Continental couple 05 2020 1140x190

Holandsko zavádza na diaľniciach limit 100 km/h

Holandsko má dlhodobo problém s vysokými emisiami oxidov dusíka. Diaľničný limit 100 km/h má pomôcť zredukovať negatívne čísla. Sám premiér krajiny nazýva toto opatrenie "idiotským".

Prečítajte si tiež: 
Hlukový radar bude automaticky rozposielať pokuty

Premiér Mark Rutte sa na margo zníženia maximálneho povoleného limitu na 100 km/h vyjadril jasne: "Ide o idiotské opatrenie, nikto ho nepovažuje za príjemné, no ide zároveň o vyššie záujmy". A tak budú Holanďania počas dňa jazdiť na diaľniciach rýchlosťou o 30 km/h nižšou, aká bola doteraz povolená. Výnimkou budú večerné a nočné hodiny od 19:00 do 6:00, no len tam, kde bola povolená maximálna stotridsiatka. Na ostatných miestach s obmedzením to bude 100 km/h aj v noci.

Limit 100 km/h kvôli kvalite života

Krajina si od tohto opatrenia sľubuje zníženie zdraviu škodlivých emisií oxidov dusíka NOx, ktoré vzhľadom na rozlohu Holandska výrazne prevyšujú európske limity. Najvyšší súd a poradné grémium vlády Raad van State v máji zastavilo veľké stavebné projekty, pokiaľ sa situácia s emisiami NOx v krajine nezlepší. Ak k tomu nedôjde, projekty dokonca zruší. Medzi nimi sú napr. plánované rozšírenia diaľnic a ďalšie projekty, ktoré sa týkajú dopravy. 

Prečítajte si tiež: 
Brusel obmedzí autá, rýchlosť na 30 km/h a mnoho ďalšieho

To, odkedy bude nové nariadenie s obmedzením rýchlosti platné, ešte nie je jasné. Do konca decembra však chcú predložiť konkrétny plán. Zaujímavé je stanovisko samotných motoristov v Holandsku. Podľa autoklubu ANBW a jeho prieskumu označilo 51 % respondentov  plán zníženia rýchlostného limitu ako pozitívny krok, 34 % respondentov bolo proti návrhu.

Zdroj foto: Radek Kilijanek @ Unsplash
Zdroj: ksta.de