Vw 10 2020 1140x190
Thumb img 2086 Thumb img 1604 Thumb img 1524 Thumb img 1643 Thumb img 1685 Thumb img 1678 Continental 09 2020 1024x597 Thumb img 1772 Thumb img 2149

Jeep Renegade: Strecha patrí do kufra

Vyskúšali sme automobilovú skladačku a veľmi nás to bavilo. Kto chce jazdiť s vetrom vo vlasoch, v Jeepe si strechu musí odmontovať vlastnými rukami.

Jeep vytvoril z malého SUV Renegade polokabriolet, a to spôsobom sebe vlastným. Namiesto plátenej strechy a elektrického ovládania, zostali Američania verní nepokaziteľnej klasike. Odnímateľnú strechu tvoria dva laminátové panely, ktoré sú z vnútornej strany čalúnené a odmontovať, prípadne namontovať, si ich človek musí sám.

Palubná doska je masívna a pôsobí kvalitným dojmom. Akurát ovládače klimatizácie sú umiestnené prinízko.

Našťastie, ide to rýchlo a „montáž“ je celkom zábavná. K autu dostanete prívesok s kovovým kľúčom, tzv. tisíchranom. Slúži ako poistka, aby strechu neodistil niektorý zo spolucestujúcich počas jazdy. Stačí otočiť kľúčom, potiahnuť za madlo a strešný diel je uvoľnený. Keďže pozostáva najmä z laminátu neváži veľa a manipulácia s ním je jednoduchá. Na odloženie predného i zadného dielu (oba sú označené, aby nedošlo k zámene), slúži špeciálny obal. Oba sa bez problémov zmestia do batožinového priestoru, pričom veľa miesta v ňom nezaberú.

Najprv treba strechu odistiť kľúčom, potom potiahnuť za madlo a tým sa definitívne uvoľní.

Vyskúšali sme si, že jazdiť bez strechy sa dá aj v zime, ak zároveň pustíte kúrenie naplno. Ideálne to však bude počas teplejších dní. Jazda je tichá a príjemná približne do rýchlosti 90 km/h, potom sa začne vzduch v kabíne víriť a rastie aj hluk. Tuhosť karosérie sa subjektívne nezmenila, čo sme si vyskúšali v teréne. Napokon, otvorený Jeep Renegade má zachované rámy okien, aj priečnik medzi strednými B-stĺpikmi.

Odnímateľná strecha Jeep MySky patrí k sériovej výbave špeciálnej edície Renegade 75th Anniversary, ktorú americká automobilka pripravila pri príležitosti svojich narodenín. Spoznáte ju aj podľa zeleného laku karosérie, 18-palcových zliatinových diskov, doplnkov v bronzovom odtieni a tiež podľa bohatej výbavy.

Jeep nazýva odnímateľnú pevnú strechu výrazom MySky. Priečka medzi strednými stĺpikmi zabezpečí, že karoséria nepríde o potrebnú tuhosť.

Pre špeciálnu edíciu sú vyhradené dva motory, prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,4 MultiAir (125 kW/ 170 k) a turbodiesel 2,0 Multijet (103 kW/140 k). Práve naftový motor, spriahnutý s deväťstupňovou automatickou prevodovkou ZF a pohonom všetkých štyroch kolies sme vyskúšali. Prevodovka radí často a nemá problém, zvoliť deviaty prevodový stupeň aj pri rýchlosti 90 km/h, kedy otáčky motora klesnú na úroveň 1400/ min. Stačí však trochu intenzívnejšie zošliapnuť plynový pedál a podradí pokojne aj o dva stupne. Diaľničných 130 km/h na „deviatku“ znamená približne 2050 otáčok za minútu. Napriek tomu, nečakajte od vysokého SUV zázračné hodnoty spotreby. Priemer v meste a okolí sa pohyboval okolo 7,8 litra nafty na sto kilometrov. Úsporná jazda z Košíc do Bratislavy na hranici rýchlostných limitov vyústila do spotreby 6,5 l/100 km.

Doplňme, že Renegade má pri dobrých adhéznych podmienkach poháňané iba predné kolesá. Technika pohonu 4x4 obsahuje okrem elektromagnetickej medzinápravovej spojky, ktorá prerozdeľuje krútiaci moment medzi nápravy a môže sa úplne rozpojiť, ešte jednu viskóznu spojku. Je umiestnená vpredu a keď autu stačí predný náhon, rozpája sa spolu s elektromagnetickou spojkou. Kardanový hriadeľ je tým pádom úplne odpojený od poháňacieho ústrojenstva, nerotuje, čo má prispieť k nižšej spotrebe.

Odmontovaná strecha má svoj obal a patrí do kufra.

Malé SUV neponúkne extra pohodlnú jazdu na nekvalitných cestách. Tým, ako poctivo kopíruje nerovnosti, pripomína svoj veľký vzor – Jeep Wrangler. Lenže Renegade je napriek náklonom v zákrutách až prekvapivo istý. Zadná náprava neodskakuje na nerovnostiach a kolesá naozaj poctivo kopírujú terén. Akurát pri prudkom brzdení treba rátať s výrazným ponáraním prednej časti.

motor 2,0 Multijet
zdvihový objem [cm3] 1956
výkon [kW/k] 103/140
pri otáčkach [1/min] 3750
krútiaci moment [Nm] 350
pri otáčkach [1/min] 1500
maximálna rýchlosť [km/h] 182
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,5
nameraná spotreba [l/100 km] 6,5-7,8
batožinový priestor [l] 351-1297
cena modelu od [€] 33.250
registračný poplatok [€] 327

Kúpiť, či nekúpiť?

Klobúk dole za to, ako sa Jeepu podarilo navodiť atmosféru teréniaka aj v SUV, ktoré zdieľa techniku s Fiatom 500X. Renegade je osobitý každým detailom a preto nebude vyhovovať každému. O to dôležitejšie je vyskúšať auto na testovacej jazde u predajcu.