Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes
Thumb content hyundai kona n 2021 autozurnal.com 5 Thumb content hyundai kona n 2021 autozurnal.com 1 Thumb content hyundai kona n 2021 autozurnal.com 3 Thumb content content hyundai kona n teaser image  3 Thumb content hyundai kona n 2021 autozurnal.com 4 Thumb hyundai kona n dct deep dive story  1 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb hyundai kona n dct deep dive story  2 Thumb hyundai kona n dct deep dive story  3

Hyundai Kona N 2021 dostane športovú automatickú prevodovku so špeciálnymi funkciami

Hyundai Motor odhaľuje ďalšie detaily rýchlej Kony s odznakom N. Prvý "hot" crossover značky Hyundai dostane štandardne 8-stupňový automat N DCT, ktorý zaujme viacerými prvkami. 

Hyundai Kona N bude rýchly crossover s technikou známou z i30 N. Na rozdiel od neho však bude mať 8-stupňový automatickú prevodovku ako súčasť štandardnej výbavy. Klasický 6-stupňový manuál značka nekomunikuje. Športový automat však sľubuje zážitky a radosť z jazdy, a to okrem svojej konštrukcie aj špeciálnymi funkciami.

Prevodovka N DCT predstavuje vylepšenie vlastnými silami vyvinutej 8-stupňovej dvojspojkovej prevodovky so spojkami v olejovom kúpeli (tzv. "mokré" spojky). Pre potreby použitia v modeloch s označením N, dostala prevodovka viaceré vylepšenia na zvýšenie odolnosti a životnosti. Riadiaca jednotka prevodovky prešla zmenami nastavenia pre potreby značky N. Výsledkom je rýchlejšie radenie a možnosť využívať exkluzívne režimy.

Automobilka Hyundai prvý raz predstavila technológiu N DCT v modeli Veloster N dostupnom na trhoch v Severnej Amerike a v Kórei a dostala sa aj do nového modelu i30 N. V tomto prípade išlo o výsledok dôležitej spätnej väzby od komunity Hyundai N. Zákazníci jednoducho chcú aj automat. N DCT dostanú aj všetky verzie modelu Kona N.

Stvorená aj pre rýchlu jazdu na okruhu

Prevodovka DCT so spojkami v olejovom kúpeli sa má z hľadiska jazdného prejavu podobať manuálnej prevodovke. Samozrejme, okrem toho, že v automatickom režime nemusíte radiť. K dispozícii bude aj plne manuálny mód a taktiež radenie páčkami pod volantom. Oproti verzii so suchými spojkami používa tento druh prevodovky DCT dve elektronicky ovládané olejové čerpadlá, ktoré znižujú mieru trenia medzi pohybujúcimi sa časťami, zlepšujú chladenie spojok a tým umožňujú prenos vyššieho krútiaceho momentu medzi motorom a prevodovkou.

Systém elektronicky ovládaných čerpadiel pozostáva z čerpadla s vysokým prietokom zodpovedným za mazanie prevodov a chladenie spojok a z vysokotlakového čerpadla, ktoré dodáva olej do zásobníka a udržiava tlak potrebný na ovládanie zmeny prevodov. Spoločne sa starajú o to, že prevodovka DCT s mokrými spojkami pracuje s minimálnymi výkonovými stratami. Jedným z vítaných vedľajších výsledkov je aj nižšia spotreba paliva. Nový a upravený systém čerpadiel zvyšuje počet možných uplatnení prevodovky N DCT s mokrými spojkami ako ideálneho riešenia vo vozidlách s vysokým krútiacim momentom. Prináša dvojité výhody: tento systém zvyšuje výkon tým, že dokáže preniesť vyšší krútiaci moment a vozidlo poskytuje viac zábavy z jazdy účinnejším prenosom výkonu ako aj lepšími výsledkami pri zrýchľovaní.

Okrem zvýšenia výkonu sa použitie prevodovky N DCT prejavuje aj na lepšej dynamike jazdy. Chladiaci olej konštantne udržiava optimálnu prevádzkovú teplotu spojok, čím ich chráni pred prehriatím počas jazdy s využitím vysokého výkonu, keď vozidlo využíva všetky svoje limity. 

Prevodovka N DCT poskytuje tri nové funkcie N Performance, z čoho pramení viac zábavy a radosť z jazdy: N Grin Shift, N Power Shift a N Track Sense Shift.

N Grin Shift (NGS) na 20 sekúnd maximalizuje silu motora a prevodovky, čím prinesie výkon, ktorý vodičovi zaručene vyčarí úsmev na tvári. Vodič aktivuje funkciu tlačidlom na volante a odpočítavanie zvyšného času dostupnosti funkcie sa objaví na prístrojovej doske.

N Power Shift (NPS) sa aktivuje pri zrýchľovaní s viac ako 90-percentným využitím výkonu. Pri radení smerom nahor potom nepríde k žiadnej strate pri prenose výkonu na kolesá. To vyvolá „push-feel“ efekt a umocní zábavu z jazdy. Jednoducho, pri preradení vás tak správne športovo "nakopne".

N Track Sense Shift (NTS) automaticky rozpozná podmienky ideálne pre dynamickú jazdu, napríklad na pretekárskom okruhu, a aktivuje sa automaticky. Pri voľbe správneho prevodového stupňa a času preradenia využíva moment optimálneho výkonu na rovnakej úrovni ako profesionálni pretekári. 

Tieto špeciálne prvky N tvoria nadstavbu k piatim režimom riadiaceho systému N Grin Control System: Normal, Eco, Sport, N a Custom. Na rozdiel od vozidiel s tradičnými automatickými prevodovkami, vo vozidlách Hyundai s N DCT si vodič môže vypnúť funkciu pomalého rozjazdu. Po vypnutí tejto funkcie a zaradení voliča prevodovky do polohy D, sa vozidlo po pustení pedála brzdy nezačne pomaly samovoľne rozbiehať. V závislosti od vodiča sa táto funkcia určená na okruhy môže používať aj na zvýšenie komfortu a pohodlia. Funkcia sa zapína a vypína cez individuálne nastavenia N.

Karoséria Kony N dostala výrazný športový bodykit, nebude chýbať veľký zadný spojler a kované disky kolies, ktoré ukrývajú zväčšené výkonné brzdy. Kona N je bližšie k zemi vďaka zníženému športovému podvozku a pod kapotou bude mať prepĺňaný benzínový motor 2.0 T-GDi, známy z faceliftovaného modelu i30 N. V ňom ponúka výkon 184 kW (250 k) a maximálny krútiaci moment 353 Nm, vo verzii Performance Package až 206 kW (280 k) a 392 Nm. Kona N podľa špekulácii (všimnite si označenie na EČV) dostane silnejšie naladenie. Tajomstvom je zatiaľ to, či bude Konu N poháňať iba jedna, predná náprava alebo dôjde aj na pohon všetkých štyroch kolies.