Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb sportgt predobokr 30 Thumb sportgt bokl 08 Thumb sportgt bokr 21 Thumb sportgt budik 26 Thumb sportgt detail 23 Thumb sportgt koleso 37 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb sportgt kufor 06 Thumb sportgt motor 03 Thumb sportgt nav 15 Thumb sportgt predobokl 07 Thumb sportgt koleso 39 Thumb sportgt radenie 22 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb sportgt sedpred 29 Thumb sportgt sedzad 34 Thumb sportgt stred 09 Thumb sportgt svetpred 45 Thumb sportgt svetzad 42 Thumb sportgt volant 08 Thumb sportgt zadobokl 52 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb sportgt zadobokr 79

Kia Sportage: Prvý hybrid zo Žiliny

Do kroniky žilinského závodu značky Kia môžeme napísať, že prvý hybrid, ktorý tam vyrobili, zaujal skôr dynamikou, ako spotrebou. Napriek naftovému základu.

Každá štvrtá Kia predaná v Európe je Sportage, a tak nečudo, že automobilka svojmu kompaktnému SUV venuje veľkú pozornosť. Facelift štvrtej generácie prichádza už po necelých troch rokoch. Navonok ho najľahšie spoznáte podľa svietiacich „kociek ľadu“. Po novom neslúžia len ako hmlovky v prednom nárazníku verzie GT Line. Nájdete ich aj v hlavných svetlometoch, kde plnia funkciu denného svietenia. Mimochodom, Sportage je ďalšia Kia, ktorá má denné svietenie vpredu i vzadu. Plne diódové predné svetlomety svietia výborne, ale v stretávacom režime aj dosť vysoko, takže oslepujú ostatných šoférov. Vyskúšal som si to na vlastnej koži.

Na reálnu spotrebu nafty nemá mild žiadny vplyv.

Vo vnútri Sporatge GT Line citeľne útočí na city šoféra. Najprv prvoplánovo - efektným čiernym čalúnením stropu, koženými sedadlami s červeným prešívaním a funkciou vyhrievania i ventilovania alebo striebornými doplnkami. Po niekoľkých kilometroch strávených za volantom si všimnete iné a podstatnejšie prednosti. Ergonómiu má dnes Kia zvládnutú lepšie ako väčšina konkurentov. Tlačidiel je veľa, sú dostatočne veľké a logicky rozložené po palubnej doske. Na dotykový displej netreba siahať ani kvôli stlmeniu či zosilneniu podsvietenia prístrojov alebo vypínaniu či zapínaniu asistenčných systémov. Keď tak nad tým premýšľam, siahal som naň pri nastavovaní navigácie a keď som si nastavoval predvoľby rádia. Obrazovka je matná, takže odtlačky prstov na nej až tak nevidno. Palubný počítač dostal krajší displej a jednu vtipnú funkciu navyše. Keď zapnete stierače (predné alebo zadný), displej vám ukáže, v ktorej polohe sa páčka aktuálne nachádza. Škoda akurát čierneho lesklého plastu na výplniach dverí. Veľmi rýchlo sa ochytajú a zašpinia. Napríklad, keď na nich zaschne dažďová voda.

Prejdime však k najdôležitejšej technologickej novinke modernizovaného Sportageu a ním je mild hybridný pohon. Pozostáva zo známeho naftového dvojlitra CRDi (136 kW/ 185), pratriaceho do konštrukčného radu R, a štartovacieho motorgenerátora (10 kW/13,6 k). Zjednodušene povedané, ide o elektromotor, ktorý je ku kľukovému hriadeľu pripojený obyčajným plochým remeňom a má tri úlohy.

Pri akcelerácii pomáha spaľovaciemu agregátu, keď uvoľníte plyn, rekuperuje - vyrába elektrinu, a slúži aj ako štartér. Ale iba ak je motor zohriaty a vypol ho systém štart/ stop. Na spúšťanie studeného motora s hustým olejom, je tu klasický štartér, pretože remeň by dostal až príliš zabrať.

Ako to funguje v praxi? Turbodiesel reaguje na plyn okamžite, zaberá už pod hranicou 1500 otáčok za minútu a celkovo táto kombinácia dáva Sportageu veľmi príjemnú dynamiku. Pozitívny vplyv na ňu má aj osemstupňová meničová automatická prevodovka. Jednotlivé stupne na seba perfektne nadväzujú a ich zmena je naozaj rýchla. Navyše, tento automat často zamyká menič a taží z krútiaceho momentu motora. Jeho šesťstupňový predchodca príliš často podradzoval.

Druhá vec je spotreba, na ktorú mild hybridná technológia nemá žiadny vplyv. Medzi siedmimi a ôsmimi litrami nafty na sto kilometrov sa pohybovala v minulosti – bez elektrickej pomoci – a rovnaká je aj teraz. Na diaľnici a v meste ju pokojne vyženiete až k deviatke. Viem, že 1672 kilogramov vážiace SUV nemôže jazdiť za šesť litrov, ale toto je dosť.

Čo Kiu ctí, je jazda. Bol som veľmi prekvapený, keď som sa od importéra dozvedel, že verzia GT Line má podvozok ako akýkoľvek iný naftový Sportage. Žiadne kratšie pružiny, ani tuhšie tlmiče či nebodaj iné stabilizátory. Iba strašiak menom 19- palcové kolesá, obuté do širokých pneumatík rozmeru 245/45. Auto si vie pekne zatancovať vo vyjazdených koľajách našich ciest, ktoré akosi nepasujú ku kombinácii rozchodov náprav a šírky pneumatík, aké má Kia Sportage GT Line. To je zároveň jediná výčitka k podvozku. Tlmiče obdivuhodne dokážu kontrolovať pohyby ťažkých kolies, a tak auto vo finále pôsobí pevným, nie tvrdým dojmom. Aj so zákrutami sa toto SUV vysporadúva prekvapivo dobre. Vyššie ťažisko i hmotnosť cítiť, ale nedotáčavosť prichádza veľmi pozvoľne.

 

KÚPIŤ, ČI NEKÚPIŤ?

Mild hybridná verzia je príjemná, avšak nenašiel som pre ňu vhodný spôsob využitia. Na diaľničnú stíhačku je trochu pažravá a pre rodinné použitie
postačí výborná jedna-šestka CRDi. Teda ak trváte na diesli.

 

Technické parametre
motor  2,0 CRDi
zdvihový objem [cm3]  1995
výkon [kW/k]  136/185
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm]  400
pri otáčkach [1/min]  1750-2750
nameraná spotreba [l/100 km]  7,2-9,5
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  9,5
maximálna rýchlosť [km/h]  201
batožinový priestor [l]  439
registračný poplatok  700
cena modelu od [€]  33 690