Peugeot lion 03 2021 1140x190
Thumb 26 Thumb 09 Thumb 16 Thumb 24 Thumb 37 Thumb 33 Continental 03 2020 jar b 1024x597 testy Thumb 21

Hyundai Tucson 1,6 T-GDI: Veľké kolesá zážitok z jazdy nepokazia

Nástupca modelu ix35 sa vyznamenal na ceste, ale zaváhal v teréne. Pôžitku z benzínového turbomotora zodpovedá vyššia spotreba.

Aj keď v poradí druhý test Tucsona má byť venovaný hlavne kombinácii prepĺňaného štvorvalca 1,6 T-GDI (130 kW/177 k) a sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovky, nedá mi, nepristaviť sa ešte pri podvozku. Benzínový Tucson totiž jazdil na 19-palcových kolesách s pneumatikami rozmeru 245/45, a to je pre kompaktné auto viac než dosť. Hyundai však zveril vývoj tlmičov nemeckej spoločnosti Sachs a urobil výborne.

Tlmiče v kombinácii s pružinami veľmi dobre kontrolujú pohyby karosérie v zákrutách a pri prudšom brzdení. Ešte dôležitejšie je, že tlmiče sú naozaj účinné a do kabíny neprenášajú žiadne nepríjemné rázy. Jasné, na sedemnástkach je Hyundai Tucson ešte pohodlnejší, ale dávno som nešoféroval kompaktné auto, ktoré by s 19-palcovými kolesami jazdilo tak komfortne.

K navigácii a celkovo displeju nemám výhrady.

Kým na ceste je Tucson špičkový, v teréne mu suverenita trochu chýbala. Začnem pozitívne - šplhanie po zablatenej ceste mu nerobí najmenší problém. Šofér môže tlačiť na akcelerátor ako chce, ale trakčná kontrola si vždy zvolí vlastné tempo tak, aby kolesá neprešmykovali. To bude väčšine majiteľov zrejme stačiť. Keď som od auta chcel viac a došlo k prekríženiu náprav, Tucson ostal stáť. Skúšal som to so zapnutou i vypnutou trakčnou kontrolou, resp. stabilizačným systémom. Pravdu povediac, v teréne som strávil iba pár minút, z úcty k autu. Veľmi rýchlo sa totiž na palubnom počítači objavilo hlásenie, že dvojspojková prevodovka sa prehrieva. Nevedno, či šlo o problém konkrétneho kusu (novinárske autá toho majú spravidla dosť), alebo koncepcia so suchými spojkami dosiahla hranicu výdrže. Pravda, konkurencia pri výkonnejších motoroch používa spojky ponorené v olejovom kúpeli. Vždy môžete ušetriť 1600 eur a siahnuť po šesťstupňovom manuáli.

Prepĺňaná jedna-šestka má rada otáčky, ale aj benzín.

Podľa mojich skúseností je Hyundai Tucson SUV zamerané skôr pre jazdu na spevnených cestách. Tam môže naplno vyniknúť aj prepĺňaná jedna-šestka T-GDI. Motor má prakticky rovnaký prejav ako v nedávno testovanom Hyundai i30 Turbo. Nejde o „dieselový“ charakter, typický pre mnohé moderné turbomotory. Naopak, chutia mu otáčky a to najlepšie zo seba vydá po prekročení hranice 4000 1/min. V dolnom spektre, kde ho zväčša drží prevodovka, sa akoby nadychuje. Preto mu pri prvom kontakte nemusíte tých 177 koní veriť. Dvojspojkové ústrojenstvo radí plynulo, akurát pri podradzovaní pred zákrutou by mohlo byť aktívnejšie. Stáva sa, že nižší stupeň zaradí až na výjazde zo zákruty – pri opätovnom zošliapnutí plynového pedála.

Toto hlásenia šoféra určite nepoteší...

Spotreba benzínu sa najčastejšie pohybuje okolo deviatich až desiatich litrov na sto kilometrov. Tak je to v meste i na diaľnici, kde motor pri 130 km/h na siedmy prevodový stupeň točí približne 2550 1/min. Na okresných cestách s ľahkou nohou môžete apetít stlačiť pod 7,5 l.

Technické parametre
motor 1,6 T-GDI
zdvihový objem [cm3] 1591
výkon [kW/k] 130/170
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 265
pri otáčkach [1/min] 1500-4500
maximálna rýchlosť [km/h] 201
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,1
nameraná spotreba [l/100 km] 7,3-10,5
objem batož. priestoru [l] 488-1478
cena modelu od [€] 29.390
registračný poplatok [€] 657

Kúpiť či nekúpiť?

Benzínový turbomotor zrejme bude voľbou pôžitkárov. Priznávam, že má niečo do seba, aj keď automatická prevodovka by v niektorých momentoch mohla byť ešte lepšia. Vždy môžete siahnuť po manuále.