Thumb iveco investuje miliardu 1 Thumb iveco investuje miliardu 2 Thumb iveco investuje miliardu 3

IVECO investuje miliardu do produktového portfólia

Spoločnosť IVECO po prvý raz vo svojej histórii obnovila celý svoj sortiment naraz a s doposiaľ najväčšou investíciou vo výške 1 miliarda eur. Taliansky výrobca úžitkových vozidiel predstavil nové produkty a služby 15. novembra na medzinárodnej prezentácii v Barcelone.

IVECO inovuje celé svoje produktové portfólio – od ťažkých truckov radu Way cez distribučné Eurocargo až po ľahké modely Daily – a súčasne rozširuje ponuku aj o vysokovýkonné elektrické nákladné vozidlá. Nové funkcie a vylepšenia sa týkajú hlavne pohonnej sústavy, ergonómie zameranej na vodiča a tiež vyspelého rozhrania človek-stroj so zdokonalenou palubnou technológiou pre bezpečnejšie riadenia vozidla.

Luca Sra, prezident divízie nákladných vozidiel vIveco Group, k začiatku novej éry značky povedal: „Usilovať sa o zmenu je práca na plný úväzok, ktorej sme za posledné štyri roky venovali všetky naše zdroje. V roku 2019 sme sa vydali na novú cestu dômyselnej evolúcie s tým, že sme sa sústredili na zákazníka a prispôsobili našu ponuku jeho potrebám počas celého životného cyklu vozidla a aj potom. Pracovali sme tvrdo a aktívne, poctení dôverou, ktorú do nás naši zákazníci vložili a dnes otvárame novú kapitolu našej histórie kompletnou ponukou modelového roku 2024, ktorá dokazuje našu schopnosť „byť zmenou“. Zostávame verní našej povahe „skromných bojovníkov a nebojácnych tvorcov“, podporujeme našich zákazníkov 360° ekosystémom mobility, výberom technológií najlepšie prispôsobených ich potrebám vo všetkých segmentoch a jednou z najvyspelejších a najrozsiahlejších ponúk služieb na trhu.“

Najväčšia investícia smerovala do kľúčových oblastí výskumu a vývoja nových modelov pre rok 2024 – zníženie emisií CO2 a palivovej efektívnosti vozidiel so spaľovacím motorom a doplnenie palety variantov s nulovými emisiami. Úplne nový motor XCursor 13 od FPT Industrial pre rôzne druhy paliva je najnovším pokračovaním typu Cursor, ktorý bol uvedený na trh v 90. rokoch minulého storočia. Vo výrazne zmodernizovanom ťažkom trucku S-Way má priniesť až 10-percentnú úsporu paliva pri nafte, resp. plyne a ak je poháňaný skvapalneným bio-plynom, dokáže úplne eliminovať emisie CO2 v cykle „well-to-wheel“.

Novú úroveň dosiahol aj vývoj elektrických verzií ľahkých a ťažkých radov IVECO. Model eDaily s batériovým elektrickým pohonom má najnovšie v reálnej mestskej prevádzke dojazd až 400 km a 20 minút rýchleho nabíjania pokryje spotrebu energie na 100 km. Nový S-eWay je prvé elektrické nákladné vozidlo ťažkej triedy skonštruované a vyrobené spoločnosťou IVECO. Pri plnom zaťažení v bežných prevádzkových podmienkach poskytne jazdný dosah až 500 km, dobitie batérií na 80 % trvá 90 minút (rýchle nabíjanie s výkonom 350 kW).

Konektivita je ďalšou kľúčovou oblasťou, ktorá je teraz štandardom pre všetky modely a verzie. Pre spravovanie vozidlového parku IVECO ponúka komplexné portfólio telematických služieb – prediktívne funkcie, optimalizáciu trás, hodnotenie štýlu jazdy atď. – vyvinuté s cieľom zlepšiť produktivitu a ziskovosť dopravcov. Tieto služby môžu zvýšiť efektívnosť prevádzky vozidla o 4 %. Dnes je pripojených okolo 100 000 vozidiel IVECO a ambíciou značky je dosiahnuť do roku 2030 úroveň pol milióna.

Prioritou zostáva bezpečnosť. Do novej palety modelov boli integrované rôzne moderné asistenčné systémy pre vodiča, napríklad detegovanie chodca/cyklistu v mŕtvom uhle, upozornenie šoféra na ospalosť či asistencia v dopravnej zápche. Tieto prvky zvýšili bezpečnosť vo vozidle aj v jeho okolí ochranou zraniteľných účastníkov cestnej premávky, pričom presahujú rámec legislatívnych požiadaviek.

V rámci slávnostnej prezentácie spoločnosť IVECO oznámila partnerstvo s rockovou legendou Metallica počas európskej časti jej M72 World Tour od mája do júla 2024. Skupinu budú sprevádzať nákladné vozidlá s elektrickým pohonom, resp. na zemný plyn a tiež ekologické minibusy IVECO ako kyvadlová doprava na koncertoch.

Advertisement