Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Kia cee’d_sw 1.6 CRDi: Kombík očami čitateľa
Keď sme v lete prvýkrát umožnili nášmu čitateľovi Marekovi Vaľovi otestovať nový cee’d, vtedy ešte benzínovú verziu 1.6 GDi, prejavil túžbu vyskúšať aj naftový motor 1.6 CRDi. Keďže takéto auto máme teraz v našom redakčnom parku opäť na niekoľko mesiacov, vyhoveli sme mu a prinášame jeho dojmy.
Aby som vám tohto pána pripomenul, ide o majiteľa cee’da prvej generácie, ktorý odkúpil vozidlo po našom dlhodobom teste na 50.000 km a dnes má toto vozidlo najazdených vyše 150.000 km. Jeho skúsenosti so servisovaním auta a uplatňovaním si 7-ročnej záruky, s ktorými sa s nami podelil, vyvolali v článku Skúsenosť čitateľa: Kia cee´d po 150.000 km celkom plodnú diskusiu. Ale poďme sa venovať kombíku.
Odovzdávam slovo pánovi Vaľovi: “Na začiatok musím napísať, že auto ako celok na mňa urobilo lepší dojem, než krátka benzínová verzia v lete. Mal som z neho lepší pocit po stránke jazdnej dynamiky a predovšetkým jazdných vlastností. Keďže dlhé roky jazdím hlavne s benzínovými autami, nevedel som, čo mám očakávať od naftového motora, ale veľmi príjemne ma prekvapil. V kabíne ho počuť minimálne, no pri zábere dá o sebe vedieť celkom intenzívne. Jazdilo sa mi s ním oveľa pohodovejšie, najmä preto, že v porovnaní s benzínovou verziou dokáže jazdiť aj zrýchľovať už pri nízkych otáčkach.
S rozrastjúcou sa rodinou pán Vaľo pokukuje po kombíku. Samozrejme hlavne kvôli batožinovému priestoru. Objem 510 l je silný argument.
Musím tiež pochváliť kulisu radenia. Rýchlosti behali v klasickom H-čku takmer samé a ľahko. Nebolo treba páku presviedčať silou ani pri studených ranných štartoch. Čakal som, že autu bude dlhšie trvať kým začne kúriť, ale napriek mrazom (auto som testoval ešte počas tuhej zimy) sa žiaden veľký rozdiel v porovnaní s benzínom nekonal. Tvrvalo mu síce chvíľu dlhšie než na mojej každodennej trase pustil dnu teplý vzduch, ale nebolo to až tak dlho, aby mi to prekážalo. Veľmi oceňujem Bluetooth hands- free systém ako súčasť rádia, ktorý funguje výborne. Druhá strana sa mi ani raz nesťažovala, alebo ma neupozorňovala, že by ma nebolo počuť. Jedna vec mi ale prekáža. Prečo si rádio nemôže dáta z párovaného telefónu pamätať, ale po každom naštartovaní ich naťahuje? Kufor a všeobecne priestor v aute je úžasný. Páči sa mi hlboká priehradka v dvojitom dne pri nakladacej hrane – výborne miesto pre veci, ktoré z auta nevykladáte. Aj tu mám ale jednu výhradu k vybaveniu. Viem, že sa dá doobjednať sieťka na kotvenie menších predmetov, ktorú by si kombík zaslúžil už v základe.
Ďalej, keď som vybral kryciu roletku, nevedel som kam s ňou. Škoda, že sa nedá schovať do dvojitého dna, teda aspoň mne to nešlo. Nenašiel som pre ňu miesto. A keď spomínam negatíva výbavy, nedá mi nespomenúť ešte jedno. Pri strednom stupni výbavy by som od auta očakával parkovacie sensory v zadnom nárazníku, najmä ak sa jedná o kombík. Auto síce nie je rekordér do dĺžky, ale predsa len má veľký zadok a parkovanie so senzormi by bolo jednoduchšie. Tento prvok považujem za oveľa dôležitejší ako napr. zadné LED svetlá, alebo elektrické sklápanie spätných zrkadiel. Posledná vec, ktorá mi prekážala bola pocitovo slabá účinnosť bŕzd. Pripisujem to nízkemu počtu najazdených kilometrov a preto by som im ešte dal šancu, ale ak je toto bežná účinnosť, tak nie som spokojný. Celkovo na mňa urobil kombík veľmi dobrý dojem. Kombinácia veľkej karosérie s naftovým motorom pôsobí, povedal by som, že až maslovým dojmom. V porovnaní s benzínovou verziou sa mi podstatne viac páčilo naladenie podvozka, ktorý je komfortnejší a pekne filtruje naše rozbité cesty. A zásadná je tiež spotreba. Kedykoľvek som sa vmestil do 5 l/100 km, čo je úžasná hodnota”.