Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Každoročná štatistika spoľahlivosti TÜV
Najnovší TÜV Report 2018 v Berlíne zverejnil zväz TÜV, zohľadňuje výsledky vyše 10 miliónovpovinných technických kontrol (STK) áut zo všetkýchstaníc TÜV v Nemecku od júla 2016 do júna 2017. TÜV Report 2018 je považovaný za jeden z najdôležitejších nezávislých zdrojov informácií pre vodičov, najmä pri kúpe jazdených áut.
Ani tento rebríček však nie je najpresnejším ukazovateľom spoľahliovosti. Problémom je rôzny počet najazdených kilometrov. Napríklad rozdiel v priemernom nájazde kilometrov v najstaršej sledovanej kategórii (10-11 ročných áut) medzi najväčším hltačom kilometrov a naopak najmenej jazdeným je vyše stotisíc kilometrov. Kým Porsche 911 má v tom čase na tachometri v priemere iba 75 tisíc kilometrov, Volvo V70 až 201 tisíc kilometrov. Podiel závažných nedostatkov, pre ktoré autá neprejdú na prvýkrát cez technickú kontrolu, je pri Volve V70 v najstaršej vekovej kategórii vyše dvojnásobná (27,8 percenta), ako pri modeloch Porsche 911 (12,2 percenta).
Ak hľadáte auto, ktoré vydrží veľa kilometrov a bude v nadpriemernom stave, pomôže vám náš výber. Vybrali sme päť modelov áut z vekových kategórií 4 - 5 ročných, 6 - 7 ročných, 8 - 9 ročných a 10 - 11 ročných, ktoré v priemere najazdia najviac kilometrov a ktorých poruchovosť je menšia, prípadne rovnaká ako priemer danej vekovej kategórie.
Medzi 4 - 5 ročnými autami dominuje ako najspoľahlivejší hltač kilometrov typická manažérska limuzína – Mercedes E-triedy. Hoci má v tom čase najazdených v priemere už 114 tisíc kilometrov, stále má v spoľahlivosti nadpriemerné výsledky. Iba 8,7 percenta áut má pri technickej kontrole závažné nedostatky. Do pätice najspoľahlivejších áut s vysokým kilometrovým nájazdom tejto vekovej kategórie sa dostalo aj obľúbené firemné auto pre vyšší manažment Škoda Superb so 104 tisíc kilometrami na tachometri a poruchovosťou pod 9 percent.
V ďalších vekových kategóriách si prvenstvá ako najspoľahlivejší hltači kilometrov odniesli Audi A6 (v kategórii 6 - 7 ročných aj v kategórii 10 - 11 ročných), ktoré je takisto častou voľbou pre firmy a Volvo V70 (v kategórii 8 - 9 ročných).
Škoda sa umiestnila v našom rebríčku dvakrát. Po modeliSuperb, ktorý bodovalv kategórii 4 - 5 ročných, sa medzi päticu najspoľahlivejších prebojovala aj Octavia v kategórii 8 - 9 ročných. Pri priemernom nájazde 145-tisíc kilometrov má toto obľúbené auto firemných flotíl stále nadpriemernú spoľahlivosť – priemerný podiel závažných nedostatkov je 20,2 percenta.
Podľa výsledkov TÜV Reportu 2018 sa bezpečnosť jazdených áut celkovo drží na takmer rovnakej úrovni ako vlani.Pri zohľadnení všetkých vekových kategórií kontrolovaných áut technickou kontrolou pre závažné nedostatky na prvýkrát neprejde takmer pätina vozidiel (19,9 percenta). Drobné nedostatky má 13,9 percenta áut. Bez akýchkoľvek nedostatkov prejde kontrolou šesť z desiatich áut (66,1 percenta). Podiel áut, ktoré museli byť stiahnuté z premávky ako nebezpečné, sa už roky drží na rovnakej úrovni – je to 0,1 percenta.
Celkové víťazstvo a titul najspoľahlivejšie auto v tomto roku podľa TÜV Reportu 2018 získal Mercedes SLK. Pri prvej technickej kontrole, teda vo vekovej kategórii 2 - 3 ročných áut, mali iba 2 percenta týchto áut závažné nedostatky. Druhé miesto obsadil VW Golf Sportsvan (podiel závažných nedostatkov 2,5 percenta), ktorý bol prvýkrát hodnotený oddelene ako samostatná trieda, teda nie spoločne s ostatnými modelmi Golf. O tretie miesto sa delí Mercedes triedy B, ktorý bol vlani druhý, a Mercedes GLK.
Víťazi v triedach:
- V triede mini áut zvíťazil Opel Adam s podielom závažných nedostatkov 3,8 %;
- V triede malých vozidiel obhájila vlaňajšie prvenstvo Mazda 2 (2,7 %);
- V kompaktnej triede dosiahol najlepšie výsledky opäť Mercedes triedy A (3,3 %);
- V strednej triede porazilo Volvo V40 (3 %) vlaňajšieho víťaza Mercedes triedy C (3,4 %);
- K zmene došlo aj v triede VAN, kde zvíťazil celkovo druhý Golf Sportsvan (2,5 %);
- V triede SUV zvíťazil Mercedes GLK (2,6 %).
Na chvoste tabuľky najväčším počtom závažných nedostatkov pri prvej technickej kontrole trpela Kia Sportage s podielom 12,6 %. Tesne nad ňou sa umiestnili modely Fiat Punto (12,3 %) a Dacia Logan (12,2 %).