Ceed sw 09 2021 1140x190
Thumb 5j Thumb jaguar i pace concept 006  1 Thumb jaguar i pace concept 014  1 Thumb jaguar i pace concept 016  1 Thumb jaguar i pace concept 018  1 Thumb jaguar i pace concept 022  1 Continental 10 2021 1024x597 Thumb jaguar i pace concept 025  1 Thumb jaguar i pace concept 026  1 Thumb 1j Thumb 2j Thumb 3j Thumb 4j Continental 10 2021 1024x597 Thumb 6j Thumb 8j Thumb 7j

Jaguar predviedol elektrický crossover. Vyrábať ho začne na budúci rok

Volá sa I-Pace a z pohľadu tradičnej britskej automobilky ide o revolučný model. Plne elektrický crossover debutuje ako predsériový prototyp. Výroba odštartuje v závere budúceho roka a predaj začiatkom roka 2018.

Jaguar I-Pace si berie na mušku elektromobily značky Tesla, ale nielen tie. Mercedes-Benz čoskoro predstaví vlastné elektrické SUV, odvodené od parížskej štúdie EQ. Audi má na rok 2018 naplánovanú premiéru elektromobilu Q6 e-tron a zahanbiť sa nenechá ani mníchovské BMW. Nasledujúca generácia "x-trojky" totiž bude existovať aj v čisto elektrickej verzii. V zákulisí teda vzniká nový segment elektrických SUV.

Jaguar I-Pace na prvý pohľad pripomína skôr klasický hatchback. Dĺžkou 4680 milimetrov sa radí pod Jaguar F-Pace, bezmála trojmetrovým rázvorom ho však jasne prekonáva.

Elektrický pohon prinútil konštruktérov myslieť inak. Elektromotory sú kompaktné, akumulátory pre zmenu veľké a ťažké. I-Pace ich má ukryté pod podlahou kabíny, aby neprekážali a ťažisko bolo čo najnižšie. Elektromotor s rozmermi 500 x 234 mm zaberá minimum priestoru, preto dizajnéri natiahli kabínu čo najviac dopredu.

Pod kapotou napriek tomu zostal symbolický batožinový priestor s objemom 28 litrov, určený napríklad pre povinnú výbavu. Hlavný "kufor" sa nachádza vzadu a pojme 530 litrov nákladu.

Novinku poháňajú hneď dva elektromotory. Jeden je súčasťou prednej, druhý zadnej nápravy. Oba sú napriamo, cez jeden stály prevod prepojené s kolesami, pričom ich spoločný výkon predstavuje 294 kW (400 k). Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 700 Nm.

Keďže elektromotory ho dosahujú prakticky okamžite, nečudo, že Jaguar I-Pace akceleruje z pokoja na 100 km/h za štyri sekundy. Maximálnu rýchlosť zatiaľ nepoznáme.

Briti predbežne avizujú dojazd vyše 500 kilometrov na jedno nabitie. Zdrojom energie sú lítiovo-iónové články s kapacitou 90 kWh.

Akumulátor je chladený kvapalinou, pričom využíva špeciálny chladiaci okruh s dvomi režimami. Pri miernych vonkajších teplotách akumulátor zvyšuje hospodárnosť tým, že na odvádzanie tepla produkovaného jednotlivými článkami využíva len klasický chladič. Pri vyšších teplotách sa zapne aj špeciálne chladiace zariadenie prepojené s hlavným klimatizačným systémom vozidla, ktoré poskytne vyššiu chladiacu kapacitu, aby sa zabezpečili optimálne podmienky pre prevádzku akumulátora.

Energetickú úspornosť sa podarilo zvýšiť aj zabudovaním najmodernejšieho tepelného čerpadla do systému klimatizácie. Tepelné čerpadlo je oveľa účinnejšie ako klasické elektrické ohrievače, pretože na vyhrievanie kabíny využíva energiu z vonkajšieho vzduchu a neodčerpáva čisto len prúd z akumulátora. Vďaka tomu je možné zvýšiť dojazd o 50 km, dokonca aj v mrazivých zimných podmienkach, keď ho najviac potrebujete.

Zariadenie interiéru je moderné a konzervatívne zároveň. Základné tvary palubnej dosky sú verné ostatným Jaguarom. Akurát v I-Pace nájdete hneď tri veľké displeje. Jeden nahradil klasický prístrojový panel a ďalšie dva sú na stredovej konzole.

Špecialitou je 5,5-palcový sekundárny dotykový displej, spojený s dvomi hliníkovými otočnými ovládačmi s laserovo leptaným povrchom, do ktorých sú zasadené jasné kruhové displeje so zobrazením v HD kvalite. Cestujúci pomocou nich môžu nastavovať informačno-zábavný systém aj klimatizáciu, pričom na celej ploche 12-palcového displeja vyššie ostáva zachované aktuálne zobrazenie.

Keďže dizajnéri nemuseli do vozidla zakomponovať tunel prevodovky, využili vzniknutý voľný priestor v stredovej konzole na vytvorenie inovačnej 8-litrovej úložnej priehradky. A keďže chýba aj tradičná radiaca páka, ponúka koncept I-Pace namiesto toho inteligentný úložný priestor na telefóny, kľúče a iné malé predmety. 

Jaguar I-Pace avizuje nástup sériového elektrického SUV a zároveň prináša dizajnový jazyk, ktorým sa inšpirujú všetky budúce modely tejto značky.