299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 1s Thumb 2s

Každá štvrtá Škoda po roku 2025 bude elektromobil alebo hybrid

Česká automobilka pripravuje veľkú ofenzívu "zelených áut". Superb s plug-in hybridným pohonom už testuje.

Približne štvrtinu produkcie značky Škoda majú od roku 2025 tvoriť hybridy a elektromobily. Uviedol to Bernhard Maier, predseda predstavenstva mladoboleslavskej automobilky, na stretnutí zo zástupcami českej vlády.

Výrobcov ženú do mohutnej elektrifikácie áut nové metodiky merania spotreby paliva a emisií. V blízkej budúcnosti sa omnoho častejšie budeme stretávať aj s takzvanými mild hybridmi, ktoré síce nedokážu jazdiť čisto na elektrinu, ale elektromotor výrazne pomáha spaľovaciemu agregátu pri akcelerácii. Podobnú techniku nedávno nasadil Renault do modelu Scénic (viac čítajte tu).

Škoda odštartuje ofenzívu "zelených áut" plug-in hybridom pod kapotou modelu Superb. Testovacie prototypy už jazdia. Jeden z nich zástupcovia značky ukázali českému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi, no bez zverejnenia technických detailov. 

Plug-in hybridný Superb sa na trhu objaví v roku 2019. Vzápätí ho bude nasledovať úplne nový elektromobil. Konštruktéri tentoraz nenamontujú elektromotor a akumulátory do už existujúceho auta. Elektromobil bude samostatným modelom, postaveným na koncernovej platforme MEB. Jej sendvičová konštrukcia dovoľuje umiestniť batérie do podlahy vozidla tak, aby neobmedzovali vnútorný priestor a znižovali ťažisko.

V roku 2025 chce Škoda podľa slov šéfa Bernharda Maiera mať v portfóliu štyri až "elektrifikovaných" automobilov. To znamená elektromobilov alebo hybridov. Vyrábať by ich mali v hlavnom závode značky, v Mladej Boleslavi.

Škoda v roku 2011 vyrobila flotilu elektrických Octavií Combi. Vozidlá poháňal elektromotor s maximálnym výkonom 85 kW (115 k). Energia pochádzala z lítiovo-iónových článkov, umiestnených v stredovom tuneli, pod zadnými sedadlami a v kufri. Akčný rádius na jedno nabitie predstavoval asi 150 kilometrov. Vozidlá slúžili na skúšobné a propagačné účely.