Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Jedno z najpríjemnejších prekvapení roka 2018
BMW X5 novej generácie sa mi dostalo do rúk až v závere minulého roka, začiatkom decembra. Bol to však jeden z testov, ktorý som si vychutnával od prvej do poslednej chvíle. Veľmi ma oslovila kombinácia vzduchového pruženia s aktívnym riadením a športovým zadným diferenciálom aj vyladenie pohonu 4x4 a jeho elektroniky. Nestíhal som sa diviť, čo obrovské a ťažké vozidlo dokáže v blate. Takto si predstavujem ideálne služobné a rodinné auto v jednom.
Kúpanie v blate: BMW asi najhlasnejšie v histórii modelu X5 spomína terén, preto z dvoch možností testovacích áut som si vybral práve auto s off road balíkom. Off road balík je v prípade X5 úzko spätý so vzduchovým pružením, ku ktorému pridáva ochranu motora a prevodovky, ale aj špeciálne jazdné režimy. Založené sú hlavne na preladení elektroniky pohonu a motora, a ako som sa presvedčil na vlastnej koži, jednotlivé jazdné režimy tu zohrávajú veľkú úlohu. V blate napríklad stačilo preladiť auto z režimu „šotolina“ do „sneh“ a na mieste, kde malo problém sa pohnúť, zrazu citeľne poslala elektronika viac výkonu dozadu a čisto iným prerozdelením krútiaceho momentu auto doslova poskočilo dopredu. Bavorák sa hravo dostal z problémového miesta. Veľké umenie predviedla aj elektronika asistenta pre klesanie z kopca, ktorá v kopci so šikmým sklonom na totálne podmočenom povrchu bravúrne držala mohutnú X5 vo zvolenom smere. Stačilo dotknúť sa brzdy a 2 a poltonový kolos dostal hneď sánky. Asistent klesania však toto vedel bravúrne eliminovať. Už čoskoro uverejníme na našom youtube kanáli video, ktoré vám celý test ukáže naživo.
Prehliadka podvozka
Ešte predtým ako som sa ale vybral vykúpať auto do blata, pozrel som si ho zospodu. Kontrola meraním ukázala, že oba ochranné hliníkové plechy majú hrúbku 3 mm ako sa patrí a uchytené sú maticami, ktoré výrobca aspoň schoval do výliskov. Vďaka tomu nie sú prvé na rane, keď dôjde na šúchanie „ochrannej lyže“ o povrch. Trochu horšie je to už v prípade zadného diferenciálu, najmä jeho chladenia. Chladič totiž nechránene trčí do priestoru. Pri prehliadke podvozka som si dôkladne obzrel aj „reproduktor“, alebo ako niektorí hovoria „hrniec“ M špecifického výfukového systému, ktorý dodáva inak zvukovo nevýraznému naftovému autu peknú športovú farbičku. Počujete ju nielen vnútri, ale ešte výraznejšie zvonka. Hlavnou výhodou reproduktoru výfukového systému je, že intenzitu zvuku si môžete prispôsobovať. To znamená, že keď nebudete mať náladu na športový zvuk, môžete ho úplne vypnúť, čo sa pri športovo ladenom výfuku nedá. Podrobná prehliadka podvozka ukázala aj dodatočné montované závažia na nápravách, ktoré pomáhajú potláčať vplyv otrasov a vibrácii na jazdné vlastnosti. A ešte jeden vizuálny zážitok som mal ...
Z pohľadu na príplatkové M športové brzdy z vnútornej strany, ktorý sa mi bežne nenaskytne. Vyzerajú byť ohromne veľké, doslova vypĺňajú 19-palcové disky kolies. Pritom rovnaký rešpekt voči ním mám aj za jazdy. Naozaj fungujú skvelo, nevädnú a spoľahlivo vedia spomaliť veľké a ťažké SUV aj počas dlhšej dynamickej jazdy.
Pamätá si posledných 50 metrov trasy
Pri výjazde z garáže nastal priestor vyskúšať si nového asistenta - automatické cúvanie, alebo tzv. rozšíreného asistenta parkovania, ktorý si pamätá posledných 50 metrov jazdy. Pre niekoho možno ťažko využiteľná softwarová hračka, v mojom prípade ale výborná vec, hneď v dvoch každodenných situáciách. Vďaka tomuto systému som v prvom rade zistil, že moja príjazdová cesta od brány k domu meria presne 50 metrov. Za ďalšie, vždy keď vpálim dnu z dôvodu šetrenia času prednou časťou auta, späť na ulicu musím prácne cúvať, a teraz počas testu som si maximálne užíval, že to robí auto za mňa. Druhú, podobnú situáciu zažívam ráno pri odvoze detí do školy. Z auta ich vypúšťam v úzkej uličke neďaleko školy, v ktorej sa nedá otočiť a jediná možnosť je cúvať slalom medzi autami späť. Aj v tomto prípade to bravúrne zvládla elektronika. Po zaradení spiatočky len stačí aktivovať asistenta, na volante sa vám rozsvietia dve zelené LED svetlá dávajúce na známosť, že velenie preberá auto. A potom už vodič ovláda len plyn a brzdu. Volantom točí auto samé. BMW tvrdí, že plyn aj brzdu necháva na vodiča z dôvodu, aby auto mal stále pod kontrolou. Druhou stranou pravdy je, že pokiaľ by pri cúvaní prišla autu do cesty prekážka , ktorá na posledných 50 metroch predtým nebola, auto nevie zastaviť samé a zasiahnuť musí vodič. Nevie reagovať na zmenu na trase.
Odomknete telefónom, ale len s Androidom
Všetky tri doterajšie generácie modelu X5 vychádzali po technickej stránke z BMW 5, ale štvrtá je už o krok vpredu. Postavená je na vlastnej platforme pre X-kové modely a vďaka tomu má na palube technologické veci, ktoré v novej Päťke ešte nenájdete.
Na úvod sa štvrtá generácia ponúka len s preplňovanými šesťvalcovými motormi, dvomi naftovými a jedným benzínovým. Všetko sú to trojlitre, kombinované s 8-stupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies xDrive. V budúcnosti sa môžeme tešiť aj na benzínový osemvalec, ktorý sme najprv oplakali, ale predsa len príde aj do Európy. Vo verzii od športovej divízie M Performance pod označením M50i. A báť sa nemusia ani ekologicky zameraní motoristi, pretože chýbať nebude ani plug-in hybridná verzia. Automobilka BMW sa poučila a štvorvalec vymenila za výkonnejší benzínový šesťvalec, ktorý sa bude kombinovať s elektromotorom. Dojazd čisto na elektrický pohon má mať 80 km, už podľa novej metodiky WLTP.
Nová X5 dostala úplne nový koncept interiéru. Zaujímavými detailmi sú príplatková hlavica z brúseného krištáľu, či vyhrievané alebo chladené držiaky na nápoje.
Majitelia Renaultov a už aj Dacii sa budú smiať, ale až teraz sa dá do X5 nastúpiť bezkontaktne. Ako sa približujete k autu, samé sa odomkne. Po opustení auta sa zase automaticky zamkne.
V budúcnosti sa budete vedieť dostať do auta aj sofistikovanejšie - priložením mobilného telefónu ku kľučke dverí. Táto funkcia však bude dostupná na Slovensku až od Marca 2019 a len pre Androidy. Majitelia jabĺčkových telefónov majú smolu. Túto funkciu budú môcť využívať až keď Apple vybaví svoje telefóny chráneným NFC čipom. Funkcia odomykania auta telefónom je súčasťou komfortného vstupu, ktorý keď si priplatíte, od marca budete môcť túto funkciu využívať aj na Slovensku.
Dvojdielne veko batožinového priestoru ostalo zachované. Teraz ale môžete elektricky zaklápať nielen vrchnú, ale aj spodnú časť (teda obe súčasne). Zaujímavou vychytávkou je roletka, ktorú viete s celým navíjacím boxom schovať do podlahy. V súvislosti s ňou ma ale zaujala ešte jedna špecialitka - tri pásy v podlahe s gumeným stredom, na ktoré keď sa položí batožina, automaticky sa pridvihnú aby sa batožina nešmýkala.
Špeciálne gumené lišty v podalhe sa po zaťažení mierne pridvihnú, aby batožina nelietala po kufri
Jazdí o triedu lepšie
Keď som sa na autosalóne v Paríži tvorcov novej X5 opýtal, čo bolo pre nich najväčšou výzvou, jednohlasne sa zhodli, že jazdná dynamika. Napriek tomu, že nová generácia je dlhšia, širšia a celkovo väčšia, snažili sa jej vdýchnuť opäť o čosi lepšiu ovládateľnosť, a súčasne dosiahnuť, aby bolo auto komfortnejšie na každodenné použitie. Nielen pokiaľ ide komfort z pohľadu nových asistenčných systémov a technológii uľahčujúcich každodenný život s autom, ale aj z pohľadu komfortu jazdy. Pokiaľ ide o ovládateľnosť a agilitu, riadeniu naozaj vdýchli spätnú väzbu typickú pre športové limuzíny značky BMW. Spoza volantu je nová X5 o niečo ostrejšia, presnejšia, krajšie ovládateľná než predošlá, najmä v kombinácii s aktívnym riadením, ktoré je prvýkrát v prípade X5 spojené s natáčaním zadných kolies.
Málo kto si na to už dnes spomenie, ale ešte v prvej generácii ponúkalo BMW X5 vzduchové pruženie nad obomi nápravy. Len vo verzii 4.8 is, ale keďže o vzduch v tom čase nebol záujem, tento druh pruženia z ponuky vypadol.
Vďaka tomuto systému získala X5 úžasnú obratnosť. Hoci sa natáčajú len do uhla 3 stupňov, X5-ke to dodalo manévrovateľnosť takmer malého kompaktného hatchbacku. V podstate vás obmedzuje len mohutnosť karosérie, ale mrštnosť novinky je priam nákazlivá. Čo sa týka komfortu jazdy, tvorcovia auta chceli, aby si každý majiteľ svoju X5 tuhosťou pruženia prispôsobil svojej chuti, nálade, podľa toho na akom povrchu ide jazdiť a v akých podmienkach. Preto máte na výber niekoľko druhov podvozka. Štandard sú adaptívne tlmiče, v prípade ktorých si ale nemôžete zvoliť prednastavenú tuhosť pruženia. Až druhý stupeň, tzv. M-kový adaptívny podvozok umožňuje meniť charakter pruženia podľa preferencií. Nad ním je M-kový adaptívny podvozok s prívlastkom Professional, teda najšportovejší, štandardne vybavený aktívnymi stabilizátormi. A potom sú na výber ešte dve verzie so vzduchovým pružením - bez a s off road balíkom.
X5 sa po dlhých rokoch vracia k vzduchu na oboch nápravách. Niektorí si možno pamätáte, že už prvá generácia ponúkala jednu verziu s kompletne vzduchovým pružením, ale v tom čase o ňu nebol záujem. Doba sa však zmenila. Autá sú väčšie, ťažšie, viac vybavené a vzduch dnes dáva úplne nový zmysel. Veľmi novej X5 prospieva. Môžem iba odporúčať, najmä v kombinácii, ktorú som testoval. S aktívnym riadením a zadným športovým diferenciálom. Takto vybavené auto vám sprostredkuje doposiaľ nepoznaný zážitok z jazdy s X5. Hoci je citeľne mäkšia, poddajnejšia v porovnaní s predošlou generáciou, nič nestratila zo svojej precíznej ovládateľnosti. A výhodou novej X5 je, že hoci je na vzduchu, vďaka novej plaftorme s nízkym ťažiskom a ideálnym rozložením hmotnosti má spomínaná mäkkosť minimálny vplyv na bezhlavé pohojdávanie sa, ktoré by vás rušilo a vyvolávalo vo vás pocit neistoty. Obe stránky vynikajúco ladia dokopy. Nová X5 sa po jazdnej stránke posúva opäť o úroveň vyššie.
Technické parametre | |
motor | 3.0d xDrive |
zdvihový objem [cm3] | 2993 |
výkon [kw/k] | 195/265 |
pri otáčkach [1/min] | 4000 |
krútiaci moment [nm] | 620 |
pri otáčkach [1/min] | 2000-2500 |
nam. spotreba [l/100 km] | 6,8-9,0 |
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 6,5 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 230 |
batožinový priestor [l] | 650 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 2185 |
rozmery d/š/v [mm] | 4602/1826/1638 |
rázvor náprav [mm] | 2840 |
pneumatiky | 205/55 R17 |
objem palivovej nádrže [l] | 55 |
cena testovaného modelu [€] | 105.000 |