Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb kia e soul tepelene cerpadlo Thumb tepelne cerpadlo 1 Thumb tepelne cerpadlo elektromobilu Thumb tepelne cerpadlo 2 Thumb tepelne cerpadlo hyundai kona

Hyundai a KIA vylepšujú tepelné čerpadlá elektromobilov

Kórejské elektromobily značiek Hyundai a KIA nebudú zbytočne plytvať vzácnou energiou, prepracované tepelné čerpadlá zbierajú teplo z viacerých zdrojov.

Dojazd elektromobilov je ešte stále horúca téma dňa, ktorá nahráva na smeč odporcom elektromobility ako takej. Jedným z argumentov je aj podstatne znížený dojazd v zime, pri využívaní komfortných spotrebičov, ktoré si berú elektrickú energiu práve z batérie, keďže zostatkové teplo spaľovacieho motora tu, logicky, nenájdete. Riešením je nasadenie tepelného čerpadla, ktoré však mnohým elektromobilom chýba. S nasadením tepelného čerpadla si vodič ani posádka nemusí vyberať, či podstatne znížený dojazd obetuje zníženému komfortu na palube a naopak... 

KIA predstavila tepelné čerpadlo už v prvej generácii elektrického crossovera e-Soul, ktoré "chránilo" jeho udávaný dojazd 180 km aj v chladných zimných podmienkach. Skladá za s kompresora, výparníka a kondenzátora. V najnovšej generácii e-Soul nasadili zdokonalenú technológiu, ktorá zbiera zvyškové teplo z viacerých zdrojov pre lepšiu efektivitu a dojazd. Energiu tepelné čerpadla nového e-Soulu získava nielen z modulov výkonovej elektroniky, ale aj z modulu batérie alebo systému pomalého nabíjania. 

Získané "odpadové" teplo sa využije k odparovaniu chladiva, ktoré mení kvapalné skupenstvo na plynné. Kompresor vypúšťa plyn, ktorý sa v kondenzátore mení opäť na kvapalinu. Získaná energia sa využije na vyhrievanie kabíny. 

Odporúčame:

Aký je reálny dojazd elektromobilov v zime? Nóri otestovali 20 modelov

Účinnejší systém kúrenia, vetrania a klimatizácie oproti predchádzajúcej generácii zaisťuje vyšší praktický dojazd elektromobilu, najmä v chladnom počasí. Najnovšia Kia e-Soul zvládne na elektrinu v kombinovanom režime prejsť až 452 km. Zaujímavý výsledok dosiahol aj elektrický Hyundai Kona v nórskom teste dojazdu 20 elektromobilov. V nepriaznivých, chladných podmienkach s ním prešli len o 9 % menej kilometrov (405 km vs 449 km) oproti udávanému dojazdu, čo bol najlepší výsledok!

Hyundai a KIA technológiu elektrického čerpadla naďalej vylepšujú. Obe značky chcú v blízkej dobe rapídne rozšíriť pole pôsobnosti v oblasti elektromobility, okrem iného prinesú množstvo nových modelov. KIA plánuje do roku 2025 uviesť 11 nových elektrických áut, Hyundai plánuje v rovnakom období predávať 670 tisíc elektromobilov ročne.