Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb hyundai ioniq 5 n Thumb hyundai ioniq 5 n 2 Thumb hyundai ioniq 5 n 1 Thumb hyundai ioniq 5 n 3 Thumb 1 Thumb 2 Default Thumb 3

Hyundai Ioniq 5 N: Špičkový elektromobil s odznakom "N" už klope na dvere

Ioniq 5 príde aj v športovej verzii N! Tá nadviaže na úspechy a kvality spaľovacích modelov i20 N, i30 N a Kona N. Športový model vyladený podľa tradičných hodnôt divízie N však dorazí s brutálnym výkonom a pohonom všetkých kolies. Dynamické parametre predpovedá nedávno odhalený koncept RN22e, ale aj sesterská Kia EV6 GT. Ioniq 5 N prechádza záverečnými testami a produkčnú verziu by sme mali spoznať ešte v roku 2022.

Predné svetlá a ich grafika ostane spoločná so štandardnými verziami Ioniqu, no pod nimi dôjde rad na športovejší a agresívnejší nárazník s viacerými nasávacími otvormi, ktoré pomôžu k dôkladnejšiemu chladeniu bŕzd ale aj komponentov elektrického pohonu vrátane batérie. Odlišná bude pravdepodobne aj kapota s troma novými prelismi, ktoré by mali spĺňať aerodynamickú funkciu.

Celkový postoj Ioniqu 5 N je atletickejší, so širšími rozchodmi kolies a zníženým podvozkom. Na crossover sa už vôbec nepodobá, skôr budeme hovoriť o prerastenom hatchbacku. Siluetu obzvláštnia bočné nadstavce prahov, zadnú časť zasa mohutný spojler a agresívne tvarovaný nárazník s difúzorom.

Interiér Ioniqu 5 N zatiaľ nepoznáme, no očakávame športové sedačky, odlišný volant s výraznejším tvarovaným a hrubším vencom, typickú N grafiku prístrojov vrátane rozličných funkcií monitorovania jazdy a ďalšie športové "pozlátko". Určite nebude chýbať niekoľko odlišných jazdných režimov vrátane ostrého N a individuálneho N Custom, v ktorom si môžete nastaviť jednotlivé súčasti podľa svojej chuti. 

Pohonné ústrojenstvo použité v RN22e predpovedá techniku Ioniqu 5. Koncept využíva rovnakú platformu E-GMP ako Ioniq 5 N a rovnakú 77,4 kWh batériu s dvojmotorovým usporiadaním pohonu a pohonom všetkých kolies. Sesterská Kia EV6 GT nám však dáva ešte lepší pohľad na to, čo môžeme od Ioniqu 5 N očakávať. Má rovnakú 77,4 kWh batériu s dvoma elektromotormi, výkon 430 kW (585 k) a krútiaci moment 740 Nm - zhodné hodnoty s RN22e. Na stovku zrýchli za 3,5 s a maximálne uháňa 260 km/h. Ioniq 5 N by mal dosahovať veľmi podobné cifry výkonu, krútiaceho momentu aj dynamické parametre.

Prečítajte si tiež:

Hyundai RN22e a N Vision 74 ukazujú budúcnosť športovej divízie N

Štúdia RN22e obsahuje množstvo ďalších technológií, ktoré by sa mali dostať aj do prvého vysokovýkonného elektromobilu s odznakom N. Nebude chýbať napr. vektorovanie krútiaceho momentu a "drift" režim, podobne ako pri technicky spriaznenej Kii EV6 GT.

Testovací prototyp s karosériou štandardného Ioniqu 5, ktorá ukrýva techniku modelu N. Všimnite si väčšie kolesá a rozšírené rozchody kolies.

Ioniq 5 N využije aj komponenty vyrobené 3D tlačiarňou, ktoré by mali znížiť hmotnosť. Tá bude na pomery športových áut aj tak vysoká, keďže pôjde o elektromobil s veľkou batériou a dvoma elektromotormi. O brzdnú silu sa postarajú vylepšené brzdy so štvorpiestovými strmeňmi a priemerom 400 mm. Tie sa ukázali na testovacom prototype Ioniqu 5 N s kabátom štandardného modelu, ktorý však pod povrchom skrýval techniku modelu N. Má odlišné kolesá, zjavne rozšírený rozchod kolies vpredu aj vzadu a už spomínané výkonnejšie brzdy.

Ioniq 5 N sa má začať predávať v roku 2023, takže očakávame, že sériovú podobu špičkovej verzie spoznáme čo nevidieť.  

Advertisement