Ceed 09 2021 1140x190
Thumb img 1023 Thumb img 1034 Thumb img 1102 Thumb img 1071 Thumb img 1104 Thumb img 1112 Proceed 09 2021 1024x597 Thumb img 1168

Jeep Compass 1,4 MultiAir: Konečne správny smer

Zatiaľ čo predošlý kompas v podaní Jeepu bol akoby pokazený, nový ukazuje správny smer. Kompaktné SUV narástlo, veľmi dobre jazdí, ale chýba mu väčší benzínový motor.

V dnešnej dobe chudobnej na veľké skoky medzi jednotlivými generáciami áut pôsobí nový Compass ako čerstvý vietor. Po nevýraznej prvej generácii by asi akákoľvek zmena vynikla, preto to má novinka z istého pohľadu jednoduché. Avšak veľká konkurencia medzi kompaktnými SUV dala Američanom nôž na krk.

Predchádzajúce experimentovanie nedopadlo najlepšie, a tak dizajnéri tentoraz stavili na istotu. Tvary podobné luxusnému Jeepu Grand Cherokee padnú do oka. Compass teraz pôsobí mohutnejším dojmom a nie je to len očný klam. Auto medzigeneračne narástlo, aby mohlo plnohodnotne konkurovať Nissanu Qashqai, SEATu Ateca alebo Škode Karoq. Nevieme ako malé predné svetlomety svietia s príplatkovými xenónovými výbojkami, ale aj základná halogénová verzia je solídna. Hoci predné svetlá obsahujú efektné pásy z diód, Compass cez deň svieti obyčajnými žiarovkami ukrytými v nárazníku.

Palubná doska nesie typické črty značky Jeep. Chýbal nám odkladací priestor pod stredovou konzolou. Audiosystém Beats znie výborne.

Tento Jeep nemá najdlhší rázvor v segmente (2636 mm), ale priestor na zadných sedadlách je až prekvapivo veľký. Pri nastupovaní si však dajte pozor, lebo dvere neprekrývajú prahy. Veľmi ľahko sa stane, že si nohavice zašpiníte o trčiaci plast. Za volantom sme objavili známe tvary palubnej dosky, aj usporiadanie ovládačov typické pre Jeep. Napríklad tlačidlo meniace hlasitosť rádia je na volante umiestnené zozadu. V palubnom počítači sa dá zorientovať veľmi rýchlo, ale menu dotykového multimediálneho systému vyžaduje zvyk. Ak patríte medzi detailistov, vnútri Compassa nájdete aj menej kvalitné plasty. Zvuk pri zabuchnutí dverí však znie excelentne a je dobrou pozvánkou na jazdu.

Pohon 4x4 obsahuje hneď dve medzinápravové spojky. Jedna prerozdeľuje krútiaci moment, druhá odpája kardan, ak dozadu práve neprúdi žiadna sila.

Z auta doslova vyžaruje pevnosť. Ak z novej asfaltky zídete na menej kvalitnú cestu, tento dojem ešte zosilnie. Tlmiče majú v tuhej karosérii veľkú oporu. Hoci naladenie podvozka nie je ani zďaleka plavné, Compass jazdí pohodlne. Na 18-palcových kolesách nerovnosti skôr kopíruje než vyslovene žehlí, ale nápravy pracujú potichu a jazda je vo finále príjemná. Tento Američan sa nebojí ani zákrut, akurát riadenie je akoby zo starého Fiatu Punto. Málo strmé a s príliš účinným posilňovačom.

Za odbočkou do ľahkého terénu sme si opäť spomenuli na tuhú karosériu a v blate vyskúšali pohon 4x4. Už samotné logo „Jeep“ na volante dáva isté sebavedomie, ale aj s týmto autom treba pracovať. Základný režim štvorkolky „Auto“ je určený hlavne na cestu, kde uprednostňuje prednú nápravu. Rovnako ako menší Jeep Renegade, aj Compass pri dobrých adhéznych podmienkach odpája pohon zadných kolies a zároveň samotný kardan. Pri zdolávaní terénnych prekážok sa nebojte otočiť voličom jazdných režimov, prerozdeľovanie krútiaceho momentu a elektronickí pomocníci budú reagovať rýchlejšie i efektívnejšie.

Batožinový priestor je na pohľad trochu užší, v základnom usporiadaní pojme 458 l.

Keďže doba praje benzínovým motorom, siahli sme po najsilnejšej prepĺňanej jedna-štvorke MultiAir (125 kW/170 k), spriahnutej s deväťstupňovým meničovým automatom ZF. Na papieri to znie dobre, veď malému motoru pomôže turbo a zvyšok doženie prevodovka s blízko pri sebe naskladanými stupňami. Realita je trochu iná. Jedna-štvorke by sme pocitovo hádali aspoň o 20 konských síl menej. Napriek tomu vie Jeepu dopriať uspokojivú dynamiku. Zvyknite si, že prevodovka radí prakticky stále. Malý motor pracuje na hrane, čo sa zákonite odráža na spotrebe. Stačí chvíľa nepozornosti, aby apetít prekročil hranicu 11 l/100 km. Konečný priemer sa ustálil na hodnote 8,9 l/100 km. Downsizing v kompaktnom SUV s pohonom 4x4 skrátka má ešte medzery.

Technické parametre
motor 1,4 MultiAir
zdvihový objem [cm3] 1368
výkon [kW/k] 125/170
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 250
pri otáčkach [1/min] 2500
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,5
nameraná spotreba [l/100 km] 8,9
objem batož. priestoru [l] 458-1269
cena modelu od [€] 33.990
registračný poplatok [€] 530

Kúpiť, či nekúpiť?

Jeep má svojský pohľad na kompaktné SUV a nám sa páči. Benzínový turbomotor sa hodí skôr pre jednoduchšie verzie s pohonom prednej nápravy. Kto chce auto so štvorkolkou, určené aj na dlhšie cesty, musí voliť naftovú alternatívu.