Ford vyhlásil vojnu výtlkom: vie ochrániť kolesá a upozorní ostatných
Systém identifikuje dieru a upraví charakteristiku tlmiča tak, aby do nej nespadlo koleso. Šofér môže prostredníctvom navigácie upozorniť na výtlk ostatných. Neskôr to za neho urobí auto.
Deravé cesty sú aktuálne medzi motoristami témou číslo jeden. Vlhko a časté striedanie teplôt sa podpísali na stave ciest. V čase, keď denne kľučkujeme medzi výtlkmi, Ford prichádza so systémom, ako ochrániť kolesá auta a upozorniť ostatných.
Konštruktéri už vlani predstavili špeciálnu nadstavbu k adaptívnym tlmičom. Systém dokáže identifikovať výtlk na ceste a rádovo v milisekundách upraviť charakteristiku konkrétneho tlmiča alebo tlmičov.
Tlmič na okamih stuhne tak, že nedovolí kolesu, aby spadlo do diery. Tým by mal ochrániť pneumatiku i ráfik pred poškodením a zároveň obmedziť tvrdý náraz do karosérie, ktorý spôsobí odraz kolesa od dna výtlku.
Na rozpoznávanie dier slúži dvanásť senzorov, komunikujúcich s riadiacou jednotkou adaptívnych tmičov.
Samozrejme, nemožno čakať, že systém bude stopercentný. Najmä do rozlohou veľkých výtlkov zrejme kolesá napokon spadnú. Napriek tomu ide o zaujímavú funkciu.
Akurát škoda, že novinka je zatiaľ určená iba pre zákazníkov zo Severnej Ameriky. Ford tam ochranu pred výtlkmi montuje do modelu Fusion, čo je americký súrodenec Mondea.
V Európe ešte stále čakáme, kým modrý ovál zaradí do ponuky adaptívne tlmiče. Tým pádom u nás zatiaľ nemôže byť dostupná ani ochrana pred výtlkmi. Časom sa vraj dočkáme oboch noviniek, a to v modeloch Mondeo, S-Max a Galaxy.
Navyše, k ochrane pred výtlkmi pribudne možnosť, upozorniť ostatných šoférov na poškodenú cestu. Ford začne koncom tohto roka testovať online mapu výtlkov. Človek bude môcť prostredníctvom dotykového displeja v aute vyznačiť nebezpečný úsek, prípadne aj navrhnúť obchádzkovú trasu, ak bude treba. Ostatní účastníci premávky sa o výtlkoch dozvedia prakticky okamžite.
Vo vzdialenejšej budúcnosti by informácie o rozbitom povrchu mohlo zaznamenávať a zdieľať aj samotné auto, bez zásahu človeka. Konštruktéri modrého oválu na to chcú využiť existujúce kamery, ktoré sa do áut montujú už dnes a slúžia iným asistenčným systémom.
Iba vo Veľkej Británii šoféri nahlasujú poškodenie auta kvôli výtlku v priemere každých 17 minút. Vyplýva to z údajov asistenčnej služby pre motoristov RAC. Priemerná škoda dosahuje 508 eur.
Ford uvádza, že ochranu pred výtlkmi vyvíjal tri roky, kým bola pripravená na sériovú výrobu. Testovací jazdci hľadali najderavejšie cesty v rôznych kútoch sveta, aby novinku správne doladili. Dokonca si na skúšobnom polygóne nechali postaviť dvojkilometrový "diabolský úsek", zložený z najhorších výtlkov.