Kia Sportage predviedla doladené tvary a nový interiér
Nový Sportage sme už videli na diaľnici aj v žilinskej fabrike. Ale až v predvečer frankfurtského autosalónu sme si naň konečne mohli aj siahnuť. Prvý dojem: predná časť vyzerá naživo naozaj mohutne.
Kia predstavila štvrtú generáciu kompaktného SUV bez veľkých rečí. Pri slávnostnom odhaľovaní nechýbal šéfdizajnér značky Peter Schreyer, ktorý predviedol, ako doladiť tvary úspešného predchodcu.
Karoséria dostala výraznejšie predné partie, zatiaľ čo jej typický profil ostal takmer rovnaký. Máme si vraj zvyknúť na to, že Kie sa už z generácie na generáciu nebudú vizuálne meniť tak dramaticky ako doteraz.
Radikálne zmeny vidno až po nasadnutí do interiéru. V kabíne doslova neostal kameň na kameni, pretože iné sú priestorové podmienky, komfort sedenia vzadu a samozrejme tvar palubnej dosky.
Nový Sportage spoza volantu pripomína väčšie SUV Sorento. Veľmi dobre pôsobí stredová konzola natočená na šoféra s kolmo ukotveným dotykovým displejom a kaskádovito zoradenými tlačidlami pod ním.
Tlačidiel je vnútri dosť. Konštruktéri zverili sedem- resp. osempalcovej dotykovej obrazovke (podľa výbavy) iba ovládanie multimediálneho a navigačného systému.
Akurát pri nastupovaní do špinavého auta si treba dať pozor na nohavice, lebo dvere ani teraz neprekrývajú prahy.
O to väčší pokrok cítiť na zadných sedadlách. Kia opäť predviedla schopnosť načúvať kritike a medzigeneračne vylepšila pohodlie vzadu. Jednak rázvor narástol o 30 milimetrov na úroveň 2670 mm a aj sedák je ukotvený vyššie. Lepšie tak podopiera stehná, pričom úpravy zaznamenala aj podlaha. Priestor na nohy je hlbší a stredový tunel minimálny.
Kufor si polepšil o 30 milimetrov do šírky, hoci šírka karosérie ostala nezmenená. Avizovaných 503 litrov v základnom usporiadaní získate vtedy, ak sa vzdáte rezervného kolesa. Kia bude do Sportage montovať dojazdovú rezervu a kapacita batožinového priestoru s ňou klesne na 491 litrov. Podobne, ako v sesterskom Hyundai Tucson, krycej roletke kufra chýbajú vodiace koľajničky. Praktická je možnosť, ukryť ju pod podlahu kufra.
Konštruktéri našli priestor aj pre malé zväčšenie objemu palivovej nádrže z 58 na 62 litrov.
Sme zvedaví, ako bude novinka vyzerať na menších kolesách. V predpremiére pred autosalónom pózovala iba vyšperkovaná verzia GT Line, ktorú charakterizujú 19-palcové disky a prepĺňaná benzínová jedna-šestka (130 kW/177 k) pod prednou kapotou.
Okrem nej môže benzín spaľovať už iba atmosférický štvorvalec 1,6 GDI (97 kW/132 k). Neskôr má do ponuky pribudnúť nová prepĺňaná jedna-štvorka.
Naftu spaľujú turbodiesele 1,7 CRDi (85 kW/115 k) a 2,0 CRDi (100 kW/136 k, 135 kW/184 k). Štandardom je šesťstupňová manuálna prevodovka. K motoru 1,6 T-GDI si zákazníci budú môcť objednať novú sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku a k silnejšiemu naftovému dvojlitru šesťstupňový automat klasickej konštrukcie. Teda s hydrodynamickým meničom.
Kým dva najslabšie motory (1,6 GDI, 1,7 CRDi) roztáčajú iba predné kolesá, ostatné dve sú kombinované s pohonom predných alebo všetkých štyroch kolies.
Z tlačových materiálov k autu sme sa dozvedeli, že vo výbave sa objaví množstvo asistentov a bezpečnostných systémov. Špičkový audiosystém JBL dosahuje výkon 320 wattov. Svetlú výšku podvozka však automobilka zatiaľ neuviedla. Rovnako sa nezmienila o technike pohonu 4x4. Podľa neoficiálnych informácií by malo ísť o evolúciu elektromagnetickej medzinápravovej spojky, použitej v predošlej generácii.
Detaily sa vraj dozvieme neskôr. Napokon, nový Sportage príde na slovenský trh až začiatkom budúceho roka.