Haló pre Halo
Od budúceho roku dostanú autá F1 systém Halo.
Ochranná konštrukcia pred kokpitom dostala označenie Halo, lebo má chrániť hlavu jazdca a vyzerá podobne ako svätožiara. Nariadenie vyvolalo rozporuplné reakcie. Aká miera rizika je pre F1 prijateľná? V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia boli tragické nehody v motoristickom športe každý týždeň. Trate lemovali stĺpy či stromy. Keď zaviedli povinnosť mať v autách ochranné rámy a klietky, tiež mnohí hovorili o tom, že to bude škaredé. Stratí sa zavedením systému Halo čaro formulových áut s otvoreným kokpitom? Úvahy o ochrane jazdcovej hlavy urýchlili tragické nehody. Prvým impulzom bola tragédia v Suzuke počas GP Japonska v októbri 2014. Francúz Jules Bianchi po opustení trate vletel pod traktor, ktorý odpratával iné auto. O necelý rok na to v auguste 2015 sa udiala tragédia v americkej Indycar, kde trosky z iného auta zabili britského pretekára Justina Wilsona. O život prišiel v júli 2009 aj 18-ročný britský pretekár v F2 Henry Surtees, ktorého zasiahlo do hlavy letiace koleso iného havarovaného auta. Medzi kritikov systému Halo patria i trojnásobný majster sveta (1975, 1977 a 1984) Niki Lauda a majster sveta z roku 1997 Jacques Villeneuve, ktorého otec prišiel o život ako pilot F1 v roku 1982 v belgickom Zolderi. Okrem estetického hľadiska sa mnohí obávajú, že z formule sa bude ťažšie vystupovať v prípade požiaru, prípadne, že spôsobí problémy pri jazde v daždi.
Sebastian Vettel: „Nemôžeme vrátiť čas, ale bolo by hlúpe ignorovať niečo, čo by mohlo zachrániť život.“
Romain Grosjean, jeden zo šéfov asociácie jazdcov F1: „Osobne si myslím, že zavedenie tohto systému bol smutný deň pre F1 a som stále proti nemu.“
Fernando Alonso: „Som za. Myslím si, že ak by naša extra ochrana na našich hlavách mohla zachrániť jeden život, stojí to za to. Bohužiaľ som stratil niekoľkých priateľov a niektorých kolegov. Azda systém nie je estetický, ale nemôžeme sa zavďačiť všetkým. Spomínam si, že pred päťdesiatimi rokmi F1 nemala ani bezpečnostné pásy.“
Max Verstappen: „Mne sa to nepáči, ale budete musieť rešpektovať rozhodnutie FIA.“
Kevin Magnussen: „Súhlasím s Maxom, odoberá to časť vášne, o ktorej hovorí F1. Keď sa pozrieme na auto, je to škaredé“
Jolyon Palmer: „Bude to koniec formuly 1, ako ju poznáme. Myslím, že je to hysterická reakcia na problémy v iných seriáloch.“
Kimi Raikkonen: „Nemyslím si, že nás to bude obťažovať. Nebudeme si ani všímať. Myslím, že všetky diskusie o tom, sú nezmysly. Ľudia, ktorí to píšu, nikdy neriadili auto F1. Je to iba pre bezpečnosť a myslím si, že je to dobrá vec. Ak sa s tým dokážeme vyhnúť následkom vážnej nehody, myslím si, že je to stojí za to.“
Sergio Perez: „Ja som za to, pretože vždy, keď to súvisí s bezpečnosťou, musí to byť prvoradé. Ak by sme už mali Halo, v posledných šiestich alebo siedmich rokoch, zachránilo by to život.“
Nico Hulkenberg: „Nikdy som nebol veľkým podporovateľom Halo a dodatočnej ochrany hlavy a stále nie som. Nevyzerá to pekne, Iste, chránime pred nešťastnou nehodou, ktorá je jeden z milióna... Bezpečnosť a ochrana sa každý rok zlepšuje a nie som si istý, že táto dodatočná ochrana je nevyhnutná, pretože všetky ostatné oblasti sa zlepšujú.“
Marcus Ericsson: „Myslím, že je to pozitívne. Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste a myslím si, že FIA urobila naozaj dobrú prácu, Možno to nevyzerá pekne, ale myslím, že je to niečo, na čo si môžeme zvyknúť. Vždy, keď sú vo F1 veľké zmeny, na prvý pohľad to azda nevyzerá tak pekne, ale ľudia si na to zvyknú a myslím si, že to bude s Halo rovnako. Skúšal som to a ani som to nevnímal.“
Stoffel Vandoorne: „Esteticky to nie je to najkrajšie, čo sme dali do auta, a myslím si, že s tým súhlasí veľa ľudí. Snažili sme sa zlepšiť bezpečnosť kabíny a ochranu hlavy a myslím, že FIA vykonala veľa skúšok a našla riešenie, Takže si nemyslím, že je to veľké prekvapenie,