Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb avenger4xe 10 Thumb avenger4xe 3 Thumb avenger4xe 1 Thumb avenger4xe 2 Thumb avenger4xe 4 Thumb avenger4xe 5 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb avenger4xe 6 Thumb avenger4xe 7 Thumb avenger4xe 8 Thumb avenger4xe 9 Thumb avenger4xe 11 Thumb avenger4xe 12 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb avenger4xe 13 Thumb avenger4xe 14 Thumb avenger4xe 15 Thumb avenger4xe 16 Thumb avenger4xe 17 Thumb avenger4xe

Jeep Avenger už aj s pohonom všetkých kolies 4xe

Verzia 4xe zlepšuje priechodnosť v teréne a trakciu v zlých poveternostných podmienkach vďaka 48-voltovému hybridnému pohonu všetkých kolies so 6-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.


Inovatívny systém kombinuje výhody hybridného pohonu s pohonom všetkých kolies. Jeho základ tvorí turbodúchadlom prepĺňaný benzínový motor s objemom 1,2 litra a výkonom 100 kW (136 k), podporovaný dvoma 48-voltovými elektromotormi s výkonom po 21 kW (28 k). Z nich jeden je integrovaný do 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky e-DCS6 a druhý je namontovaný priamo na zadnej náprave a poháňa zadné kolesá. Integrácia elektromotora do prevodovky umožňuje pri nízkych rýchlostiach, cúvaní a parkovaní jazdu výlučne s elektrickým pohonom. V jazdnom režime Sport funkcia E-Boost vďaka podpore spaľovacieho motora zadným elektromotorom zlepšuje dynamiku, čím zvyšuje pôžitok z jazdy.


Aby fungovanie pohonu všetkých kolies 4xe nebolo závislé na úrovni nabitia 48-voltovej batérie, funkcia „power looping“ pri vybitej batérii vytvára prepojenie spaľovacieho motora a elektromotora. V takomto prípade spaľovací motor poháňa predné kolesá a súčasne aj elektromotor v prevodovke, ktorý vtedy funguje ako generátor vyrábajúci elektrickú energiu pre elektromotor pohonu zadných kolies.


Systém pohonu 4xe prestavuje nový vrchol medzi verziami modelu Avenger so spaľovacím motorom, pretože poskytuje výkon vyšší o 24 kW (36 k) a krútiaci moment vyšší o 25 Nm ako verzia e-Hybrid s pohonom predných kolies. Umožňuje dosahovať maximálnu rýchlosť 194 km/h (+10 km/h oproti modelu e-Hybrid) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 9,5 sekundy. Spotreba paliva a emisie CO2 napriek pohonu všetkých kolies vzrástli iba minimálne. Konštrukčné modifikácie verzie 4xe priniesli ďalšie zlepšenie nájazdového, výjazdového a prejazdového uhla, ako aj zväčšenie svetlej výšky a brodivosti.


Pri malej rýchlosti (do 30 km/h) je pohon všetkých kolies permanentný, s rozdelením krútiaceho momentu na nápravy v pomere 50:50 percent. V oblasti stredných rýchlostí (30 až 90 km/h) sa pohon zadnej nápravy aktivuje automaticky iba v prípade potreby. Pri tom zadný elektromotor zostáva nepretržite pripojený k zadným kolesám, takže môže okamžite prevziať ich pohon. Pomer krútiaceho momentu prenášaného na jednotlivé nápravy sa mení podľa potreby zo základného nastavenia 50:50 percent. Pri vysokých rýchlostiach (nad 90 km/h) vozidlo jazdí výlučne s pohonom predných kolies a zadný elektromotor je odpojený aby svojim odporom nezvyšoval spotrebu paliva.


Funkcia Selec-Terrain umožňuje vodičovi modelu Avenger 4xe nastaviť optimálny jazdný režim pre každú situáciu. Pri základnom režime Auto, ktorý je ideálny na bežné každodenné jazdenie s priaznivou spotrebou paliva a nízkymi emisiami CO2, sa pohon všetkých kolies aktivuje automaticky iba v prípade potreby. Režim Snow so zvýšenou stabilizáciou vozidla a inteligentným pohonom všetkých kolies je určený na bezpečnú jazdu po zimných cestách, režim Sand&Mud je vyladený na jazdu na mäkkom povrchu so špecifickým režimom radenia a vyladenia kontroly trakcie. Štvrtý režim Sport je optimalizovaný pre maximálnu výkonnosť a trakciu, pričom dynamiku podporuje funkcia e-Boost prostredníctvom zadného elektromotora.


Exkluzívnym prvkom modelu Avenger 4xe je inovatívna viacprvková zadná náprava, osobitne vyvinutá značkou Jeep, nahrádzajúca nápravu s vlečenými ramenami spojenými torznou priečkou, používanú pri verziách s pohonom predných kolies. Modifikovaný vonkajší dizajn modelu 4xe je zameraný na zvýšenie ochrany pri jazde v teréne. Zahŕňa napríklad zmenené svetlomety do hmly, ktoré sú umiestnené vyššie a viac do stredu vozidla. Predný aj zadný nárazník sú vyrobené z plastu zafarbeného priamo v hmote a opatrené povrchovou úpravou proti poškriabaniu. Nový tvar predného nárazníka menej prekrýva predné kolesá spredu pre zlepšenie prejazdnosti v skalnatom teréne, miesto na montáž evidenčného čísla vozidla je pre lepšiu ochranu umiestnené vyššie. Okrem toho je spodná mriežka chladiča hlbšie zapustená a aj radarový senzor asistenčných systémov je lepšie chránený pri jazde v drsnom prostredí. Novým voliteľným prvkom dizajnu modelu Jeep Avenger 4xe je aj fólia polepu kapoty, ktorá má matné vyhotovenie na elimináciu odrazu slnečných lúčov.


Štandardne montované celoročné pneumatiky M+S zabezpečujú trakciu za všetkých poveternostných podmienok, za príplatok môže byť Avenger 4xe vybavený pneumatikami All Terrain 3PMSF vhodnými do ťažšieho terénu. Disky kolies z ľahkej zliatiny majú povrchovú úpravu čiernym lakom aby zostala zachovaná rovnaká estetická kvalita bez ohľadu na prevádzkové podmienky. So zväčšeným nájazdovým uhlom 22°, výjazdovým uhlom 21° a prejazdovým uhlom 35° spolu so zväčšenou svetlou výškou na 210 mm Avenger 4xe posúva mantinely pre dobrodružstvá v teréne. Vďaka kompletne utesnenému systému pohonu všetkých kolies môže Avenger 4xe brodiť cez vodu do hĺbky 400 mm.


V interiéri má Jeep Avenger 4xe nové sedadlá, ktoré sú potiahnuté umývateľným materiálom s dvojnásobnou odolnosťou oproti bežným látkovým poťahom. Poťah sedadiel má navyše špeciálnu impregnáciu znižujúcu znečistenie a uľahčujúcu čistenie eventuálnych škvŕn. Objednávky na Jeep Avenger 4xe bude značka prijímať od 4. štvrťroka 2024.