Thumb fiat Thumb alfa romeo ar6 gamma brochure Thumb alfa

K FIATu Ducato, Citroënu Jumper a Peugeotu Boxer pribudne dodávka Opel

Aj súčasný Opel Movano má francúzske korene, pretože Nemci využili technický základ značky Renault. Nový dostane techniku materskej skupiny PSA.

Sesterské dodávky FIAT Ducato, Citroën Jumper a Peugeot Boxer budú v spoločnom závode Sevel Atessa na juhovýchode Talianska vyrábať minimálne do roku 2023. Dohodli sa na tom majitelia továrne, koncerny FIAT Chrysler Automobiles a Groupe PSA. Na výrobnej linke sa navyše objaví štvrtý derivát, nesúci logo Opel, respektíve Vauxhall.

Opel a Vauxhall v súčasnosti vyrábajú svoju najväčšiu dodávku v spolupráci s francúzskym Renaultom. Lenže toto partnerstvo sa čoskoro skončí a Nemci predstavia nový úžitkový automobil, využívajúci techniku FIAT, Citroën a Peugeot.

Partneri sa zároveň dohodli, že tohto roku zvýšia výrobnú kapacitu, aby dokázali uspokojiť očakávaný zvýšený záujem zákazníkov. Ten bude prameniť z noviniek, ktoré avizujú modernizované verzie obľúbených dodávok. Automobilky do omladzovacej kúry, ktorá má priniesť nižšiu spotrebu paliva, vyšší komfort pre šoféra a lepšie jazdné vlastnosti, investovali milióny eur.

Spoločný závod Sevel Atessa produkuje ľahké úžitkové vozidlá už od roku 1981. Prvá generácia dokonca obsahovala až päť variantov: Alfa Romeo AR6, Citroën C25, FIAT Ducato, Peugeot J5 a Talbot Express. Od druhej generácie (1993) sa počet derivátov zúžil na tri.

Fabrika sa rozprestiera na ploche viac ako 1 milión 200 tisíc metrov štvorcových a zamestnáva 6200 ľudí. Patrí medzi najväčšie a najpružnejšie továrne vyrábajúce úžitkové vozidlá v Európe. Súčasťou objektu je akadémia, určená pre školenie pracovníkov, vývoj a simulácie. 

Nie je to vtip, aj Alfa Romeo mala kedysi vo svojom portfóliu dodávky