Proceed 09 2021 1140x190
Thumb lexus lc500 dynamic 021 Thumb corolla hb 2 0l red bitone 2019 031 Thumb subaru outback Thumb honda accord 2 0t 1533128356 Thumb hv lexuses300h graphiteblackgf1

J.D.Power: Tieto značky majú v USA najvernejších zákazníkov

Americká analytická spoločnosť J.D. Power zverejnila výsledky svojho prieskumu 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study o lojálnosti zákazníkov k značkám automobilov. V rebríčku opäť vedú Japonci. Medzi prémiovými značkami zvíťazil Lexus a v kategórii populárnych automobilov dominujú Subaru, Toyota a Honda.

Prieskum zaznamenáva údaje o rozhodnutiach Američanov, ktorí v období od júna 2019 do mája 2020 menili auto za nové. Výsledok zachytáva percento zákazníkov, ktorí sa rozhodli pre rovnakú značku. 

Lexus opäť zvíťazil

Pre Lexus je to už druhé víťazstvo v kategórii výrobcov luxusných automobilov. Japonská značka v tomtu roku svoj minuloročný výsledok dokonca zlepšila. Pre ďalšie vozidlo značky sa rozhodlo 48 % zákazníkov, zatiaľ čo v uplynulom roku to bolo 47,6 %. Preto sa Lexus znovu stal prémiovou značkou, ktorá vytvára najsilnejšie vzťahy so zákazníkmi a predbehla nemeckú konkurenciu. Hneď za Lexusom sa umiestnil Mercedes-Benz a rebríček víťazov uzatvorilo BMW. Do prvej pätice ešte patria Porsche a Audi. Poradie na čele prieskumu je teda rovnaké ako pred rokom. 

Subaru a Toyota nad 60 %

Je zaujímavé, že v kategórii populárnych značiek sú výsledky ešte vyššie. Na prvom mieste sa umiestnilo Subaru s výsledkom 60,5 %, a hneď za ním Toyota, ktorá získala 60,3 %. Tretie miesto pripadlo Honde (58,7 %).  Aj v tomto prípade vyzerajú stupienky víťazov tak isto ako uplynulý rok.  Treba však poznamenať, že výsledky jednotlivých značiek sa zmenili. Vernosť zákazníkov značky Subaru klesla o 1 percentuálny bod a v prípade Toyoty sa zvýšila o 0,8. Lepší výsledok o 1 percentuálny bod zaznamenala aj Honda.

Japonské značky vedú rebríčky

Úspech japonských výrobcov áut v prieskume neprekvapuje. Značky z krajiny kvitnúcich sakúr zbierajú veľmi dobré hodnotenia v mnohých rebríčkoch, najmä tých, ktoré sa týkajú bezproblémovej prevádzky. V minuloročnom rebríčku spoľahlivosti spotrebiteľskej spoločnosti Consumer Reports sa na víťazných pozíciách umiestnili tri japonské značky, a to Lexus, Mazda a Toyota. Tento rok získal model Lexus ES najlepší výsledok v 31-ročnej histórii prieskumu spoľahlivosti J.D. Power U.S. Vehicle Dependability Study, ktorý hodnotí percento najspoľahlivejších automobilov a modelov s najmenší početom  závad.