Thumb tben2504 Thumb tben2512 Thumb tben2537 Thumb tben2522 Thumb 1k Thumb 2k Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb 3k Thumb tben2542

Kia Proceed vonia ako veterán, zaujala aj konkurenciu

Predzvesť novej generácie kompaktnej Kie vyzerá fantasticky. Otázka znie, koľko percent nádherného prototypu sa dostane do sériovej výroby.

Okolo pódia, na ktorom pózuje Kia Proceed je vo Frankfurte stále rušno. Okrem novinárov sú na ňu zvedaví aj zástupcovia konkurenčných značiek. My sme videli tím Audi na čele s šéfdizajnérom Marcom Lichte ako o Proceede družne debatujú.

"Koncept Proceed je naša vízia potenciálneho člena rodiny vozidiel cee’d budúcej generácie," povedal o novinke Gregory Guillaume, hlavný konštruktér značky Kia v Európe.

„Model pro_cee’d bol vždy výkonným modelom značky Kia v rodine vozidiel cee’d. Od svojho debutu v roku 2008 stelesňuje našu vášeň pre jazdu a model, ktorý nasledoval po ňom v roku 2012, rozšíril jeho dynamickú líniu. No keďže mnohí európski šoféri hľadajú alternatívy tradičného trojdverového hatchbacku, začali sme uvažovať o novom výstavnom modeli. Je to tretí typ karosérie – typ, ktorý zachováva športový charakter modelu pro_cee’d, no je prepracovaný a pretvorený tak, aby v sebe spájal nápadný nový vizuálny charakter s troškou praktickej všestrannosti," prezradil Guillaume.

Inými slovami, trojdverový hatchback v novej generácii cee’du nahradí auto, ktoré nám pripomína shooting brake, teda športovo ladené kombi. Otázka znie, koľko percent z atraktívneho konceptu sa objaví v sériovej výrobe.

Proceed vyzerá fantasticky. Je široký a nízky. Má ideálne zvolené proporcie s krátkym predným a trochu dlhším zadným previsom. Líniu bočných okien zvýrazňuje podsvietenie diódami. Ide o svetelný podpis, aby bol Proceed výrazný aj v tme. Perličkou sú 20-palcové kolesá ukotvené centrálnymi maticami ako v pretekárskom špeciále.

Perličkou je, že auto vzniklo ani nie päťsto metrov od frankfurtského výstaviska. V jeho tesnej blízkosti totiž sídli európske dizajnérske centrum Kia.

Lakovanie prototypu vraj trvalo celý týždeň. Na karosérii sa postupne objavilo 19 ručne nanášaných vrstiev čierneho laku, strieborného laku s chrómovým efektom a červeného tónovaného laku, čím vznikol lesklý a ligotavý náter. Odtieň nazvaný Lava Red je mimoriadne citlivý na meniace sa svetelné podmienky. Jeho hĺbka a kovový lesk ešte viac umocňujú kontúry a krivky auta.

Kabína kombinuje hladké lakované línie palubnej dosky s extravagantnými sedadlami čalúnenými čiernou elastanovou látkou. Pohľad dovnútra nám podľa dizajnérov má pripomenúť výbuch sopky.

Kia Proceed ponúka tri základné jazdné režimy - GT (charakteristický červeným podsvietením prístrojového panela), ekologický (zelené podsvietenie) a autonómny (biele podsvietenie). O technike nevieme vôbec nič, Kia sa však pochválila "pamäťovou bankou".

Ide o tri flakóny umiestnené na palubnej doske, pričom jeden obsahuje vôňu starej kože, druhý olejovú arómu garáže, ktorá je domovom klasického auta a tretia obsahuje pach benzínu. Za volantom Kie Proceed si tým pádom prídu na svoje všetky zmysly šoféra.