Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Hyundai i30 N: Pozor! Prichádza Hyundai N...
Pri prvom kórejskom hot-hatchi i30 N zabudnite na všetky predsudky voči značke Hyundai. Pretože za týmto autom treba vidieť človeka, ktorý ho staval. Albert Biermann má našliapnuté na to aby sa stal rovnakou Super Star ako Peter Schreyer, len v inej oblasti. Počas cesty na prvé jazdy s novým N-kom som čakal trochu ostrejšiu verziu i30 a odišiel som šokovaný, nadšený a so širokým úsmevom od ucha k uchu.
Celá prezentácia mala od prvej minúty veľmi silný rukopis jeho autora, ktorý vyše 30 rokov pracoval pre BMW a posledných 8 rokov dokonca viedol divíziu M a podpísal sa pod mnohé skvelé autá, ktoré sa stali ikonami vo svojich segmentoch. Začať môžem veľmi podrobnou, vyše hodinovou technickou prezentáciou pri dvihnutom aute na zdviháku a detailných modeloch diferenciálu, tlmičov, koncovky výfuku s klapkou alebo samotných kolies. Pokračovať by som mohol LED-kami na prístrojovom paneli, ktorých postupne zhasínanie signalizuje zohrievanie motora až vám elektronika ponúkne plný výkon. Presne ako BMW M3. Z M3 si tiež pamätám karbónové synchróny manuálnej prevodovky s tak ľahkým a neskutočne presným radením, s akým som sa v triede hot hatch ešte nestretol. Aj Honda Civic Type R má krásne citlivé a mechanické radenie, s krátkymi a presne vymedzenými dráhami radenia, ale Hyundai k tomu všetkému pridáva ešte ľahkosť. Prevodové stupne tam skáču samé. Po celom dni jazdenia mi kolega na adresu radenia položil milú otázku. „Ty, a uvedomil si si, že ani raz sa nám počas celého dňa nestalo, že by sme sa netrafili do kvaltu?“ To hovorí samé za seba...
Športovú atmosféru v interiéri navodzuje 3-ramenný volant s dvomi výraznými tlačidlami pre zmenu jazdných režimov. Sedačky by mohli mať výraznejšie bočné vedenie. Z dvoch verzií, ktoré som skúšal odporúčam látkové sedačky s manuálnym nastavením.Manuálne
radenie s efektnými medziplynmi patrí medzi ďalšie ozdoby tohto auta. Tak presnúa ľahkú prácu manuálnej prevodovky som v aute tejto kategórie ešte nezažil.
N-ko je zatiaľ výhradne v ponuke len s manuálnou prevodovkou. O automatickej dvojspojkovej prevodovke, pravdepodobne 8-stupňovej sa uvažuje, ale nie je ešte na programe dňa. Hyundai i30 N nebol stavaný pre maximálny výkon, dokonca ani s cieľom byť najrýchlejší v segmente, ale z iného dôvodu. Hyundai chce ponúknuť najviac zážitkov, byť najzábavnejším autom v segmente, doslova fabrikou na emócie. A z môjho pohľadu sa mu to už po prvých jazdách podarilo. Pretože spôsob akým akceleruje, vyťahuje nos zo zákruty a odchádza z nej, ako hádže medziplyny pri podraďovaní a neskutočne krásne chrapčí a strieľa do výfuku po uvoľnení tlaku na akcelerátor a zmene prevodového stupňa vás bude baviť od rána do večera. A vy sa budete stále usmievať a vytáčať motor po otáčky kedy vie strieľať do výfuku tak často ako to len pôjde... V režime N dáva i30 do výfuku rany ako špeciál WRC.
Štandardný model s výkonom 184 kW/250 k výrobca sériovo obúva na 18-palcové kolesá. Verzia Performance s výkonom 202 kW/275 k má 19-palcové disky kolies, obuté do špeciálnych pneumatík Pirelli P Zero s logom HN, vyvinutých pre Hyundai i30 N. Model Performance je vybavený aj väčšími brzdami.
Na výber sú dve výkonové verzie modelu i30 N. Slabšia 184 kW/ 250 k a silnejšia Performance 202 kW/275 k. Motoricky je rozdiel len v softvéri. Krútiaci moment oboch verzií je identický 350 Nm, pričom v prípade verzie Performance máte v režime N k dispozícii aj funkciu overboost, kedy na krátky moment krútiaci moment vzrastie na 380 Nm a vďaka tomu N-ko dosahuje o 6 až 7% lepšiu akceleráciu. A samozrejme je tu ešte systém launch control, čiže elektronikou asistovaná efektívna akcelerácia z miesta. V triede hot hatch LC zatiaľ ponúka len Focus RS. Otáčky pri ktorých i30 N vystrelí z miesta si viete navoliť pomocou páčky tempomatu. A aj kvôli launch control je auto vybavené špeciálne nadimenzovanou spojkou, ktorá znesie veľmi tvrdé zaobchádzanie.
Performance má aj väčšie brzdy, elektronicky riadený samosvorný diferenciál a obutý je na 19-palcové kolesá s pneumatikami Pirelli P Zero špeciálne „upečenými“ pre i30 N. Spoznáte ich podľa označenia HN na bočnici (Hyundai N). Čiže ponúka výbavu navyše, ktorá robí rozdiel a za ktorú sa oplatí priplatiť. Preplňovaný benzínový dvojliter pochádza z rodiny Hyundai, ale pre model N bol vylepšený, aby vedel ľahšie a efektívnejšie dýchať a súčasne zbavovať sa výfukových plynov. Vybavený je malým turbom twinscroll, s ktorým ale neviete dosiahnuť správny zvuk výfuku. Na ten je lepšie veľké turbo, kde naopak riskujete turbo dieru. Preto technici vyvinuli pre N-ko špeciálnu výfukovú sústavu pre čo najmenší spätný tlak, ktorá pomáha rýchlosti reakcií turba a nechýba ani klapka, aby vodič mal možnosť upravovať si intenzitu zvuku. Výsledkom je potom skvelý nástup motora odspodu, rýchle reakcie na akcelerátor a fantastický zvuk výfuku, ktorý som už spomínal.
Pre model i30N technici vyvinuli výfuk s aktívnou klapkou v tlmiči, ktorá umožňuje vodičovi meniť intenzitu zvuku. Strieľania z výfuku po uvoľnení tlaku na akcelerátor a zmene prevodového stupňa som sa nevedel nasýtiť. Zvuk výfuku je jeden z dôvodov, prečo Hyundai i30 N budete chcieť mať vo svojej garáži.
V aute nechýba možnosť úplne vypnúť ESP, pričom pochváliť musím aj nastavenie športového režimu ESP, ktorý bdie nad bezpečnosťou posádky, ale súčasne dáva vodičovi veľkú mieru voľnosti a hlavne zbytočne mu neuberá z výkonu. Ďalšiu pochvalu si zaslúži klasická ručná brzda. Nie že by ma hneď lákalo jazdiť s týmto autom do zákruty bokom, ale raz za čas sa zíde. Oveľa viac som si užíval veľmi efektívne a rýchle prejazdy zákrut vďaka elektronicky riadenému samosvornému diferenciálu s vektorovaním krútiaceho momentu, čo je ďalší prvok typický pre vozidlá BMW M. Na rozdiel od podobného diferenciálu VAQ v modeloch koncernu VW, tento diferenciál nie je doplnený elektronickým pribrzďovaním kolies, pretože zásahy bŕzd by mohli byť rušivé. V kombinácii s dôkladne vyladenou prednou nápravou tak i30 N prechádza zákrutami pod plynom rovnako agilne ako napríklad Seat Leon Cupra či Golf GTI, ale pokojnejšie, pocitovo istejšie a suverénnejšie, pričom vodič menej bojuje s autom a teda aj sa menej narobí.
Ďalšou dôležitou témou v prípade hot-hatch sú brzdy, ktoré nevyzerajú byť ani extra veľké ani nie sú špeciálne dierované. Za ich odolnosťou je v prvom rade príkladné chladenie a určite aj špeciálna zmes doštičiek. Pretože počas testovacích jázd na okruhu Vallelunga pri Ríme dokázali autá odjazdiť niekoľko testovacích dní s pôvodnými brzdami bez potreby výmeny a ich odolnosť musím potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti, keď sme auto preháňali vo vysokom tempe po okresných cestách a až do vyprázdnenia nádrže nemali problém. Samotný výrobca inak tvrdí, že zásluhou príkladného chladenia či už bŕzd alebo aj motora, Hyundai i30 N vám nedopraje prestávku počas jazdy na okruhu. Auto je stavené tak, aby zvládlo veľkú záťaž a z okruhu bol vodič nútený zísť až keď minie celú nádrž. Z auta cítiť úžasnú tuhosť a robustnosť. Predná časť karoséria je natoľko tuhá, že v prednej časti v motorovom priestore nebolo treba použiť rozpernú tyč. Podlaha je totiž vystužená špeciálnymi kovovými profilmi, ktoré prispievajú k tomu, že auto si zachováva úžasnú tuhosť a celistvosť aj pri „nakladaní“ na okruhu.
Chlapci z Hyundai N o i30 tvrdia, že na auto môžete obuť semi sliky, prípadne aj čisté sliky a na okruhu budete cítiť rozdiel v správaní sa auta na rôznom obutí. Na výber je 5 jazdných režimov, pričom posledné dva nesúce prívlastok N nie sú vraj ani určené do bežnej premávky. V prípade stuhnutia podvozka s tým aj súhlasím, pretože ten bol aj na mňa extrémne tvrdý a vhodný vyslovene na okruh. Na okresných cestách sa mu ale dá pomôcť režimom personalizácie, kedy všetko necháte v najšportovejšom nastavení, vrátane medziplynov a zvuku výfuku a len elektronicky nastaviteľné tlmiče (každý je riadený samostatne) preladíte do komfortnejšieho režimu a na prázdnych okreskách si môžete užívať prejazdy ako na súťažiach rely. Aby som nepísal len o športovaní, Hyundai i30 N nezabúda ani na komfort pri každodennom užívaní auta. V ponuke je množstvo výbavy známej už z iných verzií i30, okrem iného aj elektricky nastaviteľné predné sedačky, ktoré sa pri nastupovaní samé posunú dozadu aby sa vám komfortnejšie usadalo dnu. Priznám sa, že na môj vkus sú dokonca aj málo tvarované. Od auta, ktoré vie tak efektívne prenášať výkon na cestu a vyvinúť tým úžasné preťaženie by som čakal trochu pevnejšie sedačky, ktoré lepšie fixujú telo. Neskôr pri ceste na letisko som mal možnosť vyskúšať aj klasické látkové s manuálnym nastavovaním, a tie sa mi pozdávali určite viac. V prvom rade ešte nižším posedom s lepšou oporou tela.
Jediné, čo ma v prípade tohto auta tohto auta ešte zaujíma je len slovenská cena. Ak ju importér nepreženie, môže sa z i30 N stať veľký hit a prekvapenie na poli športových áut.
Technické parametre | |
motor | 1.2 PureTech Turbo |
zdvihový objem [cm3] | 1998 |
výkon [kW/k] | 202/275 |
pri otáčkach [1/min] | 6000 |
krútiaci moment [Nm] | 350 |
pri otáčkach [1/min] | 1450-4700 |
prevodovka | 6MT |
palivová spotreba [l/100 km] | - |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 1429,0 |
zrýchlenie 0-100 km/h [s] | 6,1 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 250 |
Rozmery: dĺžka 4335 mm, šírka 1795 mm, výška 1447 mm, rázvor náprav 2650 mm, objem palivovej nádrže 50 l, objem batožinového priestoru 395 l(so zadnou priečnou výstuhou 381 l).