Francúzsky DS7 Crossback si trúfa na prémiové SUV z Nemecka
Prvý samostatný model značky DS prináša krásny dizajn a množstvo technických inovácií, ktoré časom dostanú aj Citroëny a Peugeoty.
DS patrí medzi najmladšie automobilové značky v Európe. Založil ju francúzsky koncern Groupe PSA, aby ňou konkuroval prémiovým automobilkám, najmä Alfa Romeo, Audi, BMW a Mercedes-Benz.
Po vlažnejšom začiatku, keď logo DS nosili autá vyvinuté ešte pod taktovkou Citroënu, prichádza prvé ozajstné DS. Volá sa DS7 Crossback a ide o športovo-úžitkové vozidlo, hoci zatiaľ iba s pohonom predných kolies. Štvorkolka doplní ponuku v roku 2019 spolu s plug-in hybridnou verziou.
Vzhľadom na dĺžku 4570 milimetrov, DS7 Crossback stojí presne medzi kompaktnými a stredne veľkými SUVčkami. Francúzske médiá tvrdia, že priestorom a výbavou má bližšie k Audi Q5, BMW X3 či k Mercedesu GLC. Cenou ich však podlezie a konkurovať bude skôr Audi Q3, BMW X1 a Mercedesu GLA.
"Dizajn je rafinovaný a luxusný ako Paríž," hovoria o DS7 Crossback jeho autori. Zaujímavé sú najmä predné plne diódové svetlomety s funkciou natáčania a šiestimi rôznymi svetelnými režimami. Interiér má byť oázou luxusu, v ktorom sú aj stropné madlá čalúnené kožou.
Na palubnej doske zaujmú dva 12-palcové displeje. Jeden slúži ako prístrojový panel, druhý - dotykový - zabezpečuje ovládanie väčšiny funkcií. Pekným detailom sú hodinky B.R.M R180 na stredovej konzole.
Francúzi avizujú použitie iba najkvalitnejších materiálov a dokonalé vypracovanie aj tých najmenších detailov. Zákazník si bude môcť vybrať z piatich variácií kabíny, líšiacich sa hlavne farbou a typom čalúnenia. Vnútorná šírka je podľa výrobcu dostatočná, aby sa dozadu zmestili traja pasažieri. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme 555 litrov.
Na jednej strane je ligotavý zovňajšok, na druhej technológie. Aj tých však DS7 Crossback prináša neúrekom. Napríklad adaptívne tlmiče, ktoré spolupracujú s kamerou "čítajúcou" povrch vozovky. Charakteristika jednotlivých tlmičov sa mení rádovo v milisekundách. Mimochodom, novinka stojí na modulárnej platforme EMP2, akú využívajú rôzne modely Citroën a Peugeot. Avšak iba DS7 Crossback má vzadu viacprvkovú nápravu, odvodenú od Peugeotu 508.
Medzi nové funkcie môžeme zarátať DS Connected Pilot, čo je vlastne adaptívny tempomat skombinovaný s udržiavaním auta v jazdnom pruhu. Vozidlo sa po diaľnici dokáže pohybovať v podstate plne autonómne, a to v rozsahu 0 až 180 km/h. DS Park Pilot auto sám zaparkuje a DS Night Vision využíva infra červenú kameru, aby v noci upozornil šoféra na "neviditeľných" chodcov alebo zver. Vrcholom techniky bude už spomínaný plug-in hybridný pohon, využívajúci prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,6 THP a dva elektromotory. Dojazd čisto na elektrinu dosiahne 60 kilometrov a celkový výkon sústavy 221 kW (300 k).
Do roku 2019 si musíme vystačiť s klasickými spaľovacími motormi. Trojvalec 1,2 PureTech (96 kW/130 k) je určený najmä tým, ktorí budú nové SUV používať v meste. Väčšie stádo benzínových koní prináša prepracovaný štvorvalec 1,6 THP, naladený na výkon 132 kW (180 k) a 165 kW (225 k).
Naftu spaľuje úplne nový turbodiesel 1,5 HDi (96 kW/130 k), ktorý sa postupne rozšíri do väčšiny áut koncernu Groupe PSA. Vrcholom je dvojliter BlueHDi (132 kW/180 k).
Kým trojvalec dostane iba šesťstupňovú manuálnu prevodovku, pre štvorvalce je určený aj nový osemstupňový automat s hydrodynamickým meničom. Poháňané sú predné kolesá, pričom v ľahšom teréne by mala pomôcť vylepšená trakčná kontrola Grip Control.
DS7 Crossback budú vyrábať vo Francúzsku. Produkcia odštartuje na jeseň a v predaji sa novinka objaví začiatkom budúceho roka.