 ks. Prognostici ale predpovedajú, že predaj prémiových kombíkov strednej triedy do roku 2020 v Európe klesne z vlaňajších 634.500 na 570.000 ks.