Vw 06 2020 1140x190 t roc
Thumb kia manualna prevodovka imt plachtenie autozurnal.com 1 Thumb kia manualna prevodovka imt plachtenie autozurnal.com 3 Thumb kia manualna prevodovka imt plachtenie autozurnal.com 4 Thumb kia manualna prevodovka imt plachtenie autozurnal.com 2 Thumb kia manualna prevodovka imt plachtenie autozurnal.com 5 Thumb kia imt ntelligent manual transmission 001

KIA vysvetľuje funkciu manuálnej prevodovky iMT s funkciou plachtenia

Hyundai a KIA vyvinuli inovatívnu 6-stupňovú manuálnu prevodovku, ktorá v spolupráci so 48 V mild-hybridnou technológiou prinesie nižšiu spotrebu paliva a príjemný užívateľský komfort. KIA prináša prvé detaily toho, ako prevodovka iMT funguje.

Prvým modelom kórejskej značky, ktorý adoptuje najnovšiu manuálnu prevodovku iMT bude 2021 KIA Rio EcoDynamics+ s elektrifikovaným motorom 1.0 T-GDi. Hyundai ju nasadil do modernizovaného i30 v kombinácii s motormi 1.0 T-GDi a 1.5 T-GDi. O vývoj sa zaslúžilo technické centrum Hyundai Motor Europe v nemeckom Offenbachu.

6-stupňová manuálna prevodovka je určená do tandemu s mild-hybridnými pohonmi. Základom je elektronická spojka bez mechanického prepojenia so spojkovým pedálom. Výsledkom je možnosť plachtenia, ktoré sme doteraz poznali len z automatických prevodoviek. Zároveň budú mild-hybridy KIA a Hyundai vedieť plachtiť aj s úplne vypnutým motorom, nielen s motorom bežiacim na voľnobežných otáčkach. Prevodovka iMT umožní pohonu vstúpiť do dvoch možných úrovní plachtenia v závislosti od podmienok. Pri prvej úrovni beží motor na voľnobeh. Pri druhej úrovni sa motor dočasne vypne, aby sa ušetrilo ešte viac paliva. 

Odporúčame:

Hyundai a KIA vylepšujú tepelné čerpadlá elektromobilov

Prevodovka iMT spraví prácu za šoféra

Stačí, že vodič prestane šliapať na plynový pedál, motor sa vypne, spojka rozpojí a vy budete "plachtiť" bez toho, aby ste museli vyradiť alebo šliapnuť na spojku. Prevodový stupeň ostáva zaradený, po opätovnom stlačení pedálu akcelerátora mild-hybridný systém bleskovo naštartuje motor, zopne spojku a vodič pokračuje v jazde bez toho, aby musel narábať so spojkovým pedálom alebo radiacou pákou. Motor opätovne naskočí aj vtedy, ak pri režime plachtenia vodič stlačí spojkový alebo brzdový pedál alebo rýchlosť vozidla bude pre zvolený prevodový stupeň príliš nízka. Neznalí možno ani nebudú tušiť, koľko úkonov mild-hybrid v spolupráci s iMT prevodovkou vykonal. Ak sa obávate zníženého užívateľského komfortu, nie je sa čoho báť. Integrovaný štartér generátor 48 V mild-hybridu dokáže oproti tradičnému štartéru motor opätovne nakopnúť oveľa rýchlejšie, pohotovejšie a často až nepozorovateľne.

Čo z toho bude mať konečný zákazník? Značky sľubujú o 3 % nižšiu spotrebu paliva. Zároveň ide o príkladné zachovanie tradičných manuálnych prevodoviek aj v blízkej "eko" budúcnosti. Šéf oddelenia pohonných reťazcov KIA tvrdí: "Tradične automatické a dvosjpojkové prevodovky vyhovujú mnohým zákazníkom. Európski zákazníci však stále radi radia ručne. Po boku stále častejšie sa vyskytujúcich elektrifikovaných pohonov je prevodovka iMT naším riešením, ako zachovať tradičnú manuálnu prevodovku v elektrickej dobe."

Manuálnu prevodovku iMT KIA nasadí v treťom kvartáli r. 2020 do Ria s mild-hybridným motorom 1.0 T-GDi. Neskôr má pribudnúť do ponuky Ceedu, vrátane crossovera XCeed. Vo veľkom ju samozrejme nasadí aj Hyundai.