299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb ford7 Thumb ford2 Thumb ford3 Thumb ford1 Thumb ford4 Thumb ford5 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb ford6 Thumb ford9 Thumb ford10

Ford využíva štyri druhy pohonu všetkých kolies, novým modelom na trhu je Edge

Mnohé automobilky si vybudovali imidž na pohone všetkých kolies. Tento druh pohonu dnes každý solídny výrobca áut ponúka i keď mnohí jeho význam najmä, z marketingových  dôvodov, preceňujú.

Najlepším zdrojom skúseností a inšpirácie na vývoj efektívne funkčného systému oboch náprav je motoristický šport. Prvým súťažným autom s týmto pohonom bol prototyp Escort RS 1700 T zo začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia. Na štart svetových súťaží sa však postavil až Ford RS 200, špeciál postavený podľa pravidiel skupiny B s motorom uprostred. Náhle rozhodnutie FIA zakázať skupinu B a preferovať v rely autá vychádzajúce zo sériovej produkcie nakoniec umožnili vznik sériového modelu Ford Sierra Cosworth 4x4, ktorý značka predstavila v januári 1990. Jeho dnešným pokračovateľom je Ford Focus RS.

Má ojedinelú konštrukciu pohonu všetkých kolies, ktorý sa nazýva Ford Performace AWD. Rozdeľuje krútiaci moment pomocou diferenciálov a spojok ku každému kolesu zvlášť. Elektronika monitoruje dáta prostredníctvom snímačov 100 krát za sekundu a podľa nastaveného režimu dáva autu špecifické vlastnosti podľa želania vodiča. Dynamické presmerovanie krútiaceho momentu dokáže poslať až 100 percent výkonu zadnej nápravy na jedno zo zadných kolies.

Využíva sa to na rýchlu jazdu, napríklad na okruhu, keď ide o efektívny prenos sily na cestu i na efektnú, napríklad v móde Drift, keď spojky simulujú uzamknutý zadný diferenciál. Okrem režimu Drift ponúka systém aj režimy Normal, Sport a Track. Dnešný Ford Focus RS s motorom 2.3 EcoBoost dokáže predviesť naozaj impozantné jazdné výkony. Ponúka výkon 350 koní, najvyššiu rýchlosť 266 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,7 sekundy. Ak to dovolia podmienky, v zákrutách môže bočné zrýchlenie dosiahnuť hodnotu 1g.

Modely Kuga, Mondeo, S Max, Galaxy i najnovší Edge ponúkajú inteligentný pohon kolies 4WD, ktorého hlavnou úlohou je zaistiť väčšiu istotu na cestách v horších adhéznych podmienkach. Pohon zadnej nápravy sa pripojí automaticky, iba ak je to potrebné. Citlivá elektronika meria a vyhodnocuje priľnavosť a prekĺznutie kolies a každých 16 milisekúnd vyhodnocuje až 40 údajov. Elektronická spojka rozdeľuje krútiaci moment podľa presných algoritmov medzi prednú a zadnú nápravu a dokáže napríklad znížiť nedotáčavosť. V extrémnych podmienkach môže poslať na zadnú nápravu až 100 percent krútiaceho momentu.

Systém funguje od rýchlosti 1 km/h až po maximálnu rýchlosť. Celý systém iAWD má hmotnosť približne 75 kilogramov. Najnovší model Ford Edge sa ponúka výhradne s iAWD. Na výber sú na slovenskom trhu dve verzie motora 2.0 TDCi Duratorq. Naftový štvorvalec s objemom dva litre má s jedným turbom výkon 180 koní (132 kW) a maximálny krútiaci moment 400 Nm. Tento motor sa viaže s mechanickou šesťstupňovou prevodovkou. Silnejší má dve turbá, výkon 210 koní (154 kW) a nadväzuje naň šesťstupňová dvojspojková prevodovka Power Shift od firmy Getrag, vyrobená na Slovensku.

S toto verziou Forda Edge sme sa krátko zoznámili a vyskúšali ju. Príjemné dojmy máme z komfortu jazdy, výbornej ovládateľnosti aj v daždi a z príjemnej výkonovej rezervy pri diaľničnom presune. Ford Edge vzbudzuje pozornosť všade, kde sa objaví, je príjemným spestrením bohatej ponuky modelov značky. Špecifickými druhmi pohonu AWD v modeloch Ford je terénny Off road AWD s redukčnou prevodovkou a uzávierkou zadného diferenciála v Pick-upe Ranger. Pohon 4x4 môže mať aj úžitkový Ford Transit, ktorý je primárne auto s pohonom zadnej nápravy.