Kia 1140x190
Thumb hyundai kona 253 Thumb photo 2 kona electric Thumb photo 3 kona electric Thumb photo 1 kona electric Thumb photo 5 kona electric Thumb photo 4 kona electric Thumb photo 7 kona electric Thumb photo 6 kona electric Thumb photo 9 kona electric interior Thumb photo 10 kona electric interior Thumb photo 8 kona electric Thumb hyundai kona 532 0c5007580a9f0819 Thumb hyundai kona 683 02850130077c04f9 Thumb hyundai kona 758 04fe00000bf20915 Thumb hyundai kona 842 Thumb photo 11 kona electric interior Thumb photo 12 kona electric interior Thumb kona 2023 rozmery Thumb kona tech udaje

Hyundai Kona 2023 oficiálne: O pol triedy väčšia, odvážna a nabitá technológiami

Druhá generácia modelu Kona ponúka podľa doterajších informácií jeden z najkomplexnejších produktov v segmente B-SUV vrátane najširšej ponuky pohonných jednotiek.

Vybrať si môžete spomedzi verzií s elektrickým pohonom EV (so štandardným, alebo dlhým dojazdom), hybridných elektrických (HEV) a spaľovacích motorov (ICE), pričom pre každý ponúka aj športovú verziu N Line. Hyundai vyvinul novú Konu netradične najprv ako elektromobil, čo je v súlade s oznámením o stratégii zrýchlenej elektrifikácie z marca 2022, ktorá do roku 2030 prinesie na trh 11 nových elektromobilov Hyundai.

Medzi vylepšeniami sa nachádzajú napríklad duálne 12,3-palcové panoramatické obrazovky, digitálny kľúč Digital Key2 Touch, kompletné aktualizácie softvéru Over-the-Air (OTA) a online navigáciaConnected Car NavigationCockpit (ccNC).

Kona Electric ponúka najlepší dojazd na elektrický pohon v segmente B-SUV (podľa WLTP 490 km). Dodáva sa aj s dizajnovými prvkami špecifickými pre elektromobily, vrátane úložného priestoru pod prednou kapotou (tzv. "frunk), aktívnych vzduchových klapiek, vnútorných a vonkajších napájacích konektorov Vehicle-to-Load (V2L), obsahuje aj Head-up Display (HUD), jazdný režim i-PEDAL, inteligentný systém rekuperácie, systém electronic-ActiveSound Design (e-ASD) a balík prvkov EcoPackage.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou má nový model výrazne väčšie rozmery karosérie. Vychádzajúc z verzie EV je jeho aktuálna dĺžka 4 355 mm, čo je o 175 mm viac ako mala predchádzajúca generácia z roku 2017, rázvor s hodnotou 2 660 mm je o 60 mm dlhší. Jeho šírka narástla o 25 mm na 1 825 mm a výška pridala 20 mm na 1 575 mm. Kona sa tak rozmermi karosérie priblížila väčšiemu SUV Tucson.

S koeficientom odporu vzduchu len 0,27 vyniká Kona v aerodynamických vlastnostiach. Verzii s elektrickým pohonom pridávajú jedinečný vzhľad predné svetlomety a originálna Pixel grafika. Verzie N Line sa môžu pochváliť čiernymi vonkajšími krytmi spätných zrkadiel, krídlovým spojlerom a voliteľnou čiernou strechou, agresívnejším dizajnom prednej a zadnej časti s nárazníkom v tvare krídel na zdôraznenie nižšieho postoja, dvojitými koncovkami výfukov a striebornými bočnými prahmi.

Na základe väčších rozmerov vozidla a univerzálnej architektúry odvodenej od EV dokázala automobilka Hyundai navrhnúť priestrannejší interiér, ktorý pokryje širšiu škálu potrieb. Predný rad zameraný na vodiča zvýrazňuje plávajúci horizontálny "C-Pad" s integrovaným dvojitým 12,3-palcovým panoramatickým displejom.

V rámci nového usporiadania sa volič prevodových stupňov premiestnil zo stredovej konzoly za volant, čo vytvára viac úložného priestoru v oblasti otvorenej konzoly. Usporiadanie zdôrazňuje aj väčší a širší interiér, ktorý zároveň poskytujeviac priestoru pre vodiča a cestujúcich. Tento dojem ešte umocňuje premiestnenie všetkých ovládacích prvkov vodiča do priestoru okolo volantu, čo vytvára otvorenú konzolu s otočnými držiakmi nápojov. Schopnosti a nové funkcie náladového osvetlenia dokážu vylepšiť online aktualizácie OTA prenášané prostredníctvom mobilnej siete.

Voliteľné relaxačné pohodlné sedadlo v prvom rade vyvára beztiažové rozloženie tlaku tela, čo pomáha zmierniť únavu po jazde. Bezkrivkové lavicové sedadlo v druhom rade podľa značky zvyšuje pohodlie a poskytuje jednoduchú údržbu a zároveň umožňuje nastavovanie sklonu operadla zadného sedadla vo dvoch stupňoch.

Plne sklopné operadlá zadných sedadiel a zadný batožinový priestor s objemom až 466 l (podľa štandardu VDA) uspokoja aj potreby náročných zákazníkov.

Predpríprava teploty batérie zaisťuje bezpečné nabíjanie a dojazd v zime a systém ochrany proti zamrznutiu veka nabíjacieho konektora umožňuje používateľovi jeho otváranie aj pri teplote mínus 30 stupňov. Nové osvetlenie veka nabíjacieho konektora zlepšuje viditeľnosť v noci.

HUD premieta najdôležitejšie informácie pre vodiča na čelné sklo, pričom zobrazovacia plocha má uhlopriečku 12 palcov. To umožňuje vodičom rýchlo spracovať informácie a zároveň udržiavať svoju pozornosť na ceste pred sebou. A systém e-ASD vytvára virtuálny zvuk, ktorý zvyšuje príťažlivosť elektromobilov pre vodiča. Do kabíny sa pridáva optimálny zvuk závislý od viacerých faktorov, ako sú rýchlosť jazdy, krútiaci moment, stav motora a zrýchlenie. Vodiči môžu ovládať hlasitosť a prispôsobiť si zvuk v kabíne.

Pohodlie zvyšuje aj obojsmerné nabíjanie. Funkcia Vehicle-to-Load (V2L) môže napájať, alebo nabíjať akékoľvek elektrické zariadenie. Slúžia na to zásuvky v interiéri aj na vonkajšej strane vozidla. Vnútri možno zariadenia zapojiť do štandardnej zásuvky na zadnej časti stredovej konzoly v momente, keď je elektrické vozidlo zapnuté. Vonku je možné pripojiť zariadenia a domáce spotrebiče pomocou adaptéra V2L na napájanie z batérie v čase, keď je auto zaparkované. 

Nový systém i-PEDAL predstavuje jazdný režim, ktorý umožňuje vodičom zrýchľovať, spomaľovať a zastavovať iba pomocou akceleračného pedálu. Inteligentný rekuperačný systém automaticky upravuje mieru rekuperačného brzdenia na základe informácií z plynulosti premávky pred vozidlom.

Pokračujte na druhej stránke článku.