Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb img 5629ttt Thumb 80028 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli Thumb 80029 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli Thumb 80027 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli Thumb 80030 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli Thumb 80030 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 80029 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli Thumb 80028 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli Thumb 80027 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli Thumb 80026 large jeep cherokee 3 2 v6 pentastar zo spotreby sestvalca hlava nerozboli Thumb 71502 large img 5629ttt

Jeep Cherokee 3.2 V6 Pentastar: Zo spotreby šesťvalca hlava nerozbolí

Cestovateľským komfortom má Cherokee blízko k väčšiemu „Grandu“, zvlášť s Pentastarom pod kapotou. Na parkovisku je skladnejší, ale v zákrutách rovnako ťažkopádny. Zo spotreby šesťvalca hlava.

Ak máte zálusk na Jeep Cherokee, nespoliehajte sa na zažité predstavy a neškrtnite benzínový šesťvalec už pri počítači. Objemovo najväčší a najdrahší agregát stojí za zváženie nielen kvôli kultivovanosti, ale aj z pohľadu potenciálnych budúcich nákladov na servis. Ako zaznelo v titulku, z jeho apetítu hlava nerozbolí. Motor 3.2 V6 Pentastar totiž nie je žiadny americký dinosaurus. Debutoval spolu s aktuálnym Cherokee a využíva takmer všetky najnovšie technológie, zamerané na zvýšenie účinnosti, resp. zníženie spotreby.


Výfukové zvody integrované do bloku motora predlžujú životnosť katalyzátora, pretože teplotu plynov priebežne znižuje chladiaca kvapalina. Piesty sú zospodu ochladzované prúdom oleja, samotné olejové čerpadlo disponuje variabilným prietokom. Rozvody s dvomi vačkovými hriadeľmi poháňa bezúdržbová reťaz. K výbave motora patrí variabilné časovanie ventilov, ale nie priame vstrekovanie benzínu. Američania ostali verní viacbodovému sekvenčnému vstrekovaniu, čo ospravedlňujú vyššou spoľahlivosťou. Priamy vstrek by vraj nepriniesol zásadnú úsporu benzínu a motor dokáže splniť normu Euro6 aj bez neho. Navyše, šesťvalec spolupracuje s deväťstupňovou automatickou prevodovkou ZF, ktorá len nedávno debutovala v Range Rover Evoque. 

Terénu sme sa pre krátkosť času vyhli. V teste naftovej verzie to napravíme.

Takto jednoduchý prístup k olejovému filtru sa len tak nevidí.

Bez dlhého napínania uvedieme, že najviac si Jeep vypýtal v meste, a to rovných jedenásť litrov na sto kilometrov. Mimo mesta konzumoval solídnych 7,6 l a desaťlitrovú hranicu sme tesne podliezli aj pri diaľničnom presune zo Zvolena do Košíc. Výbornú spotrebu na diaľnici pripisujeme prevodovke, ktorá aj pri rýchlosti 130 km/h drží otáčky tesne pod úrovňou 2.000 1/min. Avšak viac ako suché čísla, zaváži pocit z jazdy, pretože Cherokee ním dokáže očariť. Možete zvoliť defenzívnu jazdu, prevodovka zaradí čo najvyšší stupeň a pokojne nechá kľukový hriadeľ, prevaľovať sa niekde pri 1.600 až 1.700 otáčkach. Ta kú pohodu v kabíne doprajú snáď iba elektromobily. Alebo začnete intenzívnejšie šliapať na plynový pedál a automat bude motor držať v stredných otáčkach, kedy má dostatok sily a nádherný zvukový prejav. Vzhľadom na vyššie posadený vrchol krútiaceho momentu, zväčša aj jemné pridanie plynu vyvolá podradenie o jeden stupeň. Kultivovanosť jazdy tým neutrpí, keďže prevody sú naskladané „blízko pri sebe“ a otáčky nestúpnu nijak zásadne. Výraznejší tlak na akcelerátor znamená okamžité podradenie o dva stupne a v krátkom slede aj o tretí, ak si to situácia žiada. Vtedy sa občas objaví šklbnutie. Plynulá zmena jednotlivých stupňov je dôležitá, lebo napríklad v meste prevodovka radí takmer nepretržite. Napokon, vyladenie softvéru prevodovky technikom Jeepu chvíľu trvalo a dokonca sa kvôli nemu zdržalo uvedenie auta na trh. 

Zaoblená spodná časť palubnej dosky môže niektorých šoférov tlačiť do kolena.

Predné sedadlá by si zaslúžili sedáky s výraznejším bočným vedením.


Vysoký posed, atmosféra na palube i jazdné vlastnosti pripomínajú Jeep Grand Cherokee. S kúpou Cherokee dostanete rozmerovo kompaktnejšie auto, s ktorým sa ľahšie parkuje. Nečakajte však šoférske zážitky a zásadne lepšiu obratnosť v zákrutách. Riadenie je málo citlivé -najmä okolo stredovej polohy. Jeep sa v zákrutách rád nakláňa a aj nedotáčavosť nastupuje pomerne rýchlo. Komfort je po akustickej strán ke prvotriedny. Podvozok v kom binácii s 18-palcovými kolesami (225/55) dovolí plavnú jazdu. Až väčšie nerovnosti sú nad sily tlmičov a prenesú sa až do karosérie.

Technické parametre
Motor 3.2 V6 Pentastar
Zdvihový objem [cm3] 3239
Výkon [kW/k] 200/272
pri otáčkach [1/min] 6500
Krútiaci moment [Nm] 315
pri otáčkach [1/min] 4300
Spotreba počas testu [l/100 km] 7,6-11,0
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8.1
Maximálna rýchlosť [km/h] 206
Registračný poplatok [€] 1.697
Batožinový priestor [l] 412-1267
Cena modelu od [€] 46.990

Kúpiť či nekúpiť?

Hoci platformu a ostatnú techniku majú rozdielnu, predsa len sú si Jeep Cherokee a Grand Cherokee prekvapivo podobné. Ak hľadáte istú výnimočnosť, môže byť Jeep správnou voľbou. Hoci, okukaní nemeckí súperi jazdia na spevnených cestách určite lepšie.

Advertisement