Continental 09 2020 1140x190
Thumb 3333333k Thumb 23k Thumb 25k Thumb 22k Thumb 24k Thumb 26k Continental 09 2020 1024x597 Thumb 27k Thumb 28k Thumb 29k Thumb 30k

Je nová Kia Rio najkrajšie malé auto?

Mesiac pred otvorením brán parížskeho autosalónu nám Kia ukázala nové Rio. Malý hatchback medzigeneračne opäť narástol do dĺžky i šírky.

Štvormetrová hranica, ktorá kedysi bola pre malé autá stropom, je dávno prekonaná. Rio teraz meria na dĺžku 4065 milimetrov (medzigeneračne +15 mm). Dlhší je aj rázvor osí kolies s hodnotou 2580 mm (+10 mm).

Kia kráča v šľapajách svojho koncernového súrodenca Hyundai i20. Oba modely chcú v rámci segmentu B ponúknuť čo najväčší kus auta.

Karoséria Ria sa zriekla zbytočných ozdôb a prelisov. Najnovšia - štvrtá - generácia pôsobí oproti predchodcovi štíhlejším a dynamickejším dojmom. Maska chladiča, alias "tigrý nos", je teraz tenšia a širšia. Menšie sú aj predné svetlomety, vybavené projektorovou technikou a diódami pre denné svietenie. 

Pri pohľade z profilu vynikne istá podobnosť Ria s Hyundaiom i20. Najmä ak sa očami zameriate na líniu strechy, okien a na široký zadný stĺpik. Vzadu dominujú koncové svetlá, kombinujúce LED svetlovody a klasické žiarovky.

Samozrejme, vzhľad auta dotvárajú kolesá. V tomto prípade ide o 17-palcové zliatinové disky, obutné do pneumatík rozmeru 205/45. Pravdepodobne ide o najväčšie kolesá, aké Rio môže mať.

Podľa vlastných slov najväčší pokrok konštruktéri zaznamenali pri navrhovaní interiéru, konkrétne palubnej dosky. Zlepšila sa ergonómia ovládacích prvkov a stredová konzola je mierne natočená na šoféra. Ani Kiu neobchádzajú módne trendy, a tak multimediálny systém s dotykovým displejom zľahka vytŕča do priestoru.

Páči sa nám, že Kia zachovala klasický analógový teplomer chladiacej kvapaliny. Mnohí konkurenti nemajú žiadny.

K dispozícii bude čierne alebo sivé čalúnenie sedadiel - buď látkové, alebo koženkové. Za príplatok môžu kabínu oživiť červené detaily.

Informácia o objeme kufra zatiaľ chýba. Rovnako nepoznáme ani ponuku motorov. Kia si tieto informácie necháva na parížsky autosalón, kde nové Rio absolvuje svetovú premiéru. 

Dá sa predpokladať, že pod kapotou nájdeme atmosférickú benzínovú jedna-dvojku i jedna-štvorku, prepĺňaný litrový trojvalec a turbodiesel 1,4 CRDi. Teda rovnaké motory, aké poháňajú sesterský Hyundai i20.

Výroba nového malého hatchbacku odštartuje v závere tohto roka. Ambíciou Kie je, aby Rio potvrdilo pozíciu globálne najpredávanejšej Kie. Len vlani sa z neho minulo vyše 473 000 kusov, čím prekonalo všetky ostatné modely značky, vrátane cee'du a Sportageu.