Hyundai 02 2021 1140x190
Thumb hh Thumb tben7333 Thumb tben7445 Thumb tben7713 Thumb tben7728 Thumb tben7737

Hyundai Tucson 1.7 CRDi DCT: Príjemná kombinácia

V minulom vydaní sme uverejnili reportáž o trasách do Chorvátska a Čiernej Hory. Túto cestu sme absolvovali s novinkou v ponuke modelu Hyundai Tucson, naftovým motorom 1.7 CRDi, ktorý prenáša výkon na prednú nápravu cez novú 7-stupňovú dvojspojkovú automatickú prevodovku DCT.

Mnohí motoristi, ktorí by si vystačili s poháňanou iba prednou nápravou, nakoniec siahajú po naftovom dvojlitry a štvorkolke, pretože sa obávajú, či motor 1.7 CRDi nebude slabý. Na obavy pritom nie je dôvod. Celú trasu do Čiernej Hory a späť sme absolvovali s plne obsadeným autom štyrmi dospelými chlapmi a kufrom nabaleným po strop, no nemôžem povedať, že by motor našim dynamickým požiadavkám nestíhal.

Práve v kombinácii s novou 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou DCT sa mi páči dokonca ešte viac než dvojliter so 6-stupňovým automatom, pretože prevodovka neuberá z jeho výkonu, ale skôr mu pomáha, podporuje jeho charakter. Motor 1.7 CRDi plynulo ťahá už od 1500 ot. 1/min. a rýchlo radiaca prevodovka ešte zlepšuje dojem z jeho dynamiky. Radí hladko a mäkko. Otáčky motora sa snaží držať čo najnižšie, čo nám pri benzínovom motore 1.6 T-GDi trochu prekážalo, ale k naftovému s väčším krútiacim momentom sa to vyslovene hodí.

Ide o veľmi solídnu, vyspelú dvojspojkovú automatickú prevodovku, ktorá je presvedčivá aj rýchlosťou reakcií na pokyny nohou. Prevodovka využíva jednolamelové suché spojky, ktoré sú konštrukčne jednoduchšie, majú nižšiu hmotnosť a tým pádom aj nižší odpor, čo pozitívne vplýva na spotrebu. Hoci v našom prípade sa to veľmi nepotvrdilo. Od výrobcom udávaného priemeru 4,9 l/ 100 km sme odskočili minimálne o 2 litre. Náš priemer na pohyboval medzi 6,8 až 7,2 l/100 km.

Pre objektívnosť ale treba dodať, že motor bol vyslovene surový. Na začiatku testu mal najazdených len okolo 400 km a ako už bolo spomenuté, auto jazdilo celý čas plne naložené. Opäť sa nemôžem nepristaviť pri podvozku, hlavne jeho schopnosti lahodne filtrovať všetky druhy nerovností, pri súčasnom výbornom kontrolovaní pohybov karosérie.

Nový 7-stupňový automat radí rýchlo a hladko. S naftovým motorom 1.7 CRDi si veľmi pekne rozumie.

Veľký palec hore nemeckej firme Sachs, ktorej Hyundai zveril vývoj tlmičov pre nový Tucson. Odviedli naozaj skvelú prácu. Nadšený som bol už z toho ako fungovali vo verzii s dvojlitrom a najväčšími 19-palcovými kolesami. Testovaný model so 17-tkami bol ešte dôslednejší v hýčkaní posádky, čo sme si všetci štyria užívali najmä pri prejazde menej udržiavaných úsekov ciest v Bosne a Čiernej Hore. Mohli sme chodiť cez akékoľvek jamy, výmole či doslova padnúť kolesom do diery na ceste, do karosérie sa nepreniesol žiaden kopanec.

Tucson so 17-palcovými kolesami je ideálne expedičné auto na výjazdy za zážitkami po cestách aj necestách. Za ktorého volantom sa rozhodne nebudete nudiť, pretože šoférovať ho, či už po diaľnici alebo okreskách je radosť a vyslovený relax. Ovláda sa ľahko a precízne. A hoci je pruženie ladené do komfortu, podvozok pôsobí robustným a veľmi istým dojmom.

Technické parametre
motor 1.7 CRDi
zdvihový objem [cm3] 1685
výkon [kW/k] 104/141
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 340
pri otáčkach [1/min] 1750-2500
maximálna rýchlosť [km/h] 185
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 11,5
nameraná spotreba [l/100 km] 6,8-7,2
objem batož. priestoru [l] 513
cena modelu od [€] 24.490
registračný poplatok [€] 513

Kúpiť či nekúpiť?

Nový Tucson môžem v akomkoľvek prevedení. Hoci patrí medzi kompaktné SUV, cesta do Čiernej Hory ukázala, že štyrom dospelým je schopný poskytnúť až nad očakávanie vysokú úroveň cestovného komfortu. Kombinácia motora 1.7 CRDi s prevodovkou DCT spolu ladí. Kupujem.