Jaguar dal autonómnemu autu oči, aby mu ľudia dôverovali
Virtuálne oči slúžia na nadviazanie kontaktu medzi vozidlom a človekom.
Keď ako chodci chceme prejsť cez cestu, obyčajne sledujeme šoféra prichádzajúceho auta - či nás registruje a či brzdí. Pri plne autonómnych vozidlách to také jednoduché nebude.
Americká automobilová asociácia skúmala, či sú ľudia ochotní zdieľať verejný priestor s pojazdnými robotmi. 63 percent opýtaných vyslovilo nedôveru v autá, ktoré neriadi človek, ale počítač.
Po internete koluje niekoľko videí, ako testovacie autonómne vozidlá "prehliadnu" červenú na semafore. Verejnosťou azda najviac otriasol prípad z jari tohto roka, keď autonómne Volvo spoločnosti Uber v Arizone usmrtilo cyklistku.
Jaguar chce zvýšiť dôveru ľudí v nové technológie virtuálnymi očami. Briti predstavili štúdiu plne autonómneho vozidla, určeného pre mestskú premávku. Pojazdná bunka má elektrický pohon, avšak najväčšia zaujímavosť sa nachádza vpredu.
Ide o virtuálne oči, vďaka ktorým môže vozidlo komunikovať s okolím. Keď chodec chce prejsť cez cestu a vozidlo ho zaznamená, "pozrie" sa naň. Tým dá človeku najavo, že ho vníma. Zároveň sa svietiace pásy sfarbia načerveno, čo signalizuje, že auto brzdí.
Vývoj technológie je prakticky na začiatku a konštruktéri rátajú so spoluprácou ľudí - chodcov. Ak človek pred vstupom na priechod zastane a rozhliadne sa, existuje väčšia pravdepodobnosť, že ho autonómne vozidlo spozoruje. Naopak, ak chodec znenazdajky vybehne na cestu, riziko zrážky je vyššie. Napokon, toto platí aj dnes, keď autá šoférujú ľudia.
V budúcnosti má umelá inteligencia v podobe virtuálnych očí reagovať aj na ostatné autá v premávke. Pohľadom a červeným svetlom inému vozidlu naznačí, že ho vníma a dáva mu prednosť.