Vw 10 2020 1140x190
Thumb hlukovy radar francuzsko protihlukovy radar pokuty autozurnal.com 2 Thumb hlukovy radar francuzsko protihlukovy radar pokuty autozurnal.com 1 Thumb hlukovy radar francuzsko protihlukovy radar pokuty autozurnal.com 3 Thumb hlukovy radar francuzsko protihlukovy radar pokuty autozurnal.com 4 Thumb hlukovy radar francuzsko protihlukovy radar pokuty autozurnal.com 5

Hlukový radar bude automaticky rozposielať pokuty

Vo Francúzsku sa rozhodli rázne zakročiť voči vodičom áut s upraveným alebo nadmerne hlučným výfukom a motorkárom. Nový hlukový radar zaznamená zvýšené decibely a spolu s kamerou identifikuje "páchateľa". Následne mu domov pošle pekne mastný pozdrav vo forme automatickej pokuty.

Prečítajte si tiež: 
Snímanie odtlačkov prstov pri policajnej kontrole môže byť realitou

Vodiči, ktorí demonštrujú silu svojich áut, budú mať po novom vo Francúzsku problém.

Nebude sa jednať len o centrum Paríža, ale podobný senzor namontovali aj do predmestia Villeneuve-le-Roi. Jeden zo zástupcov Villeneuve-le-Roi tvrdí: "Nemáme nič proti značke Ferrari alebo Harley Davidson, ale majitelia radi demonštrujú silu ich mašín spôsobom, ktorý otravuje obyvateľov nášho mesta."  Hlukový radar si posvieti najmä na autá a motorky s upravenými výfukmi, problém však budú mať aj zanedbané kusy s deravým alebo inak poškodeným výfukom. Systém protihlukového radaru bude plne automatizovaný, to znamená že zvýšený hluk nielen zaznamená, ale identifikuje aj vinníka a podľa ŠPZ zašle pokutu. Francúzi si od novej vychytávky sľubujú zlepšenie kvality života ľudí, keďže nadmerný hluk spôsobuje rôzne zdravotné problémy a symptómy.

Hlukový radar nielen v mestách, ale aj na vidieku

Starosta parížskej štvrti Val de Marne, Didier Gonzales, vidí v nadmernom hluku prekliatie súčasnej doby moderného spôsobu života a jeho zdravotné riziká prirovnal k pasívnemu fajčeniu. Tento pán je však zároveň šéfom neziskovej organizácie Bruitparif, ktorá s antihlukovým radarom prišla... V súčasnosti je v Paríži a jeho štvrtiach umiestnených 40 takýchto zariadení, najmä v blízkosti barov. Ďalších 17 protihlukových radarov umiestnili v blízkosti veľkých stavieb. No netýka sa len mestských častí. Jedno zariadenie namontovali aj do kopcovitej horskej obce Saint-Forget, ktorá je známa vysokou "obľúbenosťou" motorkárov.


Systém beží v dvojročnej skúšobnej dobe, počas ktorej Francúzi overia funkčnosť v praxi a stanovia hladiny hluku, nad ktoré budú rozposielať pokuty. Túto kompetenciu však zatiaľ systém nemá, je však pravdepodobné, že francúzska vláda schváli automatizované pokutovanie už na jeseň tohto roku. 

Na jednej strane sa obyvateľom uľaví. Je známe, že vysoká hladina hluku môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Už len krátkodobé vystavenie vysokému hluku vyvoláva nepokoj, keďže ide o stresor pre náš organizmus. Nehovoriac o tom, že dokáže vyvolať dočasný tinnitus ("pískanie v ušiach"). A na to stačia autá a motorky s upraveným výfukom, môžete sa o tom presvedčiť na niektorom "tuningovom" zraze.

Na strane druhej, kritici antihlukových radarov v nich vidia len ďalší "európsky" nástroj, ako z ľudí vyťahovať peniaze. A keďže Európska únia ako celok bojuje proti nadmernému hluku, pri osvedčení francúzskeho protihlukového systému by sa ním mohli inšpirovať aj ostatné členské krajiny EÚ.

Zdroj: Reuters