Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy
Thumb img 6301 Thumb img 5751 Thumb img 6012 Thumb img 6024 Thumb img 5970 Thumb img 6077 Continental 03 2020 jar b 1024x597 testy Thumb img 6177 Thumb img 6101 Thumb img 6285 Thumb img 6322

Honda Jazz: Keď sa vonku zotmie

Jazz doťahuje slabšie stretávačky dobre fungujúcimi automatickými diaľkovými svetlami. Prístrojový panel v noci neťahá oči a ani vypálené žiarovky zatiaľ nehrozia.

Nočná etapa augustovej Rely Lubeník mala z pohľadu divákov neopakovateľnú atmosféru a inšpirovala nás k zhodnoteniu všetkého, čo na dlhodobo testovanej Honde Jazz súvisí so svetlom. Súťažné posádky si v tme pomáhajú prídavnými svetelnými rampami, najčastejšie xenónovými alebo diódovými. Jazz nám pri hľadaní vhodného miesta na prenocovanie v tmavej krajine svietil klasickými žiarovkami.

Zadná hmlovka je iba jedna, ale na cúvacích svetlách Japonci nešetrili. Sú dve, dostatočne veľké a účinné.

Nič iné ako halogénové svetlomety Honda do svojho malého auta nemontuje. Žiarovky H4 vo všeobecnosti vyžadujú veľké paraboly, aby ponúkli dostatočný svetelný výkon. Lenže Jazz má v tretej generácii menšie svetlomety ako predtým, čo sa podpísalo na ich účinnosti. Úprimne, poznáme aj lepšie svietiace malé autá. Ešte že je tu funkcia automatického prepínania stretávacích a diaľkových svetiel, dodávaná od stredného stupňa výbavy Comfort.

Predné svetlomety majú dvojvláknovú hlavnú žiarovku H4 60/55 W a tým pádomspoločnú parabolu pre stretávací i diaľkový režim.

Systém reaguje rýchlo, takže skôr než stihnete oslepiť oproti idúcich šoférov, Jazz stlmí diaľkové svetlá. Navyše, vďaka automatike môžete diaľkové svetlá pohodlne využívať tak často, ako sa len dá - bez neustáleho prepínania páčkou. Spoľahnúť sa dá aj na citlivý svetelný senzor, patriaci do základnej výbavy. Pri zhoršených svetelných podmienkach včas vypína denné LEDky, umiestnené v prednom nárazníku a rozsvecuje stretávacie svetlá. Ani raz sa nestalo, že by Jazz v šere jazdil iba s dennými svetlami a tým pádom s neosvetlenou zadnou časťou. Jedinou výnimkou bola hmla, ktorú väčšina svetelných senzorov nedokáže rozpoznať. Platí to aj pre Hondu, čiže zapínanie stretávacích svetiel je vtedy na šoférovi. Predné hmlovky testovaný Jazz nemá, k dispozícii sú iba pre najvyššiu výbavu Elegance. Bez možnosti príplatku k lacnejším verziám.

Stretávacie svetlá solídne osvetľujú krajnicu. Samotný svetelný výkon dych nevyrazí.

Vnútri Honda svieti celkom príjemnou kombináciou modrého a bieleho svetla. Oči neťahá ani netradičný ekonomer. Pri ľahkej pravej nohe svieti okolie rýchlomera nazeleno, ak dupnete na plyn, zelenú postupne nahradí modrá. Počas dlhých ciest potešila jednoduchá regulácia podsvietenia palubnej dosky, kolíkom trčiacim z prístrojového panela. Šofér môže jediným otočením naraz stlmiť jas prístrojov i dotykového displeja na stredovej konzole, čo nezvládajú mnohé, často drahšie autá. Tie vyžadujú dva kroky - zvlášť stlmiť prístroje a zvlášť displej.

Denné LEDky žiaria naozaj výrazne. Ich životnosť vraj zodpovedá životnosti celého auta. Teda ak nedôjde k fyzickému poškodeniu, pretože sú umiestnené pomerne nízko v nárazníku.

Podsvietenieprístrojov si  môžete stlmiť. Akurát oranžová kontrolka vypnutého systému štart/ stop nepríjemne žiari do očí.

„Follow me home“- funkcia automatického svietenia niekoľko desiatok sekúnd po zamknut íauta patrí k základnej výbave. Dĺžka svietenia sa dá nastaviť, maximum je jedna minúta.

Naopak, hlavne európski konkurenti za zvyknú so svetlom v interiéri viac hrať. Najmä teraz, keď sú diódy také populárne, je Honda na svetlo vnútri Jazzu skúpa. Japonci podsvietili iba tlačidlá na šoférových dverách a svetlo nenájdete ani v žiadnom odkladacom priestore. Konštruktéri si však dali záležať na umiestnení stropnej lampy pre zadných cestujúcich. Tým, že je posunuté dostatočne vzadu, šoférovi pri jazde nevadí a napríklad deti sa môžu hrať. Za ostatných vyše 27 000 kilometrov sme ani raz nemuseli pristúpiť k výmene niektorej zo žiarovek. Trúfli by sme si najmä na predné H-štvorky, pretože okolo nich je v motorovom priestore dosť miesta, aj konektory sa vyťahujú a zakladajú ľahko. Výmena žiaroviek vzadu je trochu náročnejšia, pretože treba rozobrať samotné koncové svetlo. Snáď len do smeroviek v spätných zrkadlách by sme nesiahli a výmenu nechali na servis. Napokon, tak to radí aj výrobca v návode na obsluhu.

V Honde Jazz sme počas relyskúsili prenocovať. Ak na výšku  nemeriate viac ako 1,75 metra, dá sa to. Vyšší iba s pokrčenými nohami. Poteší rovná plocha, ktorá vznikne po sklopení zadných operadiel i slušná vnútorná výška.