Continental 09 2020 1140x190
Thumb 8509 tb 8737 Thumb 8494 titulka o Thumb tb  8710 Thumb tb  8712 Thumb tb  8705 Thumb tb  8719 Continental 09 2020 1024x597 Thumb tb  8730 Thumb tb  8737

Kia Carens 1.7 CRDi: Je v cieli

Pôvodne sme s ním plánovali stráviť len 6 mesiacov. Nakoniec sa náš test pretiahol na celý rok. Carens u nás najazdil takmer 24.000 km a podobne ako cee‘d potvrdil, že Kia sa stáva v Európe plne etablovanou značkou.

Presne takto pred rokom vyrážal kolega Filip Garaj s novým Carensom na sviatky. Natočiť mu prvé kilometre a zoznámiť sa s novinkou. Odvtedy sme s ním nabehali množstvo kilometrov na dlhších aj kratších trasách. Pre mňa bolo vždy príjemným zážitkom usadnutie do predných sedadiel, ktoré výborne podopierajú chrbát a svojim bočným vedením naznačujú nemecké, športovejšie smerovanie v oblasti jazdných vlastností.

Vždy ma tiež pohladil po duši kontakt s dobre tvarovaným volantom, celkový pocit vzdušnosti a priestorového komfortu v prednej časti kabíny, či pohľad na priestor pre deti v zadnej časti. S množstvom odkladacích priestorov. Predná časť kabíny je tvarovo jednoduchá, ale navrhnutá s citom pre praktičnosť. Veľkou dobrotou v zimných mesiacoch bolo vyhrievanie predných sedadiel a volantu. Pri jazde v meste zase automatická prevodovka, ktorej by som mohol vyčítať, že pri rozbehu aj s ľahkým pridaním plynu vždy zhučí do otáčok a tým zvyšuje spotrebu (popri stratách vnútorným trením).

Interiér vyzerá aj po roku ako nový.

Oveľa dôležitejšie však pre mňa boli napríklad rýchle zmeny jazdných režimov (z D do R) pri otáčaní sa v meste, či pohýnanie sa dopredu alebo dozadu bez prískokov a užíval som si aj prudké štarty z križovatiek, aké v kombinácii s manuálnou prevodovkou kvôli vyššie zaberajúcej spojke u Carensu nedosiahnete. Vďaka automatu sa tak vo väčšej pohode zipsuje s autom na obchvate, zaraďuje z bočnej cesty na hlavnú do kolóny áut, kedy musíte rýchlo zareagovať a tiež sa komfortnejšie predbieha. Naftový štvorvalec 1.7 CRDi svojim výkonom a pružnosťou bez výhrad stíha veľkému rodinnému autu.

S gumičkami stieračov od výroby vydrží Carens ešte ďalšiu zimu.

Jedine spotreba by mohla byť nižšia. Či v kombinácii s manuálnou alebo automatickou prevodovkou, motor 1.7 CRDi si z nádrže odpije v priemere minimálne o liter viac než udáva výrobca. Kolegovia z konkurenčnej redakcie jazdia s rovnakým motorom a manuálnou prevodovkou v priemere za 6 l/ 100 km. Náš Carens si odpil v priemere 7,0 až 7,4 l/100 km. Čiže automat si vypýta 1,0 až 1,5 litra viac. Za komfort a výhody pre život v meste by som ale takúto daň akceptoval. Na rozdiel od modelu Hyundai Santa Fe, ktorý u nás strávil rovnaký čas sme do motora nemuseli dolievať olej ani raz. Taktiež senzory tlaku v pneumatikách držali a fungovali spoľahlivo aj v mrazoch. Pochváliť musím stierače.

Štítok Clean Tex na poťahoch prezrádza ich jednu dôležitú „pro rodinnú“ vlastnosť – pomalšie sanie tekutín. Ak je rodič rýchly, dokáže často predísť ušpineniu sedadiel.

Aj vďaka vyhrievaniu predného okna v oblasti stieračov, ktoré prispieva k šetreniu gumičiek stieračov v mrazoch by sme s tými istými stieračmi vydržali aj ďalšiu zimu. Podvozok celý rok fungoval bezchybne. Nechutia mu jedine veľké priečne nerovnosti, kedy pri veľkom pohybe tlmiča sa prenášajú rázy rovno do karosérie. Kombináciou mäkších tlmičov a tvrdších pružín technici vdýchli Carensu ovládateľnosť a nadanie pre jazdu na úrovni nemeckých rodinných vanov. S prázdnym aj plne naloženým autom, vždy ma po jazdnej stránke bavil. Na záver testu s príchodom mrazivých nocí sa od zadnej nápravy začalo ozývať vŕzganie gumených silentblokov. Akonáhle sa auto zohrialo, stíchli, takže nie je to nič závažné a nevyriešiteľné. Aby som to zhrnul – Carens je zaujímavou alternatívou k tradičným európskym hráčom v segmente MPV a určite atraktívnou nadstavbou na model cee‘d pre rodiny.

Technické parametre
motor 1.7 CRDi
zdvihový objem [cm3] 1685
výkon [kW/k] 100/136
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 320
pri otáčkach [1/min] 1750-2500
maximálna rýchlosť [km/h] 186
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 12
nameraná spotreba [l/100 km] 7,0-7,4
batožinový priestor [l] 103/492/1650
registračný poplatok [€] 327
cena modelu od [€] 19.210
prevádzková hmotnosť [kg] 1525-1649