299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb img 4208 Thumb img 4367 Thumb img 4336 Thumb 20180903 040620  1 Thumb img 4375 Thumb img 4403 1024x597 conti wc8s sk Thumb img 4408 Thumb img 4447 Thumb img 4453 Thumb img 4494

Kia Ceed 1,4 T-GDI, 1,6 CRDi Smartstream: Nekonfliktná

Ľudia majú radšej vycibrené detaily ako falošné ozdoby a nový Ceed sa tomu prispôsobil.

Hoci nižšia stredná trieda vlani v rebríčku európskych predajov nových áut klesla až na tretie miesto, mnohé automobilky ju stále považujú za kľúčovú. V boji o zákazníka ťahajú rôzne tromfy: niekto brnká na športovú strunu, iný sa snaží ohúriť veľkým kufrom alebo displejmi na palubnej doske. Lenže dlhodobo najpredávanejší je aj tak „obyčajný“ Golf. Kia tento trend zachytila a postavila auto, ktoré sa nemeckému bestselleru v mnohom podobá. Tretia generácia Ceedu neprišla šokovať dizajnom, ani ultra modernými technológiami, aké sme doteraz nepoznali. Jej najsilnejšou stránkou je nekonfliktnosť a prívetivosť. Skrátka, auto pôsobí solídne a dobre sa s ním žije.

Celá stredová konzola, vrátane dotykového displeja, je mierne natočená na šoféra. Páči sa mi „dvojposchodový“ odkladací priestor pred radiacou  pákou, kam pokojne odložíte aj dva či tri smartfóny.

Lepší výhľad

Časy keď sa autá z Kórejského polostrova snažili upútať falošným luxusom, teda množstvom chrómu a ďalších ozdôb na karosérii, sú preč. Kia doslova očesala Ceed o zbytočnosti a z dizajnu zostali iba funkčné prvky. Napríklad zdvojené predné stĺpiky nahradili jednoduché. Základňa sa posunula o 68 milimetrov dozadu, takže stĺpiky sú kolmejšie a výhľad šikmo von podstatne lepší. Na „lízatku“ predného nárazníka sa pre istotu objavila ochranná čierna lišta. Reálne ju pravdepodobne nevyužijete, pretože nárazník začína približne 170 milimetrov nad úrovňou vozovky. Musel by to byť veľmi vysoký obrubník, aby sa ho auto dotklo. Funkčné sú dokonca aj nasávacie otvory pri predných hmlovkách. Neprivádzajú vzduch k brzdám, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ide o aerodynamický prvok - takzvanú vzduchovú záclonu. Vzduch prechádza krátkym kanálom, ktorý ústi vo vnútornom blatníku, čím sa zmenšujú nežiadúce turbulencie okolo predných kolies. Aerodynamike okrem toho pomáha tesnenie, vypĺňajúce škáru medzi maskou chladiča a kapotou motora.

Plne diódové svetlomety si držia vysoký štandard, najmä v diaľkovom režime.

Aj nalepšie vybavené verzie si vystačia s rozumne veľkými 17-palcovými diskami a pneumatikami rozmeru 225/45. Väčšie kolesá dostane iba športovo ladená verzia GT. Akurát dolievanie kvapaliny do ostrekovačov je trochu zložitejšie , lebo kapota motora stále nemá pneumatické vzpery. Má pohodlné sedadlá Rozmerovo sa Ceed zásadne nezmenil. Z pohľadu vnútorného priestoru je najdôležitejší rázvor a ten má naďalej hodnotu 2650 mm. Novinka je máličko širšia a nižšia, ale sediac na zadných sedadlách, rozdiel som si nevšimol. Meter osemdesiat vysoký pasažier sa bez problémov posadí za rovnako urasteného šoféra. Ak mám Ceedu niečo vytknúť, tak slabšiu oporu stehien vzadu. Plastová ochrana zadnej časti predných operadiel sa v tejto triede často nevidí. Deti vďaka nej neokopú čalúnenie, ale plast, ktorý sa dá ľahšie vyčistiť. Špeciálne zvedavý som bol na predné sedadlá, lebo v predošlých som sa nevedel uhniezdiť. Nové sedadlá majú dostatočne dlhé sedáky a výborne podopierajú chrbát. Na môj vkus sú trochu tvrdšie, čo môže byť dané aj koženým čalúnením. Ak zatúžite po koži, tak vedzte, že je perforovaná a predné sedadlá sú dokonca ventilované. Elektrické nastavovanie je fajn, ale viac ma potešil pohľad na mechanickú klasiku. Sklon operadla sa totiž nastavuje otočnou ružicou. Ideálnu polohu vďaka tomu nájdete skôr než pri ovládaní pákou, kedy sa sklon mení v pomerne veľkých krokoch.

Po vypnutí motora vás palubný počítač upozorní aj na otvorené okno.

Na displeji nevidno odtlačky

Kia zatiaľ odoláva módnemu trendu, ktorý káže zredukovať počet tlačidiel na palubnej doske na minimum. Dotykový displej v Ceede samozrejme nechýba, ale nie je nutné dotýkať sa ho každý deň. Cez obrazovku si nastavíte predvoľby rádia alebo zapnete navigáciu. Klimatizácia, úprava jasu prístrojov či asistenčné systémy majú vlastné tlačidlá. Celá stredová konzola je mierne natočená na šoféra a dotykový displej je matný, takže odtlačky prstov na ňom takmer nevidno. Z pohľadu ergonómie poteší, že tlačidlo centrálneho zamykania, respektíve odomykania narástlo a je viac na očiach. V predošlom Ceede som často tápal, kým som auto zvnútra odomkol. Úplne ideálne by bolo, keby ho konštruktéri premiestnili tlačidlo dverí. Doladiť si zaslúžia aj zle čitateľné hodnoty teploty na ovládačoch automatickej klimatizácie. Majú slabý jas, čo vadí hlavne počas slnečných dní. Inak Kia všetko urobila profesorsky dobre.

Priestorová ponuka sa medzigeneračne nezmenila. Významnou zmenou sú nové a výrazne pohodlnejšie predné sedadlá.

Prístrojový panel je maximálne jednoduchý a prehľadný. Nešetrilo sa odkladacími priestormi, všetky štyri okná majú - minimálne v testovanej verzii - automatické dojazdy a displej palubného počítača vás upozorní aj na to, že ste po vypnutí motora nechali otvorené niektoré z okien. Výpočet asistenčných systémov kopíruje to, čo ponúka konkurencia. Dobre funguje stráženie mŕtvych uhlov a výstraha pred približujúcim sa vozidlom zboku, keď cúvate z radu zaparkovaných áut. Výstraha pred čelným nárazom nepanikári a nevyvoláva falošné poplachy. Systém, ktorý má šoféra upozorniť na únavu, však nie je príliš inteligentný. Na prestávku ma vyzval pokojne aj po desiatich minútach jazdy. Stačilo, aby som prešiel cez čiaru pri púšťaní rýchlejšieho auta na okreske. Ani otravné vibrovanie volantu pri neúmyselnom opustení jazdného pruhu som si neobľúbil. Adaptívny tempomat v testovaných autách nebol.

Benzín je dobrý štandard, diesel prekvapil

Na prvý test som dostal dve motorizácie, o ktoré budú mať zákazníci podľa predpokladov najväčší záujem – prepĺňanú benzínovú jednaštvorku T-GDI (103 kW/140 k) a turbodiesel 1,6 CRDi Smartstream (100 kW/136 k). Obe spriahnuté so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Benziňák sa nevyhol filtru pevných častíc a práve jemu som venoval úvodnú skúšku. Medzi šoférmi sa totiž rýchlo rozšírila povera o tom, že časticový filter motor „zadusí“. Jedna-štvorka naozaj okolo hranice dvetisíc otáčok nie je taká energická, ako niektorí jej konkurenti. Avšak to platí aj pre staršiu verziu bez filtra. Motor namiesto skokového návalu krútiaceho momentu, ponúka skôr lineárny záťah, ktorý rastie spolu s otáčkami. Postavil som proti sebe Ceed s filtrom a Hyundai i30 Fastback bez filtra (hatchback nanešťastie nebol k dispozícii). Obe autá majú identické sprevodovanie šesťstupňových manuálov a podobnú hmotnosť. Meranie pružného zrýchlenia zo 60 na 100 km/h a z 80 na 120 km/ h nepreukázalo žiadne rozdiely. Napokon, konkrétne hodnoty si pozrite v tabuľke. Benzínový turbomotor je pod kapotou Ceedu mimoriadne tichý. Nejde o agregát, ktorý by lákal vyvádzať v serpentínach, ale bez problémov potiahne aj naložené auto a dovolí bez obáv predbiehať. Najvyššiu spotrebu benzínu som už tradične nameral v meste, kde si Kia pýtala 7,2 l/100 km. Diaľničné tempo 130 km/h znamená 2800 otáčok za minútu a trasu z Bratislavy do Zvolena auto zvládlo za 6,8 l/ 100 km. Na okreskách nie je problém jazdiť za päť a pol.

Celkový priemer sa ustálil tesne pod sedemlitrovou hranicou. Dodatok „Smartstream“ prezrádza, že naftová jedna-šestka je úplne nová. Kórejčania ju vyvinuli s ohľadom na prísnejšie emisné normy a meranie emisií oxidu dusíka v reálnej premávke. Preto vo výbave motora nechýba SCR katalyzátor, v ktorom sa prostredníctvom vodného roztoku močoviny z výfukových plynov odbúrava oxid dusíka. Zaujímavosťou je systém priameho vstrekovania nafty, pracujúci s tlakom až 2200 bar. Koncern Hyundai- Kia ho neodoberá od subdodávateľa, ale vyrába vo vlastnej réžii. Už už sa zdalo, že nové emisné limity diesle zabijú, ale opak je pravdou. Po pežoťáckom štvorvalci 1,5 BlueHDi sa mi do rúk dostal ďalší veľmi príjemný turbodiesel, patriaci do takzvanej „novej éry“. Pravda, v porovnaní s francúzskym konkurentom je trochu hlučnejší a klepotavejší, ale inak má veľmi podobný charakter. Veľmi pekne sa zbiera už od nejakých 1400 otáčok, nepôsobí ťažkopádnym dojmom a okolo dvojtisícovej hranice cítiť, že k dispozícii je všetkých 280 Nm. Ak má auto hltať veľké porcie kilometrov, diesel môže byť správnou voľbou. Jeho spotreba je vo všetkých režimoch približne o 1,3 l/100 km nižšia v porovnaní s benzínom. Diaľnica: 5,6, mesto, 6,0, okresky 4,7 l/ 100 km. Celkový priemer sa ustálil na 5,5 l/100 km. Pre vyslovene rodinné využitie a každodenné poskakovanie po meste by som však bral radšej benzín.

  Kia Ceed 1,4 T-GDI (s GPF) Hyundai i30 1,4 T-GDI (bez GPF)
60-100 km/h (3. prev. st.) 5,3s 5,2s
60-100 km/h (4. prev. st.) 6,7s 6,7s
80-120 km/h (4. prev. st.) 7,3s 7,2s
80-120 km/h (5. prev. st.) 9,0s 8,9s

 

Na volant reaguje skôr

Univerzálny dizajn, kabína, v ktorej si netreba na nič zvykať a veľmi solídne spracovanie. Toto sú veci, ktorými má nový Ceed naozaj blízko k „nemeckému bestselleru“. V neposlednom rade to platí o jazdných vlastnostiach. Ceed nie je Focus, nedráždi šoféra „brúsiť“ jednu zákrutu za druhou. Ponúka skôr komfortné jazdenie bez väčších emócií. Tlmiče spoľahlivo absorbujú väčšinu nerovností. O väčších nerovnostiach posádka síce vie, ale iba sprostredkovane. Bez buchotania a iných pazvukov. Auto je zároveň úžasne stabilné, či už v rýchlych tiahlych zákrutách, pri prudších zmenách smeru alebo na menej kvalitnom povrchu. Práve vtedy najlepšiu robotu odvádza viacprvkové zavesenie zadných kolies. Benzínová verzia má subjektívne trochu poddajnejšiu prednú nápravu ako ťažší diesel. Pravdepodobne by som si to nevšimol, keby som nemal možnosť, prestúpiť z jedného auta do druhého. Zásadne lepšie je riadenie. Má rýchlejší prevod a konečne je citlivejšie okolo stredovej polohy. Auto reaguje na pokyny volantom rýchlejšie než predtým.

Technické údaje  
motor 1,4 T-GDI 1,6 CRDi
zdvihový objem [cm3] 1353 1598
výkon [kW/k] 103/140 100/136
pri otáčkach [1/min] 6000 4000
krútiaci moment [Nm] 240 280
pri otáčkach [1/min] 1500-3200 1500-3000
maximálna rýchlosť [km/h] 210 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,9 10,2
nameraná spotreba [l/100 km] 6,8 5,5
registračný poplatok [€] 210 210
batožinový priestor [l] 395 395
cena modelu od [€] 16.590 19.890

Kúpiť, či nekúpiť?

Ako užitočné auto na každý deň Kiu beriem. Páči sa mi, že auto je ešte o triedu hutnejšie a solídnejšie čo sa spracovania týka. Pritom ani predchodca nebol zlý...