299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb asistencne systemy jdpower 2019 autozurnal.com 1 Thumb asistencne systemy jdpower 2019 autozurnal.com 2 Thumb asistencne systemy jdpower 2019 autozurnal.com 4 Thumb asistencne systemy jdpower 2019 autozurnal.com 3 Thumb asistencne systemy jd power autozurnal

J.D. Power 2019: Asistenčné systémy vodičov otravujú!

Autá sa za posledné roky technologicky vyvinuli na pojazdné "počítače". Automobilky nám servírujú mnohé pokrokové asistenčné systémy už v základnej výbave a za príplatok sú v ponuke ďalšie na prvý pohľad praktické bezpečnostné prvky výbavy. Aj keď osobne pomoc digitálnych asistentov nespochybňujem, štúdia J.D. Power ukázala, že vodičov môže ich záplava v nových autách obťažovať.

Či už ich je ich integrácia do nových vozidiel legislatívne povinná alebo vám ich automobilky ponúkajú ako prvok výbavy, niektoré asistenčné systémy sú skôr na obtiaž ako ku prospechu veci. Keďže sme len ľudia, neustále "obťažovanie" rôznymi audiovizuálnymi hláškami (často s falošným upozornením na riziko) odvádza našu pozornosť a samozrejme znerzvózňuje. Výsledkom je, paradoxne, horšie sústredenie a vyššia miera rizika dopravnej nehody. Teda udalosti, ktorým by mali elektronické systémy predchádzať.

Prečítajte si tiež: 
J.D. Power 2019: Ktoré značky majú najvernejších zákazníkov?

Asistenčné systémy J.D. Power

Tŕňom v oku mnohých majiteľov áut bol najmä systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu. Veľa z nich ho ihneď po štarte vypína.

Asistenčné systémy majú opodstatnenie, aj keď...

Samozrejme, existuje mnoho situácii, pri ktorých vám asistenčné systémy na palube uľahčia život za volantom. Aj keď z nás nerobia lepších vodičov (keďže mnoho úkonov preberajú namiesto vodiča na svoje plecia), svoje miesto tu určite majú a spríjemňujú pobyt za volantom. Spomeniem napr. parkovaciu kameru, monitorovanie mŕtveho uhla, adaptívny tempomat, asistent rozjazdu do kopca, automatické brzdenie v meste a iné.

Pravdou však je, že mnohí vodiči sa pri prítomnosti týchto "anjelov strážnych" príliš spoliehajú na digitálnu techniku a šoférovanie ide tak trochu bokom. Navyše, po presadnutí do staršieho analógového auta sú niektorí dokonca paralyzovaní a majú problém so základnými úkonmi, o ktorých šoférovanie už od pradávna je. Hovorím o vlastnej skúsenosti pozorovania blízkeho okolia.

Poďme však na výsledky štúdie U.S. Tech Experience Index (TXI) americkej spoločnosti J.D. Power 2019. Tá zistila, že pre niektorých majiteľov nových áut sú asistenčné systémy obťažujúce do takej miery, že ich ihneď po štarte vypínajú a do budúcna sa im pri kúpe nového auta budú snažiť vyhnúť. Do vzorky zapojili 20 000 majiteľov nových vozidiel (rok 2019) a skúmali to, aký vplyv malo celkovo 38 asistenčných systémov na prvých 90 dní vlastníctva auta. Výsledky sú vskutku zaujímavé.

Majiteľom nových áut taktiež vadí množstvo falošných hlásení, ktoré odpútavajú pozornosť a zvyšujú nervozitu.

„Automobiloví výrobcovia míňajú veľa peňazí na vývoj pokročilých technológií, ale neustále varovania môžu vodiča zmiasť a frustrovať,“ uviedla Kristin Kolodge, výkonná riaditeľka v spoločnosti J.D. Power. „Táto technológia sa nemôže správať ako otravný rodič; nikto nechce byť neustále informovaný o tom, že nejazdí správne. “

Pre príklad uvediem udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu a varovanie pred opustením jazdného pruhu. 23 % percent majiteľov áut, ktorí "lane assist" v aute majú, tvrdia že im je tento asistent na obtiaž a otravuje ich. Z nich až 61 % tvrdí, že ho po štarte ihneď vypínajú. Rozsah nespokojnosti je od 8 % (pre jednu domácu značku z USA) až po 30 % pri niektorých zahraničných značkách. Niektorí dokonca v budúcom aute tento systém nechcú. Až 37 % tých, ktorí udržiavanie v jazdnom pruhu považuje za otravné, ho v budúcom aute nechce.

Kristin Kolodge poukazuje aj na významné rozdiely medzi značkami. „Niektoré značky dokážu zefektívniť svoju bezpečnostnú technológiu bez toho, aby bola užívateľsky neúnosná. Niektoré sú dobré v jednom aspekte, ale v druhom slabšie. Z tohto dôvodu má jedna značka 90% svojich zákazníkov, ktorí chcú systém udržiavanie v jazdných pruhoch aj v ďalšom aute, zatiaľ čo iná značka má iba 59% svojich zákazníkov, ktorí hovoria to isté. 

Kórejské značky najlepšie

Najvyššie skóre užívateľskej prívetivosti si odniesla KIA Stinger. Dostala 834 bodov z 1000. Vysoko sa umiestnili aj Hyundai Kona, Toyota C-HR, Porsche Cayenne alebo Ford Expedition. Štúdia Tech Experience Study rozdelila autá do šiestich automobilových segmentov podľa tried. Až polovicu prvenstiev obsadili kórejské značky. Išlo však o americký trh, pre ktorý platia odlišné špecifiká a v Európe by sa výsledky mohli odlišovať.

Výsledky pre užívateľsky najprívetivejšie autá s asistenčnými systémami podľa rozdelenia do tried. Kórejci bodujú! Najlepšia bola celkovo KIA Stinger.


Zdroj: J.D. Power 2019