Vw tiguan 11 2021 1140x190
Thumb 01 inovovan  volvo fmx Thumb 03 inovovan  volvo fmx Thumb 04 inovovan  volvo fmx Thumb 02 inovovan  volvo fmx

Inovovaný stavebný model FMX

Spoločnosť Volvo Trucks nedávno spustila predaj nového vozidla Volvo FMX pre prácu v náročných podmienkach stavebného sektora. Ide už o tretí variant tohto modelu, ktorý má úplne novú kabínu, väčšie užitočné zaťaženie a inovatívne bezpečnostné prvky.

Prvý model FMX mal premiéru v roku 2010. Bol vyvinutý špeciálne pre stavebníctvo a od tej doby si vďaka mnohým inovatívnym funkciám vybudoval reputáciu jedného z najodolnejších vozidiel pre toto odvetvie nákladnej dopravy. Teraz vstupuje na trh zmodernizované Volvo FMX so zvýšeným maximálnym zaťažením náprav a konštruktéri počítali aj s implementovaním budúcich elektrických pohonov. Súčasný palivový systém je certifikovaný tiež pre použitie hydrogenovaného rastlinného oleja HVO – alternatívneho bio-paliva.

 „Nové Volvo FMX je navrhnuté tak, aby poskytovalo vynikajúcu kombináciu agility a odolnosti. Okrem robustnej konštrukcie poskytuje nová kabína so vzpriamenými stĺpikmi A viac priestoru a lepší výhľad. Jednoduchšie je tiež nastupovanie a vystupovanie,“ vysvetľuje Helena Alsiö, viceprezidentka pre vývoj produktových radov Volvo FM a FMX v spoločnosti Volvo Trucks.

Ovládanie trakcie, presné a ľahké riadenie

V novom Volve FMX možno ľahko prepínať uzávierku diferenciálu medzi nápravami na plnú uzávierku diferenciálu a späť. Jednoduchým otočením nového spínača na ovládanie trakcie sa pred aktivovaním plnej uzávierky diferenciálu automaticky zosynchronizuje rýchlosť kolies. Vzápätí vodič dostane spätnú väzbu na displeji prístrojového panelu a môže sledovať uzávierky diferenciálu v reálnom čase.

Patentované dynamické riadenie Volvo (DSV), ktoré bolo predstavené v roku 2013, umožňuje otáčať volantom s minimálnym úsilím. Kombinuje klasický hydraulický posilňovač riadenia s elektronicky riadeným elektromotorom vstavaným do jednotky riadenia. Dynamické riadenie je ideálne pre vozidlá využívané v stavebníctve. Pri nízkych rýchlostiach podporuje presné riadenie bez vynakladania väčšej námahy, takže znižuje únavu rúk a ramien vodiča.

Celková hmotnosť až 150 ton

Nové Volvo FMX predstavuje najťažší prírastok do radu podvozkov Volvo – teraz zvládne jazdnú súpravu s celkovou hmotnosťouaž 150 ton. Predné odpruženie bolo zmodernizované tak, aby aj vo veľmi ťažkom teréne mohlo byť zaťaženie prednej nápravy až 10 ton alebo 20 ton pri dvoch predných nápravách, zadná trojitá náprava je dimenzovaná na 38 ton. Pri podvozkoch s vlečenou alebo tlačenou zadnou nápravou sa zväčšili uhly natáčania kolies, čo viedlo k lepšej manévrovateľnosti a zníženiu opotrebovania pneumatík. Všetky tieto zdokonalenia prispievajú k vyššej produktivite a efektivite dopravy v stavebnom segmente.

I-Shift pre extrémne namáhanie

Prevodovka Volvo I-Shift určená pre stavebníctvo umožňuje modelu Volvo FMX zvládnuť ťažký a kopcovitý terén s vysokou úrovňou produktivity a komfortu pre vodiča. Prevod pre pomalú jazdu zabezpečuje výnimočnú trakciu pri rozjazde, jazdu veľmi nízkou rýchlosťou 0,5–2 km/h. Ťahač vybavený takouto prevodovkou rozbehne z pokoja až 325-tonovú súpravu. Medzi sériovo vyrábanými nákladnými vozidlami s automatizovanou prevodovkou ide o jedinečnú schopnosť.

Vylepšená bezpečnosť

Nová kabína modelu FMX prináša vylepšenia zacielené na výhľad vodiča: väčšie okná, zníženú líniu dverí a nové spätné zrkadlá. Prehľad o dopravnej situácii vylepší voliteľná kamera na strane spolujazdca, ktorá na 9-palcovom bočnom displeji zobrazuje priestorvedľa vozidla, čo je užitočné napr. pri odbočovaní. Bočný displej možno použiť na kombináciu až ôsmich kamier, pričom naraz zobrazuje 4 zábery, aby vodič mal prehľad nielen o vozidle, ale aj o jeho najbližšom okolí.

Medzi ďalšie funkcie zvyšujúce bezpečnosť patrí tempomat pre jazdu dolu svahom, ktorý udržiava nastavenú maximálnu rýchlosť, aby sa zabránilo nežiadúcemu zrýchleniu.

Elektronicky riadený brzdový systém (EBS) s funkciou núdzového brzdenia a elektronickým stabilizačným systémom patrí teraz k štandardom nového modelu Volvo FMX. Na prianie je k dispozícii DSV s asistentom pre jazdu v pruhu.

Nový systém rozpoznávania dopravných značiek zobrazuje na digitálnom displeji dopravné obmedzenia: rýchlostné limity od 10 – 100km/h, zákazy predchádzania nákladných vozidiel a začiatok, resp. koniec diaľnice.